چاپ کد خبر: 124833
سه شنبه 9 آبان 1402

به این دلایل هرگز در شب حمام نروید/عوارض حمام رفتن در شب

برخی بر این باورند که حمام رفتن در شب عوارض جدی دارد که باید از آن به شدت خودداری کرد.هرچند که برخی افراد بر این باورند باید قبل از خواب دوش گرفت تا با بدنی تمیز وارد رختخواب شد.

عوارض حمام رفتن در شب

ما اغلب از والدین یا بستگان نزدیک زمانی که تصمیم به حمام کردن در شب داریم می‌شنویم حمام کردن در غروب برای سلامتی خوب نیست. علت آن را می‌توانیم چندین بیماری مانند روماتیسم و یا بیماری‌های دیگر بیان کنیم.

عوارض حمام رفتن در شب

۱-حمام کردن در غروب می‌تواند باعث پیری زودرس شود
حمام کردن در غروب می‌تواند باعث پیری زودرس شود. افراد زیادی می‌گویند که بدن آنها به اندازه کافی قوی نیست که با آب سرد شست‌وشو کنند وقتی در عصر حمام می‌کنند باعث افزایش متابولیسم بدن آنها می‌شود. در نتیجه بدن به کالری و سطح بالایی از اکسیژن نیاز دارد تا آن را تثبیت کند.
۲- حمام کردن در وقت غروب و عصر باعث روماتیسم می‌شود
رماتیسم بیماری خود ایمنی است و زمانی رخ می‌دهد که درد مفاصل وجود دارد، بنابراین فرد مبتلا به روماتیسمی، احساس دردناکی در مفاصل خود خواهد داشت. علل روماتیسم هنوز مشخص نیست. طبق نظر متخصصان پزشکی این بیماری به دلیل اختلالات ژنتیکی است که می‌تواند در سنین مختلف برای هر کسی رخ دهد.

در زیر چندین بیماری مبتلا به روماتیسمی وجود دارد که باید بدانید:

  • درد مفاصل
  • بعضی قسمت‌های متمایل به قرمز در مفاصل
  • مفاصل خشن در صبح
  • کاهش عملکرد مفاصل

این بیماری در واقع مضر نیست اما اگر احساس بیماری روماتیسمی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و اگر روماتیسم داشته باشید و مجبور هستید غروب حمام کنید، توصیه می‌شود از آب گرم استفاده کنید چون آب سرد مفاصل را سخت می‌کند.

۳- حمام کردن در غروب می‌تواند موجب ذات الریه شود
«حمام کردن در غروب می‌تواند موجب ذات الریه شود.» در واقع، این فکر نادرست است. این بیماری از عفونت ویروس و باکتری هوا ناشی می‌شود. فرد مبتلا به ذات الریه معمولا سرفه می‌کند، به سختی نفس می‌کشد و می‌لرزد. ذات‌الریه برای مدتی طولانی درمان نمی‌شود. علایم اولیه این بیماری مشابه کسانی است که سرفه و آنفلوآنزا دارند.

۴- حمام کردن در غروب و شب هنگام باعث درد ماهیچه می‌شود
بسیاری از مردم فکر می‌کنند که حمام رفتن در شب باعث ایجاد درد در ماهیچه می‌شود به این دلیل که آب سرد به داخل حفرات بدن آنها وارد می‌شود.

حمام در ساعات بعد از غروب یعنی شب اگر دچار مشکل خاصی نیستید می‌تواند مفید باشد.

عوارض حمام کردن در شب

۵- حمام کردن در غروب می‌تواند خطر اسید اوره را افزایش دهد
حمام کردن در غروب می‌تواند خطر اسید اوره را افزایش دهد. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که اسید اوره در بدن در حال افزایش است. سپس می‌تواند باعث شود که کلیه‌ها قادر به وفق دادن و همچنین آزاد کردن ترکیبات نباشند.

۶- حمام کردن در غروب فرایند سوخت و ساز را مختل می‌کند
زمانی که در عصر حمام می‌کنید باید بیشتر مراقب باشید چون می‌تواند روند متابولیسم را به هم بزند. چرا این طور است؟ علتش این است که در طول شب دمای بدن رو به کاهش است و به استراحت نیاز دارید و اگر حمام کنید و منافذ باز شوند، آب به بدن وارد خواهد شد و می‌تواند باعث ایجاد اختلال هورمونی در بدن شود.

۷-. حمام کردن در شب می‌تواند باعث سرماخوردگی شود
شب برای استراحت است. بنابراین، حمام کردن در شب می‌تواند باعث سرماخوردگی شود، به خصوص وقتی دمای بدن بالا است و هنوز احساس گرما می‌کنید، حمام بکنید.

۸-حمام نکردن در شب اگر اصلاح میکنید

اگر می‌خواهید روز خود را با اصلاح صورت آغاز کنید، صبح‌ها دوش بگیرید. آقایان می‌توانند با دوش گرفتن، موهای روی صورت خود را نرم کنند و اصلاحی روان‌تر و راحت‌تر داشته باشند.

حمام کردن در شب

دوش گرفتن شبانه چه فوایدی دارد؟

تقویت مغز

با افزودن روغن‌های عصاره‌ای، فواید بیشتری هم نصیب‌تان می‌شود: مریم گلی، حافظه را تقویت می‌کند و ترنج هم استرس را کاهش می‌دهد.

در برابر سرماخوردگی از شما محافظت می‌کند

یک حمام گرم، می‌تواند گرفتگی بینی را برطرف کرده و دردهای بدن را کاهش دهد. ضمنا آرام‌سازی، موجب رهاشدن اندروفین ضد درد در مغز می‌شود.»

دست یافتن به خواب عالی شبانه

خوابیدن میان ملافه‌های خنک، به افت دمای بدن کمک می‌کند و این پیام به بدن می‌رسد که ملاتونین تولید کند، ملاتونین موجب سریع‌تر به خواب رفتن می‌شود. به همین دلیل یک حمام گرم پیش از رفتن به رختخواب، یک کمک خوب به خواب است، موقتا دمای بدن بالا می‌رود و به مرور که درهوای خنک‌تر پایین می‌آید، موجب احساس خواب آلودگی در بدن می‌شود.

تسکین پوست خشک سرما زده

هر چند بلغور جودوسر، ضدالتهابی است که از صدها سال پیش شناخته شده، اما محققان به‌ تازگی فهمیدند آون آنترامیدهای موجود در جو دوسر، به‌ عنوان ترکیبات اصلی آن، پوست ملتهب و خارش‌دار را تسکین می‌دهند. مقداری جودوسرکامل را در یک لنگه جوراب تمیز و خشک گذاشته و سر آن را با یک کش لاستیکی ببندید، این جوراب را داخل وان آب‌گرم بیاندازید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این وان غوطه‌ور باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال