• 15 / خرداد 1402 / 9:31
  • شناسه خبر : 113644

بهترین و سریع‌ترین روش ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها در خانه

سوسک! فقط نام آن به تنهایی برای بد شدن حال برخی ها  کافی است.متأسفانه، آنها آفات رایجی هستند و خلاص شدن از شر آنها ممکن است دشوار باشد. اگر در خانه یا آپارتمان خود در مناطقی مانند کابینت آشپزخانه، اتاق زیر شیروانی یا حمام سوسک دارید، مهم است که سریع از شر آنها خلاص شوید.

در این مطلب اول فارس ، ما به شما  کمک می‌کنیم تا از شر این آفات چندش آور خلاص شوید.  فضای خانه خود را بازیابی کنید و زندگی را به حالت عادی برگردانید.

در این پست، بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها و هر آنچه که باید در مورد گزینه‌های مختلف خود بدانید را به اشتراک می‌گذاریم.

چه نوع سوسک هایی در خانه من هستند؟

بهترین و سریع‌ترین روش ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها در خانه

بد نیست بدانید بیش از ۴۵۰۰ گونه سوسک در جهان وجود دارد که از این تعداد فقط چند تایی هستند که می توانند محیط خانه شما را به جنجال بکشانند و ناچارتان کنند یا جیغ زنان فرار کنید یا با دمپایی این ور و انور بدوید.

سوسک ها به دو دسته سوسک های پری خانگی(قبل از خانه)  و سوسک های خانگی تقسیم می شوند. سوسک‌های پری‌خانگی در اطراف انسان زندگی می‌کنند و زمانی که هوا سرد می‌شود تمایل به وارد شدن  به داخل خانه دارند. از سوی دیگر سوسک های خانگی تمایل دارند در تمام طول سال در خانه های انسان زندگی کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا مروری بر سوسک هایی است که به احتمال زیاد در داخل خانه می بینید:

۱-سوسک های آلمانی

بهترین و سریع‌ترین روش ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها در خانه

سوسک آلمانی رایج ترین سوسک خانگی در ایران است، زیرا آنها به سرعت تولید مثل می کنند  حتی یک ماده در خانه شما می تواند بیش از ۳۰۰۰۰ سوسک را در یک بار ایجاد کند.

بر خلاف سایر گونه‌های سوسک، سوسک‌های ماده آلمانی کیسه‌های تخم خود را تا زمانی که آماده تولد بچه شان  شوند، با خود حمل می‌کنند.

این بدان معناست که تعداد آنها به راحتی گسترش می یابد و مهار آن دشوار است. سوسک های آلمانی علاوه بر تکثیر سریع، به راحتی قابل شناسایی هستند:

همه سوسک ها دارای بدنی صاف و پهن با پاهای عقبی بلند و آنتن هستند. بال‌های آن‌ها به صورت صاف روی پشت‌شان تا شده است و بیشتر آنها سیاه یا قهوه‌ای هستند.

با این حال، سوسک آلمانی به رنگ قهوه‌ای روشن با دو نوار تیره موازی که از سر تا بال‌ها در بدن می‌گذرد، تمایل دارد.

سوسک های آلمانی نیز بوی مشخصی دارند که برخی افراد آن را با پوشک های کثیف مقایسه می کنند. این بو می تواند به ویژه در مورد شیوع و هجوم  سوسک ها در خانه بسیار شدید باشد.

۲- سوسک های نوار قهوه ای

BAND1

سوسری نوار قهوه ای یک سوسری کوچک به طول ۱ تا ۴/۱ سانتی متر می باشد. جنس نر این گونه ممکن است از نظر رنگ و اندازه با سوسری آلمانی اشتباه گرفته شود. نرهای بالغ ظاهری بسیار باریک دارند و بالهایشان فراتر از انتهای شکم امتداد می یابد. ماده های بالغ دارای بالهای کوتاهی هستند.

BAND2

سوسک های با نوار قهوه ای یکی دیگر از گونه های معمولی سوسک های خانگی هستند. آنها مناطق خشک را دوست دارند و معمولاً در داخل دیوارها یا وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون یا یخچال یافت می شوند.

آنها به دنبال مناطق گرم هستند و معمولاً در قسمت های مرتفع خانه مانند اتاق زیر شیروانی و دریچه های هوا یافت می شوند.

۳- سوسک های آمریکایی یا سوسک فاضلاب

american cockroach 1 1

در حالی که سوسک آمریکایی رایج ترین گونه سوسک در ایران نیست، این گونه بزرگ ترین گونه پری خانگی است که در اطراف انسان زندگی می کند.

همچنین یکی از طولانی ترین عمرها است – با طول عمر حدود دو سال.

این سوسک‌ها را گاهی «سوسک فاضلاب» یا «حشره‌های نخل» می‌نامند. طول آنها می تواند به ۲.۵۴ تا ۷.۶۲ سانتی متر برسد و به رنگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز با لبه های زرد روشن در اطراف بدنشان می باشد.


چه چیزی سوسک ها را به خانه من جذب می کند؟
صرف نظر از اینکه چه نوع سوسک هایی در خانه خود دارید، یک چیز مسلم است: شما آنها را در آنجا نمی خواهید.سوسک ها علاوه بر این که به شما حیوانات خزنده خزنده می دهند، می توانند آلرژی ایجاد کنند، بیماری را گسترش دهند و یک محیط زندگی غیربهداشتی ایجاد کنند.

خوشبختانه، اولین قدم برای خلاص شدن از شر سوسک ها این است که در وهله اول متوجه شوید چه چیزی آنها را به سمت خانه شما جذب می کند.

در اینجا برخی از رایج ترین عوامل جذب سو سک ها به خانه را می خوانید :

۱. منابع غذایی
سوسک ها همه چیزخوار هستند، یعنی هر چیزی را می خورند. آنها به ویژه به نشاسته، شیرینی، غذاهای چرب و گوشت علاقه دارند.

منابع غذایی آسان – مانند ظروف کثیف در سینک، غذای حیوانات خانگی روی زمین، یا خرده های روی پیشخوان آنها را جذب می کند.

سوسک ها نیز عاشق زباله هستند، بنابراین مطمئن شوید که زباله ها را مرتباً بیرون بیاورید و تمام سطل های زباله خانگی را محکم بسته نگه دارید.

مهم است بدانید که سوسک ها انواع چیزهایی را که ممکن است به عنوان غذا فکر نکنیم می خورند، از جمله صابون، مو، و باقی مانده خمیر دندان.

۲. سرپناه
سوسک ها برای سرپناه وارد خانه می شوند. در طول روز، آنها در مناطق تاریک و ساکتی پنهان می شوند که آنها را ایمن نگه می دارد.

بسته به گونه سوسک، آنها ممکن است در پشت قاب عکس، در چوب های توخالی، در مکان های مرطوب مانند زیر سینک یا پشت توالت، یا در پشت لوازم الکترونیکی شما زندگی کنند.

با کاهش دما در بیرون، سوسک ها به داخل خانه می روند.

آنها مناطق آرام و فراموش شده را دوست دارند و ممکن است در زیر وسایل بزرگ، در گوشه زیرزمین ها و اتاق زیر شیروانی زندگی کنند.

۳. مکان
اگر از خود می پرسید: “چرا من در خانه تمیزم سوسک دارم؟” متوجه هستیم.

حل مشکل سوسک می تواند ناامید کننده باشد – به خصوص اگر مراقب باشید که از جذب کننده های رایج اجتناب کنید.

متأسفانه، برخی از مکان‌ها برای سوسک‌ها جذاب‌تر از سایرین هستند.

گونه هایی مانند سوسک آمریکایی برای رشد نیازی به شرایط غیربهداشتی ندارند – آنها به سادگی از شکافی در یک درزگیر پنجره یا یک در باز مانده وارد می شوند و شروع به استقرار در خانه شما می کنند.

۴. آب
مانند همه حیوانات، سوسک ها برای زنده ماندن به آب نیاز دارند – و حتی برای یافتن آن وارد تمیزترین و بهداشتی ترین خانه ها می شوند.

لوله ها و شیرهای آب نشتی مانند دوش های باز و کاسه های آب حیوانات خانگی جذابیت های رایجی هستند.

سوسک ها همچنین در مناطق مرطوب مانند زیرزمین ها و فضاهای خزنده جمع می شوند.

۵. عوامل مربوط به فضای زیستی خانه 
در حالی که سوسک ها دوست دارند در داخل خانه زندگی کنند، آنها همچنین برای جستجوی غذا، سرپناه و آب وارد حیاط شما می شوند.

