چاپ کد خبر: 123622
20 مهر 1402

شاهچراغ ، بزرگ‌ترین آزادراه کشور افتتاح شد/ کاهش ۱۳۵ کیلومتری فاصله اصفهان تا شیراز

آزادراه شیراز- اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین آزادراه کشور توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش اول فارس  از شیراز، آزادراه شیراز_اصفهان در شش قطعه به طول ۲۱۲ کیلومتر در مسیر شاه راه شمال-جنوب، صبح روز پنجشنبه ۲۰مهرماه با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

دقایقی پیش آزادراه شیراز- اصفهان به‌عنوان بزرگ‌ترین آزادراه کشور توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

با بهره برداری از این طرح ، مسیر شیراز تا استان اصفهان و شهرهای مرکزی و شمال کشور ۱۳۵ کیلومتر کوتاه تر می شود.

نامگذاری آزادراه شیراز ـ اصفهان به نام شاهچراغ (ع)

رئیس جمهور گفت: با توجه به اینکه آزاد راه شیراز- اصفهان چراغ راه در مسیر توسعه کشور است درخواست می‌کنم این آزاد راه به نام مبارک شاهچراغ (ع) نامگذاری شود.

10269263 779

رئیس جمهور امروز در مراسم افتتاح قطعه ۱ تا ۶ آزادراه شیراز-اصفهان از نیرو‌های پرتلاش و جهادگر که برای رفاه مردم آزادراه -شیراز اصفهان را اجرا کردند؛ قدردانی کرد و از متولیان راه و شهرسازی خواست این مسیر را ادامه دهند تا شاهراه حیاتی شمال به جنوب که در توسعه اقتصادی کشور نقش به سزایی دارد؛ تکیمل شود.

سید ابراهیم رئیسی در ادامه گفت: با توجه به اینکه آزاد راه شیراز- اصفهان چراغ راه در مسیر توسعه کشور است درخواست می‌کنم این آزاد راه به نام مبارک شاهچراغ (ع) نامگذاری شود.
رئیس دولت سیزدهم همچنین آزاد راه شیراز- اصفهان را نمادی از نو آوری قدرت و خودکفایی مهندسان سخت کوش ایرانی دانست و گفت کارشناسان و نیرو‌های زحمتکش شبانه روز تلاش کردند تا کاری ماندگار برای توسعه کشور اجرا کنند و این نشان می‌دهد برای اجرای کار‌های بزرگ باید همه جهادی عمل کنیم تا کشور هر چه بیشتر در مسیر پیشرفت قرار گیرد

عملیات اجرایی این ابر پروژه که دقایقی پیش توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید، سال ۱۳۸۹ آغاز شد، در مهرماه سال ۱۴۰۰ به پیشرفت ۸۵ درصدی رسیده بود و پس از تامین اعتبار از سوی دولت سیزدهم هم اکنون به بهره‌برداری رسید و ارزش روز این پروژه بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

این آزادراه در مسیر چه شهرستان‌هایی قرار دارد؟

این آزادراه در ۶ قطعه از دروازه ورودی شهر شیراز آغاز و تا ایزدخواست ادامه دارد که قطعات یک، ۲ و سه آن به طول ۱۰۷ کیلومتر حدفاصل شهرهای سده تا ایزدخواست از مناطق سد ایزدخواست، کوه مروارید، روستای خسرو شیرین و رودخانه سفید می‌گذرد.

همچنین قطعات چهار، پنج، شش و هفت به طول ۱۱۸ کیلومتر حدفاصل شهرهای سده تا شیراز از مناطق تنگ براق، دشت کامفیروز، تنگ بستانک و تنگ خیاره گذشته و به بزرگراه شیراز – سپیدان متصل می‌شود.

از ایزدخواست تا اصفهان هم به طول حدود ۱۱۶ کیلومتر حدفاصل شهرضا – سه راهی مبارکه – ایزدخواست در دست مطالعه است و طبق برنامه زمانی تعیین شده، عملیات اجرایی آن به‌زودی آغاز خواهد شد.

مسیر فعلی شیراز به سمت اصفهان ۴۸۵ کیلومتر و مدت زمان سفر نیز ۵.۵ تا ۶ ساعت به طول می‌انجامد و با افتتاح آزادراه شیراز- اصفهان که برخلاف مسیر فعلی به شکل مستقیم است، طول مسیر ۱۳۵ کیلومتر کوه‌تاه‌تر می‌شود، در حقیقت مسیر فعلی تا ۲ ساعت کاهش می‌یابد.

برنامه دولت این است که پس از افتتاح این مسیر با ادامه محور به سمت اتصال به بوشهر، شبکه کریدوری کشور از شمال از طریق مرکز کشور به دریا متصل کند.

در حال حاضر قطعه هفتم آزادراه شیراز – اصفهان تا ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت قطعه هشتم نیز ابلاغ شده است.

بزرگترین رویداد حمل و نقلی فارس

این آزادراه از مزایای بسیاری برخوردار است؛ عبور مسافران از این جاده موجب کاهش مصرف سالیانه ۱۰۰ میلیون لیتر سوخت معادل مصرف حداقل یک روز کل کشور نسبت به مسیر قبلی می‌شود چرا که با بهره‌برداری از آن ۱۳۵ کیلومتر طول مسیر بین شیراز و اصفهان کوتاه‌ترو ۲.۵ ساعت از زمان سیر کاسته شده است.

همان‌گونه که گفته شد در حال حاضر ۶ قطعه نخست به طول ۲۱۲ کیلومتر به بهره‌برداری رسید و قرار است با برنامه‌ریزی انجام شده در مدت هفت ماه آینده عملیات اجرایی قطعه هفتم آن نیز تکمیل و آزادراه به شهر شیراز متصل شود.

بزرگترین پل آزادراهی کشور در مسیر شیراز- اصفهان

مرتفع‌ترین پل آزادراهی کشور در آزادراه شیراز-اصفهان قرار دارد؛ پل سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به طول ۲۶۴ متر در قطعه ۳ آزادراه شیراز-اصفهان قرار دارد و بر روی دره رودخانه سپید و در ارتفاع ۱۱۰ متری از کف دره واقع شده است.

طول دهانه وسط آن ۱۲۵ متر و طول دهانه‌های کناری پل ۶۶ و ۷۳ سانتی‌متر است و خودروهای عبوری به سهولت در عرض ۱۵ ثانیه از یک سمت به سمت دیگر پل تردد می‌کنند. نوع پل بتن دره‌ای پیش تنیده است. قالب‌بندی پل از نوع شاریو پیش تنیده و نوع رویه پل آسفالتی است و برای ساخت آن ۱۶ هزار و ۹۰۰ متر مکعب بتن‌ریزی صورت گرفته است و در عرشه آن ۱۱۴ قطعه بتنی به کار رفته است.

کاهش تلفات رانندگی

بخشی از مهمترین دستاوردهای این آزادراه شامل تکمیل کریدور شمال – جنوب، منطبق بر شبکه بزرگراهی آسیایی افزایش ایمنی سفر، کاهش ۵۵۰ نفر کشته و مجروح در سال کاهش مصرف سوخت۱۳۶ میلیون لیتر در سال و کاهش ۱۲۰ دقیقه‌ای زمان سفر همراه با کاهش خسارات سوانح به مبلغ ۳,۱۲۰ میلیارد ریال است.

استفاده از روسازی بتنی و مسیری برای رونق گردشگری

استفاده از روسازی بتنی برای نخستین‌بار در کشور، ملاحظات زیست‌محیطی کاشت ۱۰۰هزار اصله نهـال در حریـم آزادراه، رونق گردشگری عبور از مناطق زیبا شمال غربی استان فارس و عبور از سلسله جبال رشته کوه‌های زاگرس از دیگر دستاوردهای ساخت این آزادراه مهم در کشور است.

در طول مسیر این پروژه آزادراهی، ۲۵ دستگاه پل بزرگ به طول ۲هزار و ۲۳۷ متر و ۵۹۲ دستگاه پل کوچک به طول هشت هزار متر اجرا شده است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و هیات دولت در دومین دور از سفر استانی خود روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری (بیستم و بیست و یکم مهرماه) میهمان مردم استان فارس خواهد بود.

افتتاح پروژه آزادراه شیراز – اصفهان، بهره برداری از خط دوم انتقال آب سد درودزن به شیراز، شرکت در مراسم یادروز حافظ، دیدار با جمعی از هنرمندان، شرکت در آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها، دیدار با جمعی از نخبگان، بازدید از کارخانه آی.تی.آی، واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن، خود مالک، بافت فرسوده و روستایی، سخنرانی عمومی در حرم مطهر شاهچراغ (ع)، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان حوادث تروریستی در شاهچراغ (ع)، شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و دیدار با فعالان اقتصادی از جمله برنامه‌های سفر دو روزه رئیس جمهور به استان فارس است.

۱۰ ماده غذایی برای محافظت از کلیه‌ها که باید بدانید

بهترین لباس‌ زیر برای مردان چه ویژگی‌هایی دارد؟

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار