• 08 / بهمن 1402 / 15:00
  • شناسه خبر : 132852

به این دلایل نوشابه را هرگز نباید مستقیما از قوطی نوشید!

نکته ای که لازم است همگی در خصوص نوشیدن نوشابه از طریق قوطی آن بدانیم این است که این قوطی ها از زمانی که در دست تولید قرار میگیرند و تا موقعی که به دست شما می رسند راه زیادی را طی کرده و در معرض آلودگی های گوناگونی قرار میگیرند. با مطالعه این مقاله دلایلی برای اینکه هرگز نباید مستقیما از درب این قوطی ها نوشید را خواهید فهمید.پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا نباید نوشابه را مستقیما از قوطی نوشید

۱-بیسفنول A

بیسفنول A، که بیشتر با نام BPA شناخته می‌شود، اغلب در بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. این ماده خطرناک است و می‌تواند به مایع درون قوطی شما نفوذ کرده و باعث عدم تعادل هورمونی شود. اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان تصمیم گرفتند آن را از محصولات خود خارج کنند، اما این ماده شیمیایی هنوز بخش مهمی از قوطی‌های آلومینیومی است. مطالعه‌ای از انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۱۴ نشان داد که BPA موجود در قوطی‌ها می‌تواند باعث فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی شود.

۲-باکتری اشریشیا کولی روی قوطی های نوشابه

پزشکان به جمع آوری قوطی های موجود در ایستگاه های گاز و فروشگاه ها پرداختند؛ گر چه این قوطی ها تمیز بودند اما در برخی از قوطی های فروشگاه ها نشانه های باکتری اشریشیا موجود بود که میتواند منجر به اسهال ، بیماری های تنفسی و سینه پهلو شود.

۳-متالیک تانگ

برای افرادی که دارای حساسیت هستند،برخورد دهان با لبه آلمینیومی میتواند منجر به واکنش نامطلوب نسبت به طعم فلز شود.

۴-جوندگان روی قوطی های نوشابه

احتمال این وجود دارد که بطری ها در معرض موش یا جوندگان دیگر قرار گرفته باشد.

چرا نباید نوشابه را مستقیما از قوطی نوشید

۵-مهمانی باکتری ها

در سال ۲۰۱۳ بررسی ای مبنی بر تحقیق روی موادی آلوده موجود روی این قوطی ها صورت گرفت و دریافتند این مواد با باکتری های استنوتروفوموناس مالتوفیلیا، سودومونا لوته اولا و انتروباکتر آلوده شده اند که میتوانند منجر به بروز بیماری و عفونت در افراد مبتلا به بیماری ایدز شود.

۶-حشرات موذی

هر چیزی که در کف یک مغازه یا کارخانه قرار دارد در معرض عبور و مرور انواع حشرات و موش است. معمولاً کارخانه‌ها با بسته بندی مواد غذایی سعی در ممانعت از ورود حیوانات موذی را دارند، اما با این حال، هنگام خوردن از قوطی، ممکن است در حال نوشیدن از محلی باشید که حیوانات موذی از آن رد شده اند! اگر داستان‌های وحشتناک موجود در اینترنت را باور کنید، می‌توانید بر اثر مصرف ادرار موش، جان خود را از دست دهید. حتی اگر این احتمال اغراق‌آمیز باشد، ما فکر نمی‌کنیم نوشیدن از قوطی که ادرار یا مدفوع احتمالی روی آن قرارگرفته، چندان خوشایند باشد. توصیه می‌کنیم قبل از نوشیدن قوطی، حتما آن را بشویید.

۷-ابزار محیط زیستی

آلمینیوم صد در صد قابل بازیافت می باشد و تولید آن به مصرف انرژی دوبرابری نسبت به بطری را میطلبد بنابراین اگر نگران محیط زیست هستید بهتر است بطری بخرید.

۸-حالت تهوع

چند لحظه به آن فکر کنید، یک قوطی نوشابه قبل از اینکه به لب شما برخورد کند، چه سفر طولانی‌ای انجام داده است. این محصول در کارخانه تولید شده، مهر و موم شده، قبل از قرار دادن در قفسه‌ها توسط پرسنل سوپر مارکت، از کارخانه به مغازه منتقل شده است. چه کسی می‌داند که چند نفر آن را لمس کرده‌اند؟ برای اثبات این امر، یک ایستگاه تلویزیونی در تگزاس چند قوطی تصادفی را آزمایش کرد.

آن‌ها شواهدی از stenotrophomonas maltophilia، pseudomonas luteola و عفونت enterobacter cloacae پیدا کردند که همگی می‌توانند باعث بیماری شوند. البته، این بدان معنا نیست که مطمئناً بر اثر نوشیدن قوطی بیمار می‌شوید. با این حال، بهتر است قوطی را قبل از نوشیدن از آن، بشویید یا از یک لیوان استفاده کنید.

مطالب مرتبط

نظرات