چاپ کد خبر: 42538
21 دی 1399

بررسی پیشنهاد تعطیلی ۲هفته ای آموزش مجازی و ماجرای کاهش حقوق فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست برخی خانواده ها و معلم ها برای تعطیلی دو هفته ای آموزش مجازی به علت خستگی ناشی از کار با وسایل و ابزار هوشمند گفت: به همکارانم ماموریت دادم که این پیشنهاد را بررسی کنند. این پیشنهاد از مناطق مختلف به ما داده شده و خواستیم که همکاران اختیارات قانونی ما را برای این کار بررسی کنند. با کلیت آن موافق هستیم باید ببینیم می توان شرایط آن را ایجاد کرد یا خیر؟

به گزارش اول فارس ، محسن حاجی میرزایی در حاشیه نشست گفت وگوی هفته که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد با بیان اینکه یکی از دستگاه هایی که بیشترین ارتباط و پیوند را با وزارت آموزش و پروش دارد، وزارت ورزش و جوانان است اظهار کرد: یکی از ساحت های تربیتی که موظف هستیم پیرامون آن کار کنیم ساحت زیستی و تربیت بدنی است و در کنار سایر ساحت های تربیتی مورد اهمیت است.

وی افزود: زمینه خوبی برای توسعه همکاری های دو دستگاه فراهم است و به عنوان جایگاهی که نسل نو را برای زندگی تربیت و آماده می کنیم به حوزه ورزش توجه جدی داریم.  زیرساخت ورزش همگانی و قهرمانی و حرفه ای می تواند در وزارت آموزش و پرورش بنا نهاده و محکم شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح کوچ که اخیرا با همکاری وزار ت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و وزارت ورزش به اجرا درآمد گفت: برای اولین بار داده های باارزش ثبتی از ۱۳ میلیون و ۲۹۷ هزار دانش آموز در سراسر کشور جمع آوری شد. شاخص توده بدنی دانش آموزان سنجیده شد و در گروه های خیلی لاغر، لاغر، وزن مناسب، دارای اضافه وزن و چاقی طبقه بندی شدند.

۳۰ درصد دانش آموزان چاق یا دارای اضافه وزن هستند

حاجی میرزایی ادامه داد: این داده ها مبنای سیاست های مداخله ای ماست و برای بهبود وضعیت به همکاری های وزارت ورزش نیازمندیم زیرا با پدیده چاق شدن دانش آموزان مواجهیم و بیش از ۳۰ درصد دانش آموزانی که مورد بررسی قرار گرفتند یا اضافه وزن داشتند و یا چاق بودند که می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری های غیرواگیر شود. این میزان در دوره کرونا به علت کم تحرکی دانش آموزان تشدید شده است. باید برای افزایش تحرک و هم الگوی تغذیه ای آنها تدبیر کنیم تا وزنشان به حالت طبیعی برگردد این طرح با همکاری وزارت بهداشت و وزارت ورزش در دستورکار ما قرار دارد.

شایعه کاهش حقوق فرهنگیان صحت ندارد 

وی در پاسخ به پرسشی درباره شایعه کاهش حقوق و کسر مبالغی از حقوق فرهنگیان گفت: به هیچ وجه صحت ندارد. افزایش های یکی دو سال اخیر مبتنی بر قانون صورت گرفته و قطعی است. افزایش هایی در سال های دورتر به صورت غیرقانونی انجام شده که دیوان عدالت درباره آن حکم داده  و به استناد آن حکم، اجرای این موارد را دو سال قبل متوقف کردیم و اکنون اتفاق خاصی در حقوق فرهنگیان نخواهد افتاد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: درباره اینکه باید معلمان مبالغی که قبلا دریافت کرده اند را مسترد کنند، مشکلی بود که با دیوان محاسبات گفت وگو کردیم و ان‌شاءالله حل می شود و بنا نیست از حقوق فرهنگیان چیزی کسر شود. در حال حاضر از حقوق هیچ معلمی، کسورات نخواهیم داشت.

واریز حق التدریس معلمان شاغل به حسابها؛ به زودی 

حاجی میرزایی درباره پرداخت حق التدریس معلمان شاغل نیز گفت: تخصیص اعتبارات هفته گذشته از سازمان برنامه انجام شد و خزانه متعهد بود پرداخت کند که به یارانه معیشتی برخورد کردند و گفتند بعد از پرداخت یارانه معیشتی این مبالغ از طریق خزانه به ما پرداخت می شود و مشمولان مطمئن باشند که همین روزها به حسابشان واریز خواهد شد.

وی درباره درخواست برخی خانواده ها و معلم ها برای تعطیلی دو هفته ای آموزش مجازی به علت خستگی ناشی از کار با وسایل و ابزار هوشمند گفت: به همکارانم ماموریت دادم که این پیشنهاد را بررسی کنند. این پیشنهاد از مناطق مختلف به ما داده شده و خواستیم که همکاران اختیارات قانونی ما را برای این کار بررسی کنند. با کلیت  آن موافق هستیم باید ببینیم در شرایطی می توان آن را ایجاد کرد یا خیر؟.

فعالیتها و وظایف مهدهای کودک کماکان ادامه دارد 

وزیر آموزش و پرورش درباره تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودک نیز گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد تربیت اوان کودکی در آموزش و پرورش متمرکز شود که ابلاغ شده و هنوز اساسنامه تدوین نشده که نوع وظایف و محدوده کارهایش در اساسنامه خواهد آمد. فعلا چیزی تغییر نمی کند و مناسباتی که مهدها داشتند کماکان ادامه می یابد تا شرایط جدید مشخص و ابلاغ شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵

با سلام بنده دارای چشمان ضعیف باشماره-۱۶ و پسرم شماره چشم -۸از بس به گوشی نگاه کردیم سردردچشم دردگرفتیم به حال چشم ضعیف ها هم رحم کنیددوهفته تعطیل مگه چی میشه موافقت کنید

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۷:۱۴

حتما باید این تعطیلی صورت بگیرد و به دلیل شروع دو هفته زودتر مدارس در شهریور ماه این تعطیلی دوهفته ای کاملا امکان پذیر و ضروری است.

حجت اله دوشنبه , ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳

باسلام، بیشتر مدارس یک روز در هفته را روز بدون گوشی و تبلت اعلام کرده اند و نیازی به دو هفته تعطیلی هم نیست.

ناشناس دوشنبه , ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۹:۲۷

خدا کند حق التدریس سال ۹۸تاحالا را پرداخت کنند.

اسدالله ابراهیمی دوشنبه , ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰:۴۸

ما به این تعطیلی نیازمندیم

اسدالله ابراهیمی دوشنبه , ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰:۴۵

بسیار عالی

آخرین اخبار