چاپ کد خبر: 91921
چهارشنبه 19 مرداد 1401

بهترین روش و نکات مهم برای تمیز کردن هود آشپزخانه

در این گزارش بهترین روش و نکات مهم برای تمیز کردن هود آشپزخانه را برای شما بازگو می کنیم.شما در پایان این مطلب نظرات خودتان را برای ما بنویسید.

شایدامروز وقتی داشتید برای ناهار آشپزی می کردید متاسفانه هود آشپزخانه یهو از کار افتاد. و از آنجایی که آشپزخانه کوچک و جمع و جوری دارید، شدیدا به هود نیاز داشتید.

به همین علت مجبور شدم کلی تحقیق در مورد نحوه نگهداری و نظافت هود انجام بدید که در این جست‌وجو به نتایج شگفت آوری برخوردید که تا الان هیچ اطلاعاتی راجع به آن نداشته  و همه آن نتایج را در این مقاله آوردم تا شما هم استفاده کنید.
تمیزی و بهداشت از بدو تولد انسان تا به امروز همیشه یک نوع دغدغه بوده است. امروزه تجهیزاتی طراحی شدند که در نظافت فضای خانه کمک بسیار شایانی می کنند، یکی از همین تجهیزاتی که خیلی کار آمد است، هود می باشد.

هود آشپزخانه
به احتمال قوی تا به الان واژه هود به گوشتان خورده و با آن آشنا هستید، ولی اگر نمی دانید هود چیست ادامه مطلب را مشاهده کنید.
هود یک نوع تصفیه کننده هوا است که بوی خوراکی، دود و گردوغبار، چربی و بخار غذا را از هوای آشپزخانه و اتاقتان دور می کند.

اهمیت استفاده از هود برای جلوگیری از بیماری های ریوی
در بیشتر هود ها ، یک سیستم فیلتراسیون چربی ها (چربی گیر) وجود دارد که علاوه بر خارج کردن دود داخل آشپزخانه ، چربی ها را هم جذب می کند و باعث جلوگیری از چرب شدن سطح دیوارها و سقف آشپزخانه می شود. برای کسانی که بیماری زمینه ای دارند و به دود و گردوغبار حساس هستند، هود آشپزخانه گزینه خوبی برای آن ها است.
البته با توجه زندگی صنعتی امروزه، دیگر نمی توان گفت فقط برای کسانی که بیماری زمینه ایی دارند مفید است بلکه وجود هود در خانه برای پیشگیری بسیاری از بیماری های ریوی ضروری است. زیرا بعضی از چربی و روغن هایی که در پخت و پز استفاده می کنیم، پس از سرخ شدن به بخار هایی تبدیل می شوند که برای ریه خطرناک و گاه سرطان زا هستند. از این رو به کسانی که در خانه یا محل کار زیاد آشپزی می کنند، توصیه می کنم این مورد را جدی بگیرند.

چرا باید هود آشپزخانه را همیشه تمیز نگه داریم؟
آشپزخانه قلب خانه به شمار می آید. و نظافت آن مهم‌تر از دیگر فضای خانه است. زیرا عدم رعایت بهداشت در آشپزخانه باعث به وجود آمدن ویروس و بیماری‌ها می شود، و چون یکی از ساده ترین راههای انتقال بیماری، غذاها هستند پس باید همیشه توجه بیشتری به محیط آشپزخانه کرد.
یکی از مواردی که نظافت مداوم آن در آشپزخانه مهم است هود می باشد، عدم نظافت هود آشپزخانه در درجه اول به خود آشپز صدمه میزند و در طولانی مدت محیط آشپزخانه را آلوده می کند.
از آنجا که هود با فرآیند پخت ‌و پز ارتباط مستقیم دارد و چربی ، بو و رطوبت را از محیط آشپزخانه دور می‌کند، نیاز به تمیز کردن دارد؛ چرا که می‌تواند خود به بستری از آلودگی تبدیل شود.
یکی از دلایل چرب شدن دیوار، سقف آشپزخانه و محیط پخت و پز درست کار نکردن هود می باشد. که هزینه جانی و مالی ، تعمیر یا خرید هود جدید کمتر از تمیز کردن آشپزخانه در می آید. زیرا زمانی که هود شما درست عمل نکند علاوه بر آلوده و چرب شدن محیط آشپزخانه، شما باید زمان و هزینه زیادی بابت تمیز کردن آن صرف کنید. چون مجبورید از مواد شوینده مختلف استفاده کنید که خود این موادها مشکلات جدیدی را برای سلامتی شما و محیط آشپزخانه‌تان به وجود می آورند.
نحوه نگهداری و تمیز کردن هود در خانه
در ظاهر تمیز کردن چربی های روی هود کار سختی به نظر می رسد، اما می‌توانید در این مقاله با نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه با جوش شیرین و مواد شوینده دیگر آشنا شوید.
همان طور که فن یا مکش هود چربی ها و ذرات غذا را به داخل کانال می کشد ، به طور طبیعی هم این چربی ها روی سطوح می چسبند. تمیز کردن روی سطوح هود  نه تنها برای زیبا جلوه دادن آن مفید است بلکه برای جلوگیری از آتش سوزی هم ضروری است .

چه موقع باید هود را تمیز کنیم؟
اگر روزانه آشپزی می کنید، باید داخل و خارج هود و فیلتر ماهانه تمیز شود. اگر شما به طور مکرر یا هر روز آشپزی نمی‌کنید، تمیز کردن فصلی کافی است. یا در مواقعی که سرعت مکش دود نسبت به قبل پایین آمده است.
البته در بعضی موارد ممکن است صداهای غیر معمول بلند یا ضعیف بشنوید که باز هم نشان دهنده کارکرد بیش از حد موتور است، که بلافاصله حتما فیلتر آن را تمیز کنید اگر باز هم آن صدا را شنیدید، موتور هود شما نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.
مرحله اول
وسایل مورد نیاز برای نظافت فیلتر هود :
۱- جوش شیرین
۲- مایع ظرفشویی چربی زدا
۳- آب جوش
۴- برس پلاستیکی نرم یا اسکاچ

از کجا شروع کنیم؟
همه هود ها  یک فیلتر روی فن برای جلوگیری از ورود چربی و غذا به داخل کانال دارند.  بیشتر آنها فلزی هستند که قابلیت استفاده مجدد بعد از تمیز شدن دارند. البته برخی از هود ها هم از فیلترهای زغالی(کربنی) یکبار مصرف استفاده می کنند. که می توانید آن را تعویض کنید.

۱- فیلتر را بردارید

در تمامی هود ها یک نقطه برای باز کردن دریچه اولیه هود که فیلتر پشت آن قرار دارد تعبیه شده،آن را پیدا کنید و فیلتر را بردارید.

۲- محلول تمیز کردن را تهیه کنید
سینک ظرفشویی را با آب جوش پر کنید. اگر سینک ظرفشویی در دسترس نیست ، از قابلمه بزرگ استفاده کنید. یک تا دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید، لطفا دقت کنید که حتما مایع ظرفشویی برچسب چربی زدا داشته باشد. یک و نیم فنجان جوش شیرین اضافه کنید و محلول را خوب مخلوط کنید.

۳- فیلتر را خیس کنید
 فیلتر را در محلول غوطه ور کرده و بگذارید حداقل پانزده دقیقه خیس بخورد. اکنون نیازی به برس نیست، سعی کنید قبل از اینکه آب کاملا سرد شود و چربی مجددا روی فیلتر بنشیند آن را بردارید.

۵- فیلتر را بشویید
سپس با استفاده از  برس برای پاک کردن چربی یا ذرات غذایی که هنوز به فیلتر چسبیده اند استفاده کنید. قبل از قرار دادن مجدد در هود ، آن را به خوبی با آب داغ بشویید و کاملاً خشک کنید.

clean filter

مرحله دوم

نحوه تمیز کردن سطوح داخلی و خارجی هود
همانطور که فیلتر به تمیزکاری منظم نیاز دارد ، سطوح داخلی نیز باید از نظر چربی و آلودگی کنترل شوند. معمولا در حالت ایده آل برای یک گاز صفحه ای هود را ۶۰ تا ۷۵ سانتیمتر  بالاتر از مشعل نصب می کنند ، پس فرصت های زیادی برای پاشیدن مواد غذایی وجود دارد.

وسایل مورد نیاز

– چربی گیر با اسپری اجاق گاز
– حوله های کاغذی یا پارچه های تمیز کننده
– برس پلاستیکی نرم یا اسکاچ نرم

۱- اسپری گاز پاک کن
اسپری گاز پاک کن یا مایع چربی گیر را رو سطح مورد نظر بریزید. اگر در حال تمیز کردن داخل هود هستید، حواستان باشد که روی گاز مبله ظرفی نباشد. سپس بگذارید حداقل پانزده دقیقه مایع روی سطوح بماند.

۲- پاک کردن چربی ها
با استفاده از حوله های کاغذی یا پارچه ای روی سطوح را تمیز کنید. اگر ذره ای باقی ماند ، با برس نرم پلاستیکی روی آن بکشید تا پاک شود.

۳- خوب بشویید
در آخر هم ، یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز را در آب گرم ساده فرو برده و روی سطح را آبکشی کنید تا مواد شوینده باقی مانده پاک شود.

نظر 1

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