چاپ کد خبر: 136451
17 اسفند 1402

بلایی که خوابیدن روی شکم بر سر سلامتی بدن ما می آورد

بسیاری از ما عادت داریم که موقع خوابیدن روی شکم خود بخوابیم و خب شاید این بهترین حالتی باشد که به ما راحتی و آرامش لازم برای خوابیدن را بدهد.اما باید بدانید که این مدل خوابیدن به مرور زمان می تواند مشکلات جدی بوجود آورد که در این بخش به مشکلاتی که این مدل خوابیدن برای سلامتی بوجود می آورد اشاره کرده ایم.

خوابیدن روی شکم

عوارض خوابیدن روی شکم

در واقع، خوابیدن روی شکم برای برخی افراد می‌تواند مشکلات و عوارضی را به همراه داشته باشد. گرچه برخی افراد ممکن است احساس راحتی کنند، اما در کل عمدتاً توصیه نمی‌شود. در زیر، چند عارضه متداول خوابیدن روی شکم را بررسی می‌کنیم:

ناراحتی در ناحیه پشت و کمر

خوابیدن روی شکم ممکن است باعث ناراحتی در ناحیه پشت و کمر شود، زیرا منجر به ایجاد فشار و تنش در این مناطق می‌شود. این ممکن است مشکلات آسیب دیدگی فوقانی و تحتانی ظهر را تشدید کند.

فشار بر ناحیه گردن و پشت

خوابیدن روی شکم باعث قرار گرفتن فشار بر روی ناحیه گردن و پشت می‌شود. این می‌تواند به طولانی مدت منجر به درد گردن، درد شانه‌ها، و مشکلات آناتومیکی در مناطق مربوطه شود.

 

گردن درد

خوابیدن روی شکم ممکن است باعث فشار زیاد بر روی گردن و مهره‌های آسیب‌پذیر در ناحیه کمر شود. همچنین، برای تنفس در این حالت، شما نیاز دارید سرتان را به یکی از دو سمت متمایل کنید که می‌تواند باعث کشیدگی و فشار طولانی مدت بر روی عضلات و رباط‌های گردنی شود. این می‌تواند منجر به درد گردن و مشکلات مرتبط با آن شود.

استفاده نکردن از بالش می‌تواند کشیدگی عضلات کمر را کاهش دهد و بهبودی در مشکلات ناشی از خوابیدن روی شکم به همراه داشته باشد. همچنین، ممکن است با استفاده از بالش‌های کوچکتر یا نرم‌تر برای نگهداری سر و گردن در حالت مناسب، فشار روی آن‌ها را کاهش دهید.

معمولاً توصیه می‌شود که به جای خوابیدن روی شکم، روی پشت یا کنار بخوابید. این شیوه‌های خوابیدن کمترین فشار و تنش را بر روی گردن و مهره‌های کمر ایجاد می‌کنند. اما همچنان ممکن است برای رفع درد و مشکلات خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

اثرات بر دستگاه تنفسی

خوابیدن روی شکم می‌تواند تنفس را متعادل کند و باعث محدود شدن جریان هوایی شود. این ممکن است برای برخی افراد، به خصوص افرادی که مشکلات تنفسی دارند یا در حالت آپنه خواب می‌کنند، مشکل ساز شود.
احتمال ایجاد مشکلات ریه‌ای: برخی مطالعات نشان داده‌اند که خوابیدن روی شکم ممکن است باعث افزایش خطر بروز مشکلات ریه‌ای مانند اختلال تنفسی در کودکان یا سندرم تنفسی ناخواسته درون‌ریزی (Sudden Infant Death Syndrome) شود.
فروش ویژهمحصول تخفیف خورده

خوابیدن روی شکم

کشش بدن

ممکن است شما هم عادت به شکم خوابیدن داشته باشید وتمام تلاش خودتان را کنید که به حالت های دیگر بخوابید اما باز به صورت ناخوآگاه برگردید به حالتی که عادت دارید. در این صورت به شما توصیه میکنم که برای جلوگیری از درد هر روز صبح روی تخت چند حرکت کششی انجام بدهید. ابتدا به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید، کمر صاف و عضلات شکم درگیر باشد.

همین طور که نفس را به طرف داخل می کشید، اجازه دهید شکم صاف شود، به کمر قوس دهید، سر و پایین کمر را بالا بیاورید. در حال بیرون دادن نفس، ستون فقرات خود را به طرف بالا گرد کنید، عضلات شکم را به طرف ستون فقرات بکشید. چانه را به طرف قفسه سینه و همزمان دنبالچه را به طرف پایین بکشید. به مدت یک دقیقه به همین حالت نفس بکشید و اجازه دهید در دو حالت کمرکشیده شود.

همچنین، برای جلوگیری از برگشتن به حالت خواب روی شکم، می‌توانید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنید. برخی از روش‌های معمول شامل استفاده از بالش بزرگ زیر سینه‌ها و شکم، قرار دادن بالش یا وسایل نرم زیر شکم، یا استفاده از بالش‌های کوچک برای نگهداری ناحیه کمر هستند. این روش‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا در حین خواب در حالت‌های دیگر به جز شکم بمانید.

با توجه به این عوارض، توصیه می‌شود که اگر خوابیدن روی شکم برای شما ناراحت‌کننده است یا به مشکلاتی مانند درد گردن یا پشت منجر می‌شود، شیوه خوابیدن خود را تغییر دهید و به جای آن روی پشت یا کنار بخوابید. در صورت داشتن نگرانی خاص، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنی

کشیدگی ستون فقرات و کمر

خوابیدن روی شکم ممکن است فشار زیادی روی قوس طبیعی ستون فقرات و عضلات کمر ایجاد کند. همچنین، می‌تواند باعث فشار و کشش بیش از حد بر روی رباط‌هایی که ستون فقرات را ثابت نگه می‌دارند، شود. این می‌تواند به درد کمر منجر شود و در صورت ادامه به مدت طولانی، عضلات دو طرف ستون فقرات را متأثر کند و تعادل عضلانی را بهم بزند.

استفاده از یک بالش زیر لگن خاصره می‌تواند فشار روی پایین کمر را کاهش دهد. این ممکن است بهبودی در کمردرد و مشکلات مرتبط با خوابیدن روی شکم به همراه داشته باشد. با این حال، در طول شب ممکن است حرکت کنید و بالش زیر لگن خاصره ممکن است جابجا شود.اگر این روش برای شما مناسب نبود، می‌توانید روش‌های دیگری را امتحان کنید مانند خوابیدن روی پشت و استفاده از بالش‌های مناسب برای نگهداری گردن و کمر.

همانطور که اشاره کردید، تجربه شخصی شما نشان می‌دهد که استفاده از بالش زیر لگن خاصره به جای کمک به خواب، می‌تواند ناحیه مزاحمی باشد. هر فرد ممکن است تجربیات و واکنش‌های متفاوتی به روش‌های مختلف داشته باشد. در نهایت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، زیرا او می‌تواند بر اساس وضعیت شما، راهنمایی و توصیه‌های مناسبی را به شما ارائه دهد.

خوابیدن روی شکم

فواید خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت، به غیر از کمک به کاهش کمردرد، دارای مزایای سلامتی دیگری نیز هست. به عنوان مثال، خوابیدن به پشت در جلوگیری از سوزش سر دل و رفلاکس اسید مفید است.

متخصصان پوست برای کاهش چین و چروک، خوابیدن به پشت را توصیه می‌کنند. این حالت در هنگام خواب هیچ فشار غیر ضروری به صورت وارد نمی‌کند. بنابراین، باعث ایجاد چین و چروک نمی‌شود.

خوابیدن به پشت گزینه خوبی برای افراد مبتلا به سرماخوردگی و آلرژی است، زیرا باعث تخلیه مایعات در سینوس‌ها می‌شود.

می‌توانید با روش زیر تمرین کنید که به پشت بخوابید

در ابتدا، خوابیدن به پشت ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. بنابراین، سعی کنید چندین شب در این وضعیت کاری لذت بخش انجام دهید. به عنوان مثال، در حالی که راحت به پشت دراز کشیده اید، به آلبوم یا پادکست مورد علاقه خود گوش دهید. این تمرینات به ذهن شما کمک می‌کند که این موقعیت را با راحتی مرتبط کند.

از بالش و کوسن‌های متعدد استفاده کنید. بسیاری از افراد هنگام خوابیدن به پشت احساس آسیب و ناراحتی می‌کنند. اما شما می‌توانید با استفاده از مجموعه‌ای از بالش‌ها برای حمایت از خودتان استفاده کنید تا فشار کمتر شود. اکثر افراد با قرار دادن یک بالش زیر بازو و یکی زیر زانو احساس حمایت می‌کنند.

ماندگاری سخت است. حتی اگر به پشت بخوابید، احتمالاً در موقعیت دیگری از خواب بیدار خواهید شد. وقتی از خواب بیدار شدید، به پشت برگردید و دوباره امتحان کنید. در نهایت، متوجه خواهید شد بیشتر وقت خود را به پشت می‌خوابید.

آیا خوابیدن به پشت بدون بالش بهتر است؟

افرادی که به پشت می‌خوابند به یک بالش نیاز دارند تا از فرورفتن ناراحت کننده گردن جلوگیری کند.بالش می‌تواند تراز ستون فقرات را خنثی نگه دارد و ناراحتی را کاهش دهد. بنابراین، ما بالش‌های مموری فوم را توصیه می‌کنیم، زیرا می‌توان آن‌ها را متناسب با انواع نیاز‌های خواب قالب‌گیری کرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار