چاپ کد خبر: 145302
14 خرداد 1403

بهترین درجه برای کولر گازی در زمستان و تابستان کدام است؟

بهترین درجه برای کولر گازی در زمستان و تابستان کدام است؟

خانه‌ای که خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، مطلوب نیست. دمای مناسب بخش مهمی از محیط خانه است؛ اما چگونه کولر گازی را تنظیم کنیم تا خانه مکانی عالی و آرامش‌بخش در زمستان و تابستان باشد؟ تنظیم بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان همراه با چند نکته درباره‌ی صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش قبض برق آورده شده است.

تنظیم صحیح دمای کولرگازی

اول فارس: مدیریت و تنظیم صحیح دمای کولرگازی  کاری حرفه ای است که باید هر مصرف کننده کولرگازی آن را آموزش ببیند. همین طور انتخاب بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان و زمستان می تواند به کاهش مصرف انرژی برق کمک کرده و طول عمر مفید بیشتری را برای کمپرسور کولرگازی رقم بزند. آی پی امداد در این مطلب به شما نحوه تنظیم درجه اسپیلت برای گرمایش و سرمایش در زمستان و تابستان را آموزش داده است تا بتوانید به راحتی آن را برای خروجی باد از کولرگازی خود انتخاب نمایید.

نگاهی به بهترین دمای اسپیلت به صورت خلاصه

میزان درجه کولر گازی یکی از سوالاتی است که پیرامون استفاده از این دستگاه از سوی کاربران مطرح می گردد. از آنجایی که بسیاری از مصرف کنندگان از کولرگازی خود برای سرمایش و گرمایش محیط استفاده می کنند، به دنبال دانستن بهترین حالت تنظیم کولر گازی در شرایط و فصول مختلف سال هستند. ما در این بخش قصد داریم به صورت خلاصه دمای مناسب کولر گازی را برای شما بیان نماییم.

سوالپاسخ
درجه مناسب اسپیلت۲۲ الی ۲۸ درجه سانتی گراد
دمای کولرگازی در تابستان۲۳ الی ۲۵ درجه سانتی گراد
دمای کولرگازی در زمستان۲۶ الی ۲۸ درجه سانتی گراد

اهمیت تنظیم بهترین درجه برای کولر گازی

تنظیم درجه اسپیلت به صورت مناسب به عنوان یکی از اصول حفظ و نگهداری و همچنین کاربری حرفه ای از دستگاه کولرگازی به شمار می آید. چرا که شما می توانید بیش ترین و بهترین بازدهی را از دستگاه کولرگازی خود داشته باشید. همینطور به کمپرسور فشار کمتری وارد شده و دیرتر متحمل هزینه های عیب یابی و تعمیر و تست کمپرسور سه فاز کولر گازی خواهید شد. در صورتی که می خواهید به صورت تخصصی انتخاب دمای مناسب کولر گازی در زمستان و تابستان را آموزش ببینید، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اهمیت تنظیم بهترین درجه برای کولر گازی

چگونه دمای کولرگازی را تنظیم کنیم؟

در ابتدای امر ممکن است این پرسش برایتان ایجاد شود که نحوه تنظیم درجه کولر گازی به چه صورت است؟ از این رو قصد داریم به شما آموزش دهیم که پس از انتخاب درجه دمای مناسب برای دستگاه خود، به چه صورت باید درجه مناسب را تنظیم نمایید.

 • به طور کلی امکان تنظیم دمای کولر گازی بین ۱۶ و ۳۰ درجه سانتی گراد وجود دارد.
 • برای تنظیم دما ابتدا باید مطمئن شوید که دستگاه شما روی حالت اتوماتیک نباشد.
 • برای افزایش و کاهش دما دکمه های مثبت و منفی بر روی ریموت کنترل را فشار داده و نگه دارید.
 • همچنین می توانید دکمه temp بر روی ریموت کنترل را فشار دهید.
 • با انجام این کار دمای تنظیم شده نمایش داده می شود.
 • جهت نشان دادن دمای محیط داخل دکمه temp را مجددا فشار دهید.

عوامل موثر بر تنظیم درجه کولر گازی

درجه کولر گازی باید روی چند باشد؟ به طور کلی می توان گفت تنظیم درجه اسپیلت به فاکتورهای مختلفی نظیر شرایط آب و هوایی، میزان رطوب موجود در هوا، موقعیت جغرافیایی منزل، نورگیر بودن فضای محیط و … بستگی خواهد داشت. از این رو در برخی مواقع لازم است با توجه به شرایط محیطی، تغییراتی را در دمای کولر گازی خود اعمال نمایید. علاوه بر این، میزان مصرف انرژی توسط کولرگازی نیز با توجه به دمای محیط بیرون، دمای تنظیم شده برای دستگاه و دمای داخلی محیط متغییر خواهد بود. از این رو باید همواره مصرف انرژی کولرگازی خود را جهت تغییرات دمای آن مدنظر داشته باشید. اگر شما درجه کولر گازی را پایین‌ تر بیاورید، مدت زمان کارکرد و میزان مصرف نیز کاهش خواهد یافت.

بررسی حداقل و حداکثر دمای کولر گازی

ممکن است شما نیز به دنبال اطلاع پیدا کردن از پایین ترین درجه کولر گازی و خنک ترین درجه کولر گازی خود باشید. بنابراین در این بخش قصد داریم دمای کولر گازی را در کمترین و بیشترین حالت برای شما ارائه دهیم.

 • پایین ترین درجه کولر گازی و گرمترین درجه کولر گازی ۳۲ درجه سانتی گراد بوده که هوایی خنک و متعادل را ایجاد می نماید.
 • این درجه معمولا برای فصول گرم سال مناسب نبوده و نمی تواند سرمایی مناسب را برای محیط ایجاد نماید.
 • سردترین دمای کولر گازی روی ۱۶ درجه سانتی گراد بوده که دارای سطح سرمای بسیار بالایی است و انرژی زیادی نیز در این حالت مصرف می شود.
 • در فصول گرم سال می توان سردترین درجه اسپیلت را تنظیم نمود.

بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان

یکی از رایج ترین کارها در فصل تابستان، روشن بودن مداوم کولرگازی می باشد. اما باید بدانید که برق مصرفی کمپرسور چندان کم نیست و حتی به نسبت بالا هم می باشد. به همین خاطر اگر اقدام به انتخاب مناسب  درجه کولر گازی در تابستان نکنید، امکان دارد که در پایان هر ماه شما با مبلغ نجومی قبض برق رو به رو شوید. در این بخش نکاتی را در این زمینه خواهیم گفت تا به صورت کاملا حرفه ای از دستگاه کولرگازی خود استفاده کنید.

 • به طور کلی باید بدانید که مصرف کولرگازی شما به عواملی مختلفی مانند دمای داخل، دمای بیرون و دمای تنظیم شده برای کولرگازی بستگی دارد.
 • اگر از خنک نبودن باد رضایت ندارید، دمای تنظیم شده آن را پایین نیاورید. چرا که مقدار خنکی و یا سرمایش باد کولرگازی تغییر نخواهد کرد و صرفا مدت زمان کار کردن آن افزایش خواهد یافت.
 • بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان و همین طور در طول روز دمایی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد.
 • اگر مدت زمانی را به بیرون از خانه می روید، به شما توصیه می کنیم که این مقدار دما را ۳ تا ۴ درجه افزایش دهید و بر روی ۲۸ درجه سانتی گراد قرار دهید.
 • این مقدار دما برای روزهای گرم تابستان است که هوای بیرون از خانه به حدود ۳۵ درجه سانتی گراد می رسد.
 • شما می توانید برای استفاده از کولرگازی در طی مدت زمان شب، دمای آن را تا ۴ درجه افزایش دهید.

بهترین درجه برای کولر گازی در زمستان

بهترین درجه برای کولر گازی در زمستان

تنظیم دمای مناسب کولر گازی در زمستان از جمله نکاتی است که می تواند به شما کمک کند تا مصرف انرژی را به حداقل برسانید. همینطور به شما کمک خواهد کرد تا بیشترین و بهترین استفاده را از کولرگازی داشته باشید. چرا که به بالا بردن طول عمر کولرگازی و کمپرسور کمک کرده و شما خیلی دیرتر درگیر مسائل عیب یابی و تعمیر کولرگازی خواهید شد. در ادامه به تعیین بهترین درجه دما برای کولرگازی در فصول سرد سال خواهیم پرداخت:

 • به طور کلی بهترین درجه برای کولر گازی در زمستان بین ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است.
 • با این دما محیط در شرایط دمای متعادلی قرار خواهد گرفت و محیط گرم نخواهد شد.
 • شاید جزء افرادی باشید که یک محیط گرم را ترجیح دهید، اما باید دانید که دمای گفته شده یعنی ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد، بهینه ترین و مناسب ترین درجه کولر گازی به شمار می آید.
 • در دمای گفته شده بدن انسان در حالتی قرار می گیرد که سرما و گرما را متوجه نخواهد شد.
 • اگر محیط شما به اندازه کافی خنک و یا گرم نبود، بدون آن که درجه کولرگازی را تغییر دهید، می توانید با فشردن دکمه Turbo که بر روی ریموت کنترل کولرگازی تعبیه شده است، قابلیت سرمایش و گرمایش کولرگازی را سریع تر کنید.
 • با انتخاب این روش، در مدت زمانی کمتر کولرگازی بر روی تنظیمات دمایی که شما مشخص کرده اید، قرار خواهد گرفت.
 • لازم به ذکر است که این کار را با وزش باد سریع انجام خواد داد. پس از مطبوع سازی هوا با درجه تعیین شده، کولرگازی به تنظیمات اولیه خود باز خواهد گشت.

نکات مهم تنظیم دمای مناسب کولر گازی

تنظیم صحیح دمای کولرگازی نیاز به اطلاعاتی در مورد محیط خانه و یا محل کار شما دارد. آی پی امداد نکاتی را در این خصوص به شما خواهد گفت تا با رعایت آن ها بتوانید استفاده بیش تر و حداکثری از دستگاه کولرگازی خود داشته باشید. همینطور بتوانید کم ترین مصرف انرژی را برای کولرگازی رقم بزنید و استهلاک کولرگازی را کاهش دهید.

 • در صورتی که نور خوشید به صورت مستقیم به داخل محل قرار گیری کولرگازی می تابد، در تابستان با کشیدن پرده ها از ورود نور خورشید به محیط و همین طور افزایش دمای محیط جلوگیری نمایید.
 • بهتر است در زمستان پرده ها را کنار بزنید و از گرمای نور خورشید برای گرم نمودن محیط استفاده کنید.
 • در فصل زمستان و تابستان، کلیه درز های در و پنجره ها را با درز گیر و یا عایق بپوشانید تا از فرار و خروج هوای تولید شده توسط کولرگازی جلوگیری شود.
 • در صورتی که امکان استفاده و نصب پنجره های دو جداره را دارید، می توانید از آن ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی استفاده نمایید.
 • کولرگازی را به صورت استاندارد و محلی مناسب نصب کنید. شما باید بهترین محل نصب کولر گازی را انتخاب نمایید.
 • حتما ظرفیت کولرگازی را بسته به مساحتی که می خواهید برای مطبوع سازی هوای آن استفاده نمایید، انتخاب کنید.
 • در صورتی که کولرگازی با ظرفیت کمتر برای مساحتی بزرگ انتخاب کنید، قطعا به کمپرسور فشار بیشتری وارد شده و مدت زمانی بیشتر را نیاز خواهد داشت تا محیط را به درجه هوای مورد نظر شما برساند.
 • حتما به صورت سالیانه، سرویس کولرگازی را انجام دهید. این کار می تواند به راندمان بیش تر کولرگازی کمک شایانی کند. شما می توانید برای سرویس و تعمیر کولرگازی از تکنسین های آی پی امداد کمک بگیرید.

خلاصه ای از تنظیم صحیح دمای کولرگازی توسط تعمیرکار آی پی امداد

در مطلب بررسی تنظیم صحیح دمای کولرگازی، به نکاتی حائز اهمیت پرداختیم. به طور کلی دمای مناسب کولر گازی در فصل تابستان ۲۳ تا ۲۵ درجه بوده و در زمستان ۲۶ تا ۲۸ درجه می باشد. شما می توانید دمای اسپیلت خود را با توجه به عوامل محیطی دیگر تغییر دهید. توجه داشته باشید که باید برای استفاده بهینه و وارد کردن فشار کمتر به کمپرسور، نکات گفته شده را یک به یک رعایت کنید. در غیر این صورت با هزینه های عیب یابی کولر گازی و تعمیر و حتی تعویض کمپرسور رو به رو خواهید شد.

۱۲ علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و راه حل های رفع هر یک

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر سه شنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۲

اگر بخواهند که درجه حرارت کولرها در همین حدودی که مردم تنظیم می کنند باقی بماند و شدت مصرف انرژی افزایش نامناسب نیابد تنها راهش این هست که سازمانی باقدرت ایجاد شود و فرد لایقی هم در راس ان قرار گیرد و پشتیبانی همه جانبه مستمر و همیشگی هم گردد تا بتواند از تخریب محیط زیست مملکت کاملا جلوگیری کند و انرا متوقف نماید وگرنه اوضاع خراب کنونی هر روز و هر ساعت بدتر و‌ افزایش شدید خواهد یافت و هرنوع برنامه ریزی دولت برای افزایش و تولید انرژی هم خنثی خواهد کرد و حرث و نسل مردم هم در خطر نابودی قرار خواهد داد.باید مشکل اصلی را بصورت ریشه ای حل کرد.

آخرین اخبار