چاپ      کد خبر: 122671
9 مهر 1402

به این افراد ۵۰۰ میلیون وام قرض‌الحسنه پرداخت می شود

دبیر شورای‌ عالی جهاد سازندگی گفت: برای بازگشت افراد به روستا تسهیلات اشتغالزایی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.

به گزارش اول فارس ، سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی در نشست خبری اظهار داشت: بر اساس مطالعاتی که درباره مهاجرت از روستاها به شهرها صورت گرفته است، دلایل متعددی برای این امر برشمرده شده که یکی از آنها فرهنگی است.

 ۵۰۰ میلیون وام قرض‌الحسنه

وی افزود: رسانه‌ها یکی از دلایل تصویرسازی نامناسب از روستای‌های کشور هستند اما تصاویری که در رسانه‌ها از روستاها در کشورهای غربی نشان داده می‌شود متفاوت است و افراد و اشخاص برجسته کشور از روستا برمی‌خیزند و خانه‌های زیبا در روستا وجود دارد و لباس‌های فاخر پوشیده می‌شود.

دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی ادامه داد: تحصیل یکی از دلایل مهاجرت از روستاست به‌طوری که در برخی از روستاهای کشور افراد برای تحصیل در دوره دبیرستان مجبور به مهاجرت از روستاها هستند و در دوره دانشگاه نیز روستاییان برای تحصیل باید به شهرها بروند.

وی تصریح کرد: روستاهای بالای سه هزار نفر تبدیل به شهر می‌شوند که اتفاق تلخی است و باعث گسیل روستاییان به شهرها می‌شود.

مدنی اظهار داشت: از طرفی باید توجه داشت که نرخ تورم در روستاها بالاتر از شهرهاست و از طرفی روستاییان با مشکلات حمل‌ونقل مواجه هستند؛ برای رفع این مشکلات مصوباتی در شورای‌عالی روستایی و عشایری گذرانده شده است.

وی گفت: بر اساس مطالعه انجام‌شده ۴۵۰ هزار نفر در فاصله زمانی سال‌های ۹۵ تا ۱۴۰۰ به روستاها بازگشته‌اند که این اتفاق در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز تکرار شده است اما هنوز در این بخش نتیجه بررسی‌ها ارائه نشده است.

مدنی گفت: برای توسعه اشتغال در روستاهای کشور ۵۰۰ معدن احیا شد و همچنین ۹۰۰ واحد تولیدی که اشتغال روستا را تأمین می‌کردند احیا شده‌اند که امیدواریم تا پایان دولت این رقم به ۳ هزار واحد افزایش یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: برای بازگشت افراد به روستا تسهیلات اشتغالزایی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود؛ همچنین بر اساس رایزنی‌های انجام‌شده با بنیاد مسکن به‌دنبال ارائه تسهیلاتی برای تأمین مسکن افرادی هستیم که قصد بازگشت به روستا دارند.

بیشتر بخوانید:

۷ ترفند عالی برای شاداب و باطراوت نگه داشتن گل شاخه بریده در گلدان

۶ نکته مهم تربیت فرزند پسر که در حالت عادی به آن‌ها توجه ندارید

خوراک زبان گوساله لذیذ رستورانی دوست داری اینطوری درست کن!

مدنی  درباره اینکه مهاجرت معکوس به روستاها آیا عمدتاً در سه استان شمالی و پرآب کشور بوده یا در روستاهای مختلف پراکنده است، گفت: بازگشت به روستاها را در مناطق مختلف کشور شاهد هستیم.

دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی افزود: به‌خلاف تصوری که وجود دارد بسیاری از روستاییان در مناطق کم‌آب به مشاغل غیرکشاورزی از جمله صنایع دستی مشغول هستند و درآمدهای خوبی نیز در این محل به دست می‌آورند و اقتصاد روستا به آب وابسته نیست.

وی اضافه کرد: در ۲۵ هزار روستای زنجیره ارزش ایجاد شده است و روستاهای مختلفی در کشور وجود دارند که بیکار ندارند، یا روستایی IT، معدنی و گلخانه‌ای داریم و معیشت افراد از طرق مختلفی تأمین می شود.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

babak2bordbar@yahoo.com دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۱

من بعلت خرج بیماریم نیاز ب وام جهت درمان دارم

آخرین اخبار