آب ایستاده در ظرف پرندگان، ناودان‌ها و گلدان‌ها همگی سوسک‌ها را جذب می‌کنند، همانطور که منابع غذایی مانند دانه‌های پرندگان یا گیاهان میوه را جذب می‌کنند.


چگونه سوسک ها وارد خانه شما می شوند؟
سرپناه، غذا و آب سوسک ها را به خانه شما جذب می کند، اما آنها چگونه وارد خانه می شوند؟ رایج ترین راه ورود سوسک ها به خانه شما از طریق شکاف ها و شکاف های ریز در پنجره ها، درها و سایر مناطق است.

در اینجا برخی از نقاط دسترسی مورد علاقه آنها آمده است:

۱. ترک و شکاف در پنجره ها و درها
شکاف‌ها و شکاف‌های درب و پنجره‌های خانه شما بهترین راه ورود سوسک‌ها به خانه شماست. درهایی که به درستی آب بندی نشده اند و پنجره هایی که به طور کامل بسته نمی شوند، نقاط دسترسی عالی برای سوسک ها هستند.

۲. سوراخ در لوله ها و دریچه ها
یکی دیگر از نقاط ورودی رایج برای سوسک ها از طریق سوراخ در لوله ها و دریچه ها است. اگر در خانه قدیمی‌تری زندگی می‌کنید که دریچه‌هایی دارد که سوراخ‌هایی دارند یا به‌درستی آب‌بندی نمی‌شوند، این یک دعوت نامه برای ورود سوسک‌ها به داخل است.

دریچه های خود را هنگام تعویض یا سرویس آنها بررسی کنید و مراقب لوله ها و وسایل لوله کشی برای سوراخ ها یا سایر نقاط دسترسی احتمالی سوسک باشید.

۳. سوار شدن بر روی مبلمان و سایر اقلام
اگر اثاثیه یا سایر وسایل مستعمل را به خانه می آورید، ابتدا آنها را از نظر سوسک بررسی کنید. این حشرات می توانند در اقلام مستعمل سوراخ کرده و پنهان شوند، فقط زمانی که به طور ایمن در خانه شما قرار گرفتند ظاهر شوند.

۴. شاخ و برگ در فضای باز
در برخی موارد، سوسک ها ممکن است از ناودان های کثیف یا پوشش گیاهی در فضای باز برای دسترسی به نقاط ورودی خانه، از جمله دریچه ها و شکاف ها و شکاف های اطراف پنجره ها استفاده کنند. به همین دلیل، متخصصان کنترل آفات توصیه می کنند که یک حائل بدون پوشش گیاهی در اطراف خانه ایجاد کنید و شاخ و برگ های آویزان شده در خانه را حذف کنید.


چگونه از شر سوسک های داخل خانه خلاص شویم

به طور طبیعی با داروهای خانگی
اگر می خواهید بدون مواد شیمیایی مانند بمب گذاری، مه پاش یا اسپری از شر سوسک ها خلاص شوید، خوش شانس هستید. تعداد انگشت شماری درمان خانگی موثر وجود دارد که این موجودات بد را در بسته بندی قرار می دهد و بسیاری از آنها برای کودکان یا حیوانات خانگی مضر نیستند.

در اینجا چند مورد را توصیه می کنیم:

۱. خاک دیاتومه
خاک دیاتومه یا به اختصار DE یک حشره کش طبیعی عالی است. ذرات DE که از جلبک های پودر شده و فسیل شده تشکیل شده اند، تیز و کم آب هستند. هنگامی که سوسک ها با DE تماس پیدا می کنند، به اسکلت بیرونی آنها آسیب می رساند و آنها را تا حد مرگ کم آب می کند.

مقداری DE با درجه مواد غذایی خریداری کنید و روی هر سطحی که متوجه فعالیت سوسک شده اید یک پوشش سبک بپاشید.

مزایا خاک دیاتومه: موثر، مقرون به صرفه، ایمن برای کودکان و حیوانات خانگی

معایب: کثیف است، نیاز به استفاده مجدد دارد، شما باید سوسک های مرده را پس از هر دوره استفاده از DE پیدا کنید و از بین ببرید.

۲. جوش شیرین
جوش شیرین یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها است – و احتمالاً چیزی است که قبلاً در انبار خود دارید. برای درست کردن طعمه سوسک کش، یک مشت پیاز را خرد کرده و روی آنها جوش شیرین بپاشید.

این پیش غذا را در یک ظرف کم عمق در هر جایی که متوجه فعالیت سوسک شده اید قرار دهید. وقتی سوسک‌ها جوش شیرین را مصرف می‌کنند، گازهایی در معده سوسک‌ها ایجاد می‌کند و باعث ترکیدن آنها می‌شود.

مزایا: موثر، غیر سمی، مقرون به صرفه

معایب: حیوانات خانگی ممکن است مخلوط پیاز را مصرف کنند (پیاز برای سگ ها سمی است)، کثیف است، شما را ملزم به پیدا کردن و دفع سوسک های مرده می کند.

۳. اسید بوریک
اسید بوریک یک ترکیب طبیعی است. مخلوطی از آب و بور در میوه ها و گیاهان خود را نشان می دهد.

در حالی که اسید بوریک برای افراد و حیوانات خانگی بی ضرر است، برای سوسک ها کشنده است. هنگامی که سوسک ها با اسید بوریک تماس پیدا می کنند، به پاها و بال های آنها می چسبد. وقتی پودر را می‌خورند، روی سیستم عصبی و گوارشی سوسک اثر می‌گذارد و به سرعت آن را می‌کشد.

برای استفاده از اسید بوریک برای خلاص شدن از شر سوسک ها، کمی گرد و غبار را روی یک صفحه کاغذی بپاشید. یک پوست پرتقال یا یک قاشق کره بادام زمینی را در وسط بشقاب قرار دهید و کل آن را در هر جایی که متوجه فعالیت سوسک شده اید قرار دهید.

مزایا: موثر، مقرون به صرفه، طبیعی، غیر سمی، آسان

معایب: ممکن است نامرتب باشد، به چندین برنامه کاربردی یا درمان نیاز دارد، ممکن است برای خانه هایی با حیوانات خانگی یا بچه های کوچک ایده آل نباشد، شما را ملزم به ردیابی و دفع سوسک های مرده می کند.

۴. بوراکس
بوراکس یک محصول لباسشویی است که به راحتی در دسترس است که برای کشتن سوسک ها عالی است. برای بهترین نتیجه، قسمت های مساوی بوراکس و شکر سفید را با هم ترکیب کنید. مخلوط را هر جایی که فعالیت سوسک را دیدید گردگیری کنید. هنگامی که سوسک ها بوراکس را مصرف می کنند، آنها را کم آب می کند و به سرعت آنها را می کشد.

مزایا: موثر، مقرون به صرفه، سوسک های بالغ و نوزاد را از بین می برد

معایب: ممکن است کثیف باشد، نیاز به استفاده مجدد دارد، شما باید اجساد سوسک مرده را ردیابی و حذف کنید

۵. موه مرکبات
میوه مرکبات یک خوراکی خوشمزه برای انسان است، اما دافع سوسک ها است. بوی لیمو بویژه از سوسک ها جلوگیری می کند. چند قطره روغن لیمو را به آبی که برای شستن کف خود استفاده می کنید، اضافه کنید. این عطر برای مردم قابل تشخیص نخواهد بود، اما سوسک ها را دورهم جمع می کند.

مزایا: موثر، مقرون به صرفه، ایده آل برای خانه هایی با بچه ها و حیوانات خانگی

معایب: سوسک ها را نمی کشد – فقط آنها را باز می دارد

۶. روغنهای گیاهی
روغن‌های ضروری یک دافع طبیعی سوسک هستند. برای بهترین نتیجه، اسانس نعناع یا علف لیمو را خریداری کنید و آن را با کمی آب مخلوط کنید. مخلوط را در هر جایی که سوسک دیده اید اسپری کنید. اسانس های مرکبات، آهک، پونه کوهی و رزماری به طور کلی به عنوان موثرترین و تحقیقاتی ترین روغن های دافع سوسک توصیه می شود.

مزایا: موثر، مقرون به صرفه، ایمن برای بچه ها و حیوانات خانگی، غیر سمی

معایب: سوسک ها را نمی کشد

۷. درزبندی تمام نقاط ورودی
در حالی که نوارهای چسب و ایستگاه های طعمه می توانند برای خلاص شدن از شر سوسک ها موثر باشند، اگر سوسک های جدید دائماً وارد خانه شما شوند، کار چندان خوبی نخواهند داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، از درزگیری برای مهر و موم کردن شکاف ها و نقاط ورودی احتمالی استفاده کنید. به شکاف های بین دیوارها یا کاشی ها، فرسودگی آب و هوا، یا شکاف های درزگیر در و پنجره دقت کنید.

مزایا: موثر، ایمن، مقرون به صرفه

معایب: درزبندی ها با گذشت زمان فرسوده می شود، بنابراین باید نقاط دسترسی را به طور معمول بررسی و دوباره بررسی کنید

با روشهای شیمیایی
به دنبال گزینه های مرسوم تری برای حل مشکل روچ خود هستید؟ در اینجا برخی از سریع ترین راه ها برای خلاص شدن از شر سوسک ها آورده شده است:

۸. از تله های چسب برای شناسایی مناطق مشکل استفاده کنید
تله های چسب یک راه ایمن و موثر برای شناسایی مناطق مشکل سوسک و رفع آلودگی ها هستند.

نوارهای چسب ورقه هایی هستند که با یک ماده چسبنده پوشانده شده اند.

بوی تله سوسک‌ها را جذب می‌کند و وقتی روی نوار پا گذاشتند، چسب آنها را به دام می‌اندازد.

برای بهترین نتیجه، نوارهای چسب خریداری شده از فروشگاه را در هر مکانی که متوجه فعالیت سوسک شده اید، از جمله پشت یخچال یا زیر سینک قرار دهید.

مزایا: موثر، ایمن برای بچه ها و حیوانات خانگی (تا زمانی که نوارها پنهان باشند)، سریع الاثر

معایب: شما باید نوارها را برای چند روز یا چند هفته تحت نظر داشته باشید و هنگامی که با سوسک های مرده پر شدند، آنها را تغییر دهید و جایگزین کنید. نوارهای چسب برای هجوم سوسک های بزرگ کار نمی کنند، اما می توانند به نظارت و کنترل آلودگی های کوچک کمک کنند.

۹. ایستگاه های طعمه را تنظیم کنید
چه چیزی سوسک ها را تقریباً فوری می کشد؟ ایستگاه های طعمه به طور معمول، این ایستگاه های طعمه در یک لوله بلند قرار می گیرند و می توانند در هر جایی که متوجه فعالیت سوسک شده اید قرار بگیرند.

بوی طعمه سوسک ها را جذب می کند که سپس سم را می خورند. هنگامی که سوسک به محل زندگی خود برمی گردد و می میرد، سوسک های دیگر آن را می خورند و سم را در میان گروه خود پخش می کنند.

مزایا: موثر، سریع الاثر

معایب: ایستگاه های طعمه در اطراف خانه غیرجذاب به نظر می رسند، می توانند برای بچه ها و حیوانات خانگی سمی باشند، سوسک های مرده را در اطراف خانه به جا می گذارند، سوسک های مرده ممکن است توسط گونه های غیر هدف مانند پرندگان و سایر حیوانات مصرف شوند – آنها را نیز مسموم می کند.

۱۰. از ترکیبات مایع استفاده کنید
یک ترکیب مایع غلیظ بازدارنده سوسکرا از فروشگاه لوازم خانگی محلی خود خریداری کنید. این مایع غلیظ به گونه‌ای طراحی شده است که رقیق شده و در شکاف‌ها و شکاف‌هایی که سوسک‌ها دوست دارند پنهان شوند، اسپری می‌شود.

اگر به راه حل جامع تری نیاز دارید، می توانید کمی از کنسانتره را نیز به سطل پاک کن اضافه کنید و کف های خود را با محلول تمیز کنید. این گزینه یک شبه سوسک ها را باز می دارد و از بازگشت آنها جلوگیری می کند.

مزایا: موثر، سریع، مقرون به صرفه.

معایب: حاوی مواد سمی است که برای خانه هایی با بچه ها و حیوانات خانگی ایده آل نیست.

۱۱. از یک تنظیم کننده رشد حشرات استفاده کنید
اگر سوسک های خانگی در خانه خود دارید یا معتقدید که سوسک ها در خانه شما تولید مثل می کنند، یک محصول تنظیم کننده رشد حشرات (IGR) ممکن است به کنترل آلودگی کمک کند. این محصولات دارای فرمول های مختلفی هستند، از جمله اسپری های فرموله شده با پیری پروکسیفن.

این محصولات تخم‌های سوسک و پوره‌ها را هدف قرار می‌دهند و باعث می‌شود که آنها نتوانند بیش از این بالغ شوند و جمعیت سوسک را کاهش می‌دهند.

در حالی که تنظیم‌کننده‌های رشد حشرات می‌توانند یک اقدام کنترل موثر باشند، بهتر است از آنها در کنار محصولاتی استفاده شود که سوسک‌های بالغ را از بین می‌برد، از جمله طعمه‌ها، تله‌ها و کنسانتره‌های مایع.

مزایا: برای کنترل سوسک ها در مراحل اولیه زندگی و جلوگیری از تولیدمثل موثر است، مقرون به صرفه است.

معایب: سوسک های کامل را از بین نمی برد، ممکن است ماه ها طول بکشد تا اثر قابل توجهی داشته باشد.

۱۲.  از یک متخصص سوسک کش کمک بگیرید
برای بهترین نتایج، یک تیم حرفه ای مدیریت سوسک  استخدام کنید تا یک بار برای همیشه از شر هجوم شما خلاص شوید.

تیم‌های حرفه‌ای می‌دانند که چگونه هجوم سوسک‌ها را به طور ایمن و مؤثر، بدون اینکه بچه‌ها، حیوانات خانگی یا خانواده‌تان را در معرض خطر قرار دهند، پیدا و ریشه‌کن کنند.

مزایا: موثر، ایمن، طولانی مدت، می تواند با هجوم سوسک ها در داخل و خارج از خانه مقابله کند.

معایب: به پول بیشتری نسبت به گزینه های کشنده نیاز دارد

بمب های روچ: در صورت امکان از آن اجتناب کنید
هنگامی که نمی‌دانیم چگونه می‌توان از شر سوسک‌ها بدون نابودگر خلاص شد، برخی افراد به بمب‌های سوسک روی می‌آورند.

بمب‌های سوسک که «مه‌پاش» نیز نامیده می‌شوند، یک آفت‌کش را به هوا می‌پاشند.هنگامی که آفت کش به زمین می افتد، سطوح داخلی را می پوشاند و آفات هدف را از بین می برد. بیشتر بمب های سوسک طوری طراحی شده اند که در مرکز اتاق قرار گرفته و فعال شوند.

متأسفانه، بمب های سوسک بسیار سمی هستند و توصیه می کنیم از آنها استفاده نکنید. راه‌های مطمئن‌تر و مؤثرتری برای خلاص شدن از هجوم سوسک‌ها وجود دارد.

مزایا: سرعت عمل

معایب: سمی، قابل اشتعال، موثرترین فقط برای سوسک های پرنده، مناسب برای خانه هایی با حیوانات خانگی یا کودکان خردسال نیست، شما را ملزم می کند تا زمانی که بمب سوسک کار می کند خانه را تخلیه کنید.

چگونه از شر سوسک های خارج از خانه خلاص شویم
اگر می خواهید از وجود سوسک در خانه خود جلوگیری کنید، باید با محدود کردن تعداد آنها در خارج از خانه در حیاط یا باغ خود شروع کنید.

۱. پاکسازی کنید
به یاد داشته باشید: سوسک ها برای زنده ماندن به سه چیز نیاز دارند: غذا، آب و سرپناه. در حالی که نمی‌توانید این موارد را در محیط بیرون حذف کنید، می‌توانید فضای سبز خود را کمتر مورد استقبال قرار دهید.

اینجا نکاتی وجود دارد که باید دقت کنید :

توده های چوب، توده های برگ، آب راکد و زیر برس های بیش از حد رشد کرده را حذف کنید
درب سطل های زباله در فضای باز را محکم کنید
اطراف فونداسیون خانه را خوب تمیز کنید
با تخلیه آب ایستاده در گلدان ها و حمام پرندگان، منابع آب را محدود کنید
مزایا: موثر، مقرون به صرفه، محوطه سازی شما را زیبا جلوه می دهد

معایب: سوسک ها را نمی کشد یا از بین نمی برد – فقط باعث می شود محوطه سازی شما برای آنها جذابیت کمتری داشته باشد.

۲. از تله های چسبنده استفاده کنید
تله های چسبنده فقط برای استفاده در داخل خانه نیستند – می توانید آنها را در فضای باز نیز قرار دهید. تله های چسبنده را در هر مکانی که مشاهده کردید سوسک ها وارد خانه شما می شوند، مانند شکاف های اطراف درها، پنجره ها یا پایه ها، قرار دهید.

اگر مطمئن نیستید که سوسک‌ها از کجا می‌آیند، تله‌ها را در چند مکان بگذارید و روزانه تله‌ها را بررسی کنید تا مسیرهای پرترافیک را شناسایی کنید.

مزایا: روشی موثر برای شناسایی مسیرهای سوسک

معایب: ناخوشایند، وقت گیر

۳. طعمه را قرار دهید
برای کاهش تعداد سوسک‌هایی که وارد خانه می‌شوند، قبل از اینکه وارد خانه شوند، آنها را با طعمه بکشید.

از آنجایی که سوسک ها دوست دارند هنگام راه رفتن، قسمت بالایی یا کناری بدن خود را به چیزی فشار دهند، ایستگاه های طعمه شما زمانی که در کنار ساختمان های بیرونی، طاقچه ها، گوشه ها، نرده ها یا پایه خانه شما قرار می گیرند، بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

مزایا: راه حل موثر، سریع و طولانی مدت

معایب: سمی است، می تواند برای بچه ها، حیوانات خانگی و سایر حیوانات خطرناک باشد

۴. اسپری آفت کش
یکی از راه های موثرتر


 

چگونه نابودگرها شما را از شر سوسک ها خلاص میکنند؟

roach exterminator san francisco 1 1

اگر یک نابودگر حرفه ای را برای خلاص شدن از شر سوسک ها استخدام کنید، چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

در اینجا نحوه انجام اینکار  آمده است:

مرحله ۱: بازرسی
کارشناسان کنترل سوسک برای بررسی آلودگی به ملک شما خواهند آمد. آنها به دنبال مناطقی هستند که سوسک ها به خانه شما دسترسی دارند و منابع رطوبت یا مواد غذایی که ممکن است آنها را جذب کند.

مرحله ۲: اولین کار
بر اساس اطلاعاتی که در طول بازرسی اولیه به دست آورده اند، یک طرح درمانی برای خانه شما ایجاد خواهند کرد. از آنجایی که سوسک ها می توانند آفتی سخت برای از بین بردن آنها باشند، برای از بین بردن آنها یک فرآیند دو مرحله ای است:

بسته به شدت آلودگی شما، درمان اولیه ما ممکن است شامل طعمه‌گذاری، نظارت، به دام انداختن یا سمپاشی سوسک‌ها یا ارائه خدمات آموزشی، تمیز کردن و بهداشتی، یا تنظیم‌کننده‌های رشد حشرات باشد.

در طول این مرحله، مانیتور و پایش حرکات سوسک‌ها را برای اندازه‌گیری فعالیتآنها انجام می دهند

مرحله سوم: بازدید بعدی
هنگامی که درمان اولیه خود را به کار گرفتند ، نتایج مانیتورهای خود را بررسی می کنند و کارهای دیگری را در صورت نیازانجام می دهند . نتیجه این است که در اسرع وقت به آلودگی شما پایان می دهد.

چگونه سوسک ها را از خانه خود دور نگه دارم؟

cockroach prevention tips 2 1 1

یک ذره پیشگیری ارزش صدها هزار تومان هزینه مبارزه  را دارد. با این نکات ساده در وهله اول سوسک ها را از خانه خود دور نگه دارید:

۱. خانه را تمیز کنید
اول از همه: با حذف هر چیزی که می تواند سوسک ها را جذب کند، شروع کنید.

هر گونه قاتل سوسک خانگی که به کار می برید، اگر قبل از استفاده از خانه تا حد امکان ناخوشایند کنید، موثرتر خواهد بود.

در اینجا چند مورد برای بررسی لیست کارها وجود دارد:

تمام ظروف کثیف را بلافاصله پس از استفاده بشویید و کنار بگذارید.
هر خرده و ریخته شده را فوراً تمیز کنید.
منابع خالی آب ساکن، از جمله کاسه حیوانات خانگی.
زباله ها را روزانه و به خصوص قبل از خواب شبانه بیرون بیاورید.
به طور مرتب کف ها را شسته و جارو کنید، از جمله زیر و اطراف وسایل بزرگ.
از کنار گذاشتن غذای حیوانات خانگی برای مدت طولانی خودداری کنید.
۲. در مورد نگهداری غذا جدی بگیرید
اگر می خواهید سوسک ها را از خانه خود دور نگه دارید، حذف منابع غذایی بسیار مهم است. یکی از بهترین راه‌ها این است که مواد غذایی را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی بدون هوا نگهداری کنید.

مواد فاسدشدنی را در یخچال نگهداری کنید و از گذاشتن میوه ها و سبزیجات در پیشخوان خودداری کنید.

۳. وسایل آشپزخانه را تمیز کنید
به یاد داشته باشید: سوسک ها چربی و چربی را دوست دارند و آشپزخانه شما مکانی عالی برای یافتن این خوراکی های خوشمزه است. با در نظر گرفتن این موضوع، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی و سایر وسایل آشپزی را تمیز نگه دارید.

به مناطقی مانند قطره چکان زیر شعله های اجاق گاز، آب پاشیده پشتی و دفع زباله خود توجه ویژه ای داشته باشید.

علاوه بر این، مطمئن شوید که میزها و پیشخوان ها را بعد از پختن هر شب پاک می کنید. برای افزودن یک لایه محافظ اضافی، چند قطره روغن لیمو را به آب تمیز کننده خود اضافه کنید. رایحه مرکبات از بازگشت سوسک ها جلوگیری می کند.

۴. از شر روزنامه ها و جعبه های مقوایی خلاص شوید
سوسک‌ها جعبه‌های روزنامه و مقوایی را دوست دارند زیرا مواد پرورشی و لانه‌سازی عالی را تولید می‌کنند. برای جلوگیری از هجوم سوسک‌ها، روزنامه‌های قدیمی و جعبه‌های مقوایی مستعمل را در اسرع وقت بازیافت کنید یا از شر آنها خلاص کنید.

۵. ترک ها و نقاط ورودی را مهر و موم کنید
سوسک ها می توانند بدن کوچک خود را از میان شکاف ها و شکاف های کوچک فشار دهند. برای جلوگیری از دسترسی آنها به خانه، شکاف های پایه خانه را ببندید و جاروهای درب را برای مسدود کردن شکاف های زیر درها نصب کنید.

همچنین می‌خواهید شکاف‌های اطراف پنجره‌ها و اطراف سوراخ‌های مورد استفاده برای خطوط گاز، لوله‌کشی و برق و دریچه‌های فضای خزیدن را بررسی کنید. از درزگیری یا فوم قابل پاشیدن برای مهر و موم کردن این ترک ها و حفظ خانه خود بدون سوسک استفاده کنید.

۶. فوراً نشت ها را رفع کنید
اگر در خانه خود نشتی لوله کشی دارید، در اسرع وقت آنها را برطرف کنید. حتی یک قطره لوله کوچک برای تامین رطوبت سوسک ها برای زنده ماندن کافی است.

علاوه بر رفع نشتی، سینک‌ها، یخچال‌ها، لوازم خانگی و شیرآلات را به‌طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که نشتی ندارند یا رطوبت اضافی تولید نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

بهترین راه از بین بردن سوسک‌ها در خانه چیست؟
۵ روش ساده و بسیار مؤثر برای ازبین بردن سوسک
احتمال ۴۰سال زندان برای شکار سوسک!

ثبت دیدگاه

  • امیر محمد موسویزاده

    تاریخ : ۱۷ - خرداد - ۱۴۰۲

    بهترین راه برای از بین بردن سوسک مورچه وحتی کنه پودر اتک ویا تاروماره به بدن چیوانات خانگی بزنیم تو جای خوابشون بزنیم تو اتاقای نشیمن بپاشیم کنار دیوار وزیر فرش اگر تو غذای حیوانات ویا بچه دست بزنه هیچ خطری نداره عرض کنم این پودر فقط جاندارانی که خون جهنده ندارنو میکشه وکامل بدون خطری برا خانواده ویا حیوون نداره من اتحان کردم سگی که کنه ازش اویزون شده بودو اب پاشیدم بهش موهاش مرطوب شد پودرو پاشیدم بهش کاملآ از بین برد امتحان کنید