• 21 / آبان 1401 / 8:10
  • شناسه خبر : 97715

بهترین و بدترین رنگ برای اتاق خواب زن و شوهر کدام است؟

مطالعات نشان می دهند رنگ ها در اتاق خواب مخصوصا برای زن و شوهرها تاثیر شگفت انگیزی در روابط آنها می گذارد.

به گزارش اول فارس ، رنگ اتاق‌خواب نقش مهمی برای به آرامش رسیدن در زمان استراحت دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید برخی از رنگ‌ها از نظر روانشناسی باعث تقویت روابط زناشویی‌ می‌شود و برخی دیگر بالعکس روح و روان‌ را بهم می‌ریزد.

اما بدترین و بهترین رنگ‌ها برای اتاق‌خواب زوجین کدام است؟

تاثیر رنگ‌ها بر رفتار و خلق و خو

ازنظر روانشناسی، رنگ‌ها تاثیرات متفاوتی در خلق‌وخوی ما دارند. این مفهوم تقریباً برای همه قابل درک است مثلاً هنگامی که شما رنگ قرمز را می‌بینید، احساس‌تان چیست؟ درباره آبی چطور؟ آیا در اتاق زرد احساس اضطراب می‌کنید؟ آیا رنگ آبی به شما احساس آرامش می‌دهد؟

هنرمندان و طراحان داخلی معتقدند که رنگ می‌تواند به طور چشمگیری بر روحیه، احساسات و خلق‌وخوی افراد تأثیر گذارد.

رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می‌تواند بر خلق‌وخو و حتی واکنش‌های فیزیولوژیکی تأثیر بگذارد اما حقیقت این است که احساسات افراد در مورد رنگ، اغلب شخصی است و در تجربه یا فرهنگ ریشه دارد.

به عنوان مثال، در حالی که رنگ سفید در بسیاری از کشورهای غربی نماد جشن و تولد است، دربسیاری از کشورهای شرقی از آن به عنوان نماد عزاداری استفاده می‌شود.

تأثیر رنگ اتاق‌خواب در روابط زوجین

در زندگی پر سروصدا و پرمشغله امروز،داشتن رابطه عاشقانه و رمانتیک برای حفظ روابط، بسیار مهم است. هر زوجی ممکن است برای ایجاد فضای رمانتیک ایده متفاوتی داشته باشد اما یکی از مهم‌ترین وتاثیرگذارترین روش‌ها برای ایجاد یک رابطه صمیمانه، انتخاب رنگ مناسب برای اتاق‌خواب است.

لسلی هرینگتون، رئیس شرکت آل چ کالر(یک شرکت مشاوره رنگ)، در استفاده از رنگ در دکوراسیون مسکونی و صنعتی، می‌گوید: «رنگ یک‌زبان جهانی و غیر کلامی است؛ در رنگ‌شناسی تنها موضوع زیباشناسی مطرح نیست بلکه رنگ ابزاری است که می‌تواند براحساس و رفتار تأثیر بگذارد.»

بدترین رنگ اتاق‌خواب برای زوجین

۱-بنفش؛ تحریک بی‌خوابی

بنفش، بدترین رنگ اتاق خواب است. این رنگ باعث تحریک ذهنی وبی خوابی می‌شود و این مسئله باعث می‌شود که زن و شوهرهایی که در اتاق‌خوابی به رنگ بنفش می‌خوابند، بیشتر وقت خود را صرف کتاب خواندن، بازی با تلفن همراه و… می‌کنند تا خواب‌شان ببرد و این بدترین ویژگی برای یک اتاق‌خواب است.

۲-قهوه‌ای؛کاهش میل جنسی

«این رنگ به جای حس آرامش باعث بی‌حالی و کم شدن میل جنسی در بین زوجین می‌شود.

۳-قرمز؛ افزایش ضربان قلب

با توجه به اینکه تحقیقات نشان می‌دهد رنگ قرمز باعث ایجاد جذابیت در افراد و تحریک جنسی می‌شود اما به هیچ وجه از این رنگ برای اتاق‌خواب استفاده نکنید. این رنگ، فوق‌العاده هیجان‌انگیز است و باعث افزایش ضربان قلب می‌شود که برای خوابیدن مناسب نیست .

رفتار، خلق و خو، اتاق زرد، اتاق آبی، اضطراب، آرامش بخش، روانشناسی،گردش خون، عفونت بدن، اعتماد به نفس، قدرت، بی خوابی، میل جنسی، تحریک جنسی، اختلال خواب، عشق، محبت، زیبایی، دکوراسیون و چیدمان

۴-خاکستری؛ اختلال خواب

این رنگ باعث افسردگی، بی حوصلگی، خجالت و انزوا می‌شود و خواب را دچار اختلال می‌کند.»

بهترین رنگ‌ ها برای اتاق‌خواب زوجین

۱-آبی؛ خوابی آرام

«آبی نماد آرامش،منطق و ارتباطات است که به عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین رنگ‌ها در تحقیقات پژوهشی در سراسر جهان انتخاب‌شده است؛ این رنگ باعث کاهش استرس می‌شود و همچنین حس آرامش زیادی را در بین زوجین ایجاد می‌کند.»

۲-صورتی؛ ایجاد عشق و محبت

صورتی باعث افزایش عشق و مهربانی زوجین نسبت به یکدیگر می‌شود و آرامش خاصی را در بین زوجین برقرار می‌کند.

۳-سفید؛ آرام‌بخش

استفاده از رنگ سفید باعث بزرگ نشان دادن اتاق می‌شود اما استفاده از این رنگ به تنهایی خسته‌کننده است و باعث بی میلی به برقراری رابطه عاشقانه می‌شود؛ اگرچه رنگ سفید آرامش‌بخش است اما ما توصیه می‌کنیم سفید را بارنگ‌هایی مثل صورتی، آبی، سبز و… ست کنید تا جذابیت بیشتری را احساس کنید.

۴-سبز

از بین برنده استرس «طیف‌های مختلف رنگ سبز برای اتاق‌خواب باعث بهبود کمیت و کیفیت خواب و از بین بردن استرس می‌شود؛ میانگین خواب در یک اتاق سبز رنگ، ۷ ساعت و سی‌وشش دقیقه است.

۵-نقره‌ای؛ شیک و باکلاس

اگر به دنبال رنگ شیک و باکلاسی برای اتاق‌خواب‌تان می‌گردید، «نقره‌ای» گزینه خوبی است. این رنگ برای افرادی که دیرخواب‌شان می‌برد، مناسب است. میانگین ساعات خواب کسانی که در اتاق‌خواب نقره‌ای می‌خوابند، ۷ ساعت و سی‌وسه دقیقه است.

۶-نارنجی؛ خواب راحت

این رنگ ترکیبی از رنگ زرد و قرمز است که باعث شل شدن عضلات، افزایش اشتها و تمرکز ذهنی،آرام کردن درد معده می‌شود. میانگین خواب در یک اتاق نارنجی به طور متوسط، ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه خواب است.»

حقوق زن|در چه شرایطی نصف اموال مرد به زن می رسد؟

مطالب مرتبط

رمانتیک ترین افراد متولد این ماه ها از سال هستند

رنگ ستاد پزشکیان اعلام شد+عکس

۱۰ نکته برای تمام کردن محترمانه یک رابطه عاشقانه برای همیشه

نظرات