چاپ کد خبر: 141820
11 اردیبهشت 1403

برخی از وسایل خانگی که نباید با صابون شست

هنگامی که درگیر تمیز کردن خانه به خصوص خانه تکانی هستید، ایده شستشوی همه چیز با صابون می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. اما صابون برای هر وسیله‌ای در خانه شما مناسب نیست و حتی در برخی موارد می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.

چیزهایی که نباید با صابون شست

به نظر شما شستن چه چیزهایی با صابون می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند؟

در این مطلب با لیست برخی از اشیاء معمولی خانگی که نباید با صابون تمیز شوند (و راهنمای این که چگونه به طور مناسب و تمیز می‌توانید آنها را بشویید) آورده شده‌است.

صابون

۸ چیزی که هرگز نباید با صابون بشویید

۱. ماهیتابه‌های چدنی
تابه‌های چدنی ابزاری ضروری برای هر آشپزخانه‌ای هستند و برای ماندگاری طولانی نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند. هنگام تمیز کردن یک تابه چدنی، نباید از مقدار زیادی صابون استفاده کنید. صابون می‌تواند چاشنی چدن که برای خاصیت نچسبی آن و جلوگیری از زنگ‌زدگی آن ضروری است را تجزیه کند. یک برس سفت، آب داغ و نمک برای تمیز کردن تابه چدنی گزینه خوبی هستند.

۲. استیل ضد زنگ
استیل ضد زنگ انتخاب خوبی برای لوازم آشپزخانه است و تمیز کردن آن هم ساده است. تنها چیزی که برای تمیز کردن استیل ضد زنگ نیاز دارید یک حوله، پارچه میکروفایبر و مقداری آب است – اما بدون صابون چون استیل ضد زنگ بسیار متخلخل است و صابون‌ها می‌توانند در شکاف‌های کوچک استیل که شستشوی کامل آن‌ها کاری دشوار است، بقایایی باقی بگذارند. با گذشت زمان، این تجمع می‌تواند باعث تیرگی یا تغییر رنگ در سطح شود.

۳. تخته‌های برش چوبی
قرار گرفتن در معرض آب و صابون به مرور زمان باعث شکافتن و ترک خوردن چوب تخته‌های برش می شود. اما همچنان مهم است که تخته برش خود را بعد از هر بار استفاده تمیز و ضدعفونی کنید و این کار را می‌توانید با پاک کردن آن با مخلوط سرکه و آب انجام داد.

۴. چاقوها
مانند تخته‌های برش، چاقوها نیز می توانند با قرار گرفتن مکرر در معرض آب و صابون آسیب ببینند چون کف باعث خوردگی و کدر شدن تیغه‌ها می‌شود. برای تمیز کردن چاقوها، به سادگی آن‌ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و بلافاصله با یک حوله خشک کنید.

۵. کفپوش‌های چوبی
تمیز کردن کفپوش‌های سخت و محکم باید به درستی انجام شود تا از آسیب جلوگیری شود. صابون و مایع ظرفشویی ممکن است روغن‌های محافظ چوب را از بین ببرد و آن را در معرض آسیب قرار دهد. علاوه بر این، مواد شیمیایی موجود در صابون مایع ظرفشویی می‌توانند به سطح کف آسیب برساند و فرسایش و پارگی را تسریع کند. از پاک‌کننده مناسب تجاری برای پاک کردن کفپوش استفاده کنید. همچنین ترکیب سرکه سفید یا آب لیمو با آب را می‌توانید امتحان کنید.

۶.قطعات دستگاه قهوه ساز

مگر اینکه بخواهید در قهوه صبح خود طعمی صابونی داشته باشید، قهوه ساز خود را با صابون تمیز نکنید. ممکن است هنگام تمیز کردن قهوه ساز خود با صابون، نتوانید به طور کامل صابون را بشویید و طبیعتا باقیمانده صابون می‌تواند بر طعم قهوه شما تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به مشکلاتی مانند کف کردن یا حباب زدن در آب مورد استفاده برای دم کردن قهوه توسط قهوه ساز شود. مخلوط کردن مقادیر مساوی آب و سرکه سفید. این رسوبات معدنی را حل می‌کند و قهوه ساز شما را تمیز می‌کند.

۷. دیوارهای نقاشی شده
اگرچه ممکن است دیوارهای شما اغلب نیازی به تمیز کردن نداشته باشند، مهم است که بدانید چگونه آنها را به درستی تمیز کنید تا به رنگ خود آسیب نرسانید. باید حتما بدانید که استفاده از صابون بهترین روش نیست. بقایای صابون می‌تواند رگه هایی به جا بگذارد یا به رنگ آسیب برساند. به جای صابون، از پارچه های میکروفایبر خشک یا کمی مرطوب استفاده کنید تا در صورت نیاز دیوارهای خود را تمیز کنید.

۸. مبلمان چرمی
اگر چیزی روی مبل چرمی‌تان ریخت، دستتان را به صابون نزنید – صابون می‌تواند چرم را خشک کند و باعث شود چرم ترک بخورد. در عوض، از پارچه‌ای که با یک پاک‌کننده ملایم و مخصوص چرم مرطوب شده است استفاده کنید.

۹. گرانیت و سنگ مرمر
میزهای سنگی طبیعی مانند گرانیت و مرمر از دیگر لوازم خانگی هستند که هرگز نباید با صابون تمیز شوند چون pH قلیایی صابون می‌تواند با چند بار تمیز کردن سنگ به داخل سنگ نفوذ کند و سنگ را خراب کند. برای تمیز کردن میزهای گرانیتی از یک پارچه میکروفایبر و برای تمیز کردن میزهای مرمری از یک پاک کننده سنگ با pH خنثی استفاده کنید.منبع : ستاره

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار