چاپ کد خبر: 115280
6 تیر 1402

برنامه قطع برق چاه‌های کشاورزی ؛ کابوس جدید کشاورزان در گرمای تابستان

بسیاری از کارشناسان براین باورند که قطع برق چاه‌های کشاورزی اثرات نامطلوبی بر بخش تولید می‌گذارد که براین اساس کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار خارج کردن الکتروپمپ‌های چاه کشاورزی از جدول برنامه قطع برق شده است.

برنامه قطع برق چاه‌های کشاورزی ؛ کابوس کشاورزان در تابستان
بنابر ماده ۲۵ قانون بهبود محیط کسب و کار مصوبه سال ۹۰، قطع برق چاه های کشاورزی ممنوع است، درحالیکه وزارت نیرو برنامه قطعی ۶ ساعته چاه های کشاورزی در شبانه روز را ارائه و اجرایی کرده است که این امر آسیب جدی در سال رشد تولید به بخش کشاورزی وارد می کند.

گرچه قطع برق چاه های آب کشاورزی از جمله طرح های دولت برای صرفه جویی در مصرف برق است، اما کارشناسان بارها درباه نتایج منفی آن مبنی بر کاهش تولید و ایجاد خسارت به زیربخش های مختلف کشاورزی از سال گذشته هشدار دادند که متاسفانه این طرح کماکان امسال هم اجرایی شده است.

در همین رابطه آقای عطااله هاشمی عضو شورای هماهنگی تشکل بخش کشاورزی گفت: با توجه به آنکه قطعی برق در اکثر محصولات جالیزی و دانه های روغنی اثر گذار است، لذا وزارت نیرو موظف به تامین ۲۴ ساعته برق کشاورزان با ولتاژ مناسب است.

هاشمی می گوید: وقتی کشاورز از وزارت نیرو انشعاب خریداری می کند، این وزارتخانه وظایفی مبنی بر تامین ۲۴ ساعته برق دارد و در مقابل کشاورزان هم مکلف به پرداخت قبض در زمان مقرر هستند چراکه قطعی برق حداقل ۵ ساعته بر تولید اثر منفی می گذارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس  نیز طی نامه ای به وزیر نیرو به سبب اهمیت حوزه کشاورزی و اثرگذاری آن بر تامین امنیت غذایی کشور خواستار خارج کردن برق الکتروپمپ‌های چاه کشاورزی از جدول برنامه قطع برق وزارت نیرو شد.

قطعی برق منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود
آقای قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: طی ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته در مجلس موضوع برقی کردن چاه های کشاورزی مصوب شد که براین اساس کشاورزان مکلف به برقی کردن چاه های جدید و قدیم خود با استفاده از تسهیلات بانکی بدون نرخ بهره شدند.

به گفته او، براساس مصوبه مجلس در خصوص برقی کردن چاه های کشاورزی، وزارت نیرو مکلف به تامین ۲۴ ساعته برق کشاورزان شد که متاسفانه دولت به بهانه کمبود تولید برق، آن را اعمال نکرد.

پیشه ور با بیان اینکه قطعی چندساعته برق کشاورزی آسیب جدی به تولید می زند، گفت: قطعی برق ۵ تا ۶ ساعته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می شود، درحالیکه بنابر شعار امسال رشد تولید و امنیت غذایی حائز اهمیت است‌.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به اهمیت امنیت غذایی انتظار می رود که وزارت نیرو، برق چاه های کشاورزی را قطع نکند و همانند برق خانگی برخورد کند و در صورت قطعی برق چاه های کشاورزی، سوخت گازوئیل را تخصیص دهند.

ساماندهی برق های غیرمجاز راهی برای جلوگیری از قطعی برق بخش کشاورزی
آقای مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: قطع ۷ ساعته برق در طول روز در کنار قطعی برق های ناگهانی ناشی از کمبود برق یا تعمیر خط ها، تهدید جدی برای تولید محسوب می شود‌.

به گفته او، با قطع برق مقدار آبی که در اختیار کشاورز قرار می گیرد، ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش می یابد که این امر بر تولید اثر می گذارد.

شادلو ادامه داد: در پمپاژهای ثانویه که به طور مستمر نیاز به روشن بودن نیست، کشاورزان می توانند با اعمال مدیریت در ساعات خارج از اوج مصرف اقدام به استفاده کنند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: با توجه به آنکه مدیریت مصرف برق در قبال برق های غیرقانونی که از پشت ترانس گرفته می شود، قابل قیاس نیست بنابراین ساماندهی برق های غیرمجاز از طریق اعمال نظارت و اخذ جرایم سنگین تاثیر بسزایی در جلوگیری از قطع برق کشاورزی دارد.

با توجه به آنکه بخش اعظم برق در چاه های غیرمجاز مصرف می شود، لذا مدیریت بر برق های غیرمجاز مانع قطعی برق بخش صنعت و کشاورزی می شود چراکه قطعی برق بخش کشاورزی از لحاظ شرعی و قانونی و سایر امورات اجتماعی و تولید کشاورزی جای بحث فراوان است.

ضرورت اطلاع رسانی قطعی برق در مزارع پرورش ماهی
آقای آرش نبی زاده مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی گفت: قطعی برق در بحث آبزی پروری با سایر بخش های کشاورزی متفاوت است چراکه قطعی برق مزارع ماهی در کمتر از چند دقیقه منجر به تلف شدن کل ماهی ها می شود.

به گفته او، بنابر پیگیری های صورت گرفته، وزارت نیرو متعهد شده که قطعی برق در مزارع پرورش ماهی اتفاق نیفتد چراکه قطعی برق منجر به تلف شدن ماهی و آسیب به منافع ملی می شود چراکه خسارت وارده به پرورش دهندگان را هرطور محاسبه می کنیم، تولید ملی دچار آسیب می شود.

نبی زاده با تاکید بر ضرورت الزام صدور اطلاعیه وزارت نیرو قبل از قطعی برق گفت: وزارت نیرو قبل از قطعی برق باید اطلاعیه صادر کند تا تولیدکنندگان نیم ساعت قبل از قطعی برق دیزل ژنراتور یا پمپ خود را روشن کنند چراکه در صورت قطعی یا خرابی پمپ خسارت سنگینی به پرورش دهنده وارد می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی ادامه داد: بیمه موظف است قطع برق را پوشش دهد که متاسفانه جزء بیمه تکمیلی گذاشتند، درحالیکه باید شامل بیمه نامه اصلی باشد.

او گفت: اگر قطعی برق شامل بیمه نامه اصلی باشد، دولت مکلف به پرداخت خسارت است که در این صورت به وزارت نیرو فشار می آورند تا برق بخش کشاورزی دچار قطعی نشود یا در صورت قطعی از قبل اطلاعیه داده شود.

با توجه به آنکه قطعی برق چاه های کشاورزی در پی مدیریت مصرف برق به سبب بروز برخی مشکلات سبب نارضایتی کشاورزان شده است، بنابراین انتظار می رود که وزارت نیرو با وجود اهمیت بخش کشاورزی در امنیت غذایی نسبت به خارج کردن قطع الکتروپمپ های کشاورزی از برنامه اقدام کند تا در سال رشد تولید، آسیبی از این حیث به بخش کشاورزی وارد نشود.

طرز تهیه خوراک جگر مرغ با سیب زمینی و قارچ+ خواص و مضرات جگر مرغ

۱۰ تا از عوارض و مضرات زیره که باید بدانید و جدی بگیرید!

 

 سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 ورود به کانال تلگرام 

 ورود به کانال واتساپ 

 ورود به کانال ایتا

 ورود به کانال سروش 

ورود به کانال روبیکا

 ورود به کانال بله

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس جمعه , ۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۵

کشت سبزیجات و صیفی جات در تابستان مصرف بیش از حد اب زیر زمینی دارد ودر گذشته ها در تابستان اینقدر سبزی و صیفی جات کشت نمی کردند و سود این کشتها برای اتباع هست وبرای ملت و کشور ضرر دارد واز اب زیرزمینی که برای ملت هست استفاده میکنند وبرق یارانه های ولی قیمت محصول آزاد گران به ملت میفروشند

ناشناس جمعه , ۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸

مسولین ما عقلشون همین قدره به جای رفع مشکل از ریشه باشن فورا سر شاخه رو قطع میکنن فکر میکنن حل شد چه کنیم دیگه بیسوادی

خان جمعه , ۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱

با سلام متن بالا همش درباره خسارت به دولت حرف زد ولی نگفت که ی کشاورز در طی یک سال چقدر درامد خالص داره که باید چوب بی لیاقتی ی عده رو بخوره که با هر بار استارت پمپ چه آسیبی به الکتروپمپ می خوره و باید کشاورز بدبخت ۲۰۰ میلیون هزینه کنه

بابک پنجشنبه , ۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱

قطعی ببرق های پمپ کشاورزی تا کنون خسارات فروانی به کشاورز وارد کرده . به خاطر قطع و وصل شدن برق هر روز سطح آب چاه ها تغییر می کند که علاوه به پمپ خسارت می زند نیز باعث شولاتی شدن چاه می شود که هزینه های سنگینی رو دست کشاورز نی گذارد . که هیچ کس هم جوابگو نیست. به هر حال کار تولیدی در هر بخشی زیان آور است و در بخش کشاورزی خیلی بیشتر..

علی چهارشنبه , ۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹

خیلی ظالمانه است چرا کشاورز بدبخت میخاهین شب ها آبیاری کنن و نخابن؟

آخرین اخبار