• 19 / اسفند 1398 / 18:07
 • شناسه خبر : 23246

بهترین درمان بدون برگشت زگیل تناسلی زنان و مردان

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) پوست را تحت حمله قرار داده و غشای پوشاننده بدن را مرطوب می کند. ویروس های HPV متشکل از بیش از ۱۰۰ نوع ویروس هستند و انواع متختلف ویروس اچ پی وی در نقاط مختلف بدن ظاهر می شود.

ویروس HPV نوع ۶ تا ۱۱ عامل بیش از ۹۰% از زگیل های تناسلی در مردان و زنان هستند. ویروس HPV نوع ۱۶ تا ۱۸ عامل ایجاد سرطان می باشند.

بهترین درمان بدون عود زگیل تناسلی زنان و مردان

علائم زگیل تناسلی در مردان

اغلب مردانی که مبتلا به زگیل تناسلی می شوند، علائمی مشخصی ندارند و در برخی از آن ها زگیل یا گوشت اضافه مشخص است.

محل بروز زگیل تناسلی در مردان می تواند اندام زیر باشد:

 • آلت تناسلی
 • بیضه ها
 • مقعد
 • کشاله ران و ران
 • زبان و سقف دهان

زگیل تناسلی می تواند کوچک یا بزرگ، تخت یا برآمده یا به صورت گل کلمی باشد. همچنین زگیل ها می تواند به تکی یا گروهی در اطراف آلت تناسلی، بیضه ها و نواحی تناسلی پدیدار شوند. جالب است بدانید که درد زگیل تناسلی تقریباً حس نمی شود اما به هر حال می تواند احساس ناخوشایندی را ایجاد کند.

آیا زگیل تناسلی نوعی سرطان است!

خیر، زگیل تناسلی از نوع ویروس است و از نوع سرطان نیست اما تأثیر مخرب عفونت ها بر بدن می تواند باعث ایجاد سرطان شود. پزشک ممکن است حتی تا یک سال پس ابتلای فرد به اچ پی وی، نتواند سرطان را تشخیص دهد زیرا سرعت تغییراتی که ویروس HPV در سلول ها به وجود می آورد، بسیار کند است.

علائم سرطان مقعد در اثر زگیل تناسلی

 • خونریزی، درد، بیحالی و خارش مقعد
 • تورم غدد لنفاوی در ناحیه مقعد و کشاله ران
 • تغییر در عادات گوارشی یا شکل مدفوع

علائم سرطان آلت تناسلی

 • تغییر بافت آلت تناسلی، مانند تغییر رنگ، نازک شدن پوست و بازسازی بافت
 • خال یا زائده گوشتی دردناک یا بدون درد بر روی آلت تناسلی که احتمالاً با خونریزی همراه است.

چگونه زگیل تناسلی می گیریم؟

در بیشتر مواقع زگیل تناسلی از طریق ارتباط جنسی با فرد آلوده، منتقل می شود ولی در موارد نادری می تواند از طریق تماس پوستی یا استفاده از تیغ آلوده و یا حتی اپیلاسیون غیر بهداشتی نیز به فرد منتقل شود.

زگیل تناسلی در زنان

در زنان زگیل تناسلی می تواند درون دهان یا ناحیه تناسلی ایجاد شود. نوع پر خطر زگیل تناسلی زنانه می تواند عامل ایجاد سرطان دهانه ی رحم باشد. به همین دلیل به خانم ها توصیه می کنیم که علاوه بر تست پاپ اسمیر، آزمایش نمونه برداری HPV را نیز انجام دهند.

زگیل تناسلی در زنان باردار خطری برای بارداری ایجاد نمی کند. با این حال توصیه می شود که زایمان در زنان مبتلا به زگیل تناسلی،  از نوع سزارین باشد.

درمان قطعی زگیل تناسلی

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما می توان با برخی روش ها این بیماری را کنترل کرد. برخی افراد روش های گیاهی و یا استفاده از پماد زگیل تناسلی را ترجیح می دهند؛ اما اگر شدت و تعداد زگیل های تناسلی زیاد باشد، برای درمان زگیل تناسلی می بایست از روش هایی مانند: لیزر زگیل تناسلی، فریز کردن و یا جراحی استفاده کرد.

به گفته ی دکتر محمد جباری فوق تخصص ارولوژی ترمیمی و نتایج حاصل از تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهترین راه برای درمان  زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده از لیزر است چرا که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را برای ویروس فراهم می کند و میزان عود مجدد زگیل را کاهش می دهد.

مطالب مرتبط

علائم ، دلایل و عوارض زگیل تناسلی در زنان و مردان که باید جدی بگیرید

آنچه باید در باره زگیل تناسلی در مردان؛ نشانه‌ها، علل و درمان آن بدانید

دلیل عجیب گسترش سوزاک، سیفلیس و زگیل تناسلی در بین زنان و مردان ایرانی

نظرات