• 08 / فروردین 1403 / 16:59
  • شناسه خبر : 138304

به این ۶ علت خانم ها زودتر از آقایان دچار پیری می شوند

درست است که خانمها می توانند عمر طولانی تری نسبت به مردان داشته باشند اما از طرفی خانم ها نسبت به مردان زودتر دچار پیری می شوند و پوست آنها چروک می شود که این می تواند به دلایلی مختلفی باشد که در ادامه این مقاله آنها را برای شما توضیح داده ایم.

علت زودتر پیر شدن خانم ها نسبت به آقایان

۱-خانم ها بیشتر از مردان از استرس رنج می برند

خانم ها درگیر مشکلات استرس می شوند؛ مخصوصاً اگر مشکلات آن ها مربوط به کار باشد. مشکلات هورمونی هم این قضیه را سخت تر می کند. نوسانات هورمونی با افسردگی مرتبط هستند. اختلال فصلی معمولا خانم ها را بیشتر از آقایان درگیر می کند. در نهایت هم استرس مداوم هم می تواند عاملی برای پیری زودرس در خانم ها باشد.

۲-زنان پوست نازک‌تری دارند

پوست زنان به‌دلیل تفاوت‌های هورمونی و زیست‌شناختی، اساسا روند پیری متفاوتی نسبت به پوست مردان دارد. پوست زنان ذاتا نازک‌تر است، قابلیت ارتجاعی یا کشسانی کمتری دارد و درنتیجه بیشتر در معرض ابتلا به چین‌وچروک‌های پوستی و افتادگی پوست قرار می‌گیرد.علاوه بر اینها، تماس با نور خورشید و عوامل مربوط به سبک زندگی می‌توانند پیری پوست زنان را سریع‌تر کنند، زیرا پوست زنان نسبت به پرتوهای فرابنفش خورشیدی حساس‌تر است.

پوست دست زنان هم معمولا نشانه‌های پیری را سریع‌تر نمایان می‌کند زیرا کاهش حجم چربی زیرپوستی در این ناحیه از بدن زنان سریع‌تر و زودتر اتفاق می‌افتد. همین مساله باعث می‌شود که رگ‌ها و تاندون‌های دست زنان بیشتر در معرض دید دیگران قرار بگیرد، درحالی که چنین چیزی را کمتر در میان مردان می‌بینیم.

۳-زایمان باعث پیری زودرس در خانم ها می شود

مطالعات نشان می دهد که بارداری باعث می شود، زنان ۱۱ سال بزرگتر به نظر برسند. در نتیجه خانم هایی که زایمان داشته اند، نسبت به خانم هایی که زایمان نداشتند، پیرتر نشان می دهند. استرس دوران بارداری هم در این قضیه بی تأثیر نیست که همه این ها در کنار هم روند پیری را سرعت می بخشد.

علت زودتر پیر شدن خانم ها نسبت به آقایان

۴-سطوح تستوسترون متفاوت است

استروژن مسئول جوان نگه داشتن صورت زنان است و همین مسئولیت در مردان بر عهده تستوسترون است. سطح بالای تستوسترون با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. استروژن یک هورمون ضد پیری است و تولید آن سریع تر از تولید تستوسترون کاهش می یابد. به همین دلیل خانم ها زودتر با چین و چروک مواجه می شوند.

۵-آبرسانی به پوست مردان با کیفیت بهتری انجام می‌شود

مطالعات نشان داده‌اند که علاوه بر بیشتر بودن ضخامت پوست در میان مردان، سطح آبرسانی به پوست آنان هم ذاتا با کیفیت بهتری انجام می‌گیرد، درحالی که تبخیر رطوبت پوست، کاهش سبوم طبیعی پوست و تغییرات رنگدانه‌ای پوست هم در میان مردان کمتر اتفاق می‌افتد.

با این‌حال، pH پوست زنان بیشتر از پوست مردان است. محققان می‌گویند که پوست مردان نه‌تنها در ناحیه صورت از پوست زنان ضخیم‌تر است، ‌بلکه پوست گردن و ناحیه میانی بدنشان هم ضخامت بیشتری دارد.

امروزه می‌دانیم که آبرسانی مداوم به پوست تا چه اندازه در جلوگیری از پیری پوست اهمیت دارد. بنابراین با توجه به اینکه آبرسانی طبیعی و ذاتی در پوست مردان با کیفیت بهتری انجام می‌شود، پوست مردان هم روندهای پیری را به‌صورت متفاوتی نسبت به پوست زنان تجربه می‌کند.

۶-یائسگی پیامدهای مختلفی برای پوست زنان دارد

وقتی که استروژن رو به کاهش می‌رود، کلاژن پوست زنان هم با سرعت بیشتری تخریب می‌شود. همین روند است که پوست زنان را نازک‌تر می‌کند، درحالی که کشسانی و استحکام پوست آنان را هم ضعیف‌تر می‌سازد.

محققان می‌گویند که در ۵ سال اولیه پس از یائسگی، حدود ۳۰ درصد از کلاژن پوستی زنان از بین می‌رود. خشکی پوست در دوران یائسگی هم روندهای پیری پوست را سریع‌تر می‌سازد. به همین دلیل هم زنان باید به‌طور مداوم از مرطوب‌کننده‌های باکیفیت استفاده کنند و در دوره‌های سنی مختلف حتما به رعایت این اصل مهم توجه داشته باشند.

گذشته از اینها، ‌غدد سباسه یا چربی‌ساز هم به‌طور ذاتی در بدن زنان کمتر از بدن مردان است و درنتیجه زنان برای حفظ رطوبت پوست خودشان به برنامه‌ریزی بهتر و تلاش بیشتری نیاز دارند.

 

مطالب مرتبط

خبر خوش کشف روشی جدید برای افزایش ۲۵ درصدی طول عمر

۸ راز جوانی و جلوگیری از پیری زودرس

این ادویه برای مبارزه با پیری معجزه می کند

نظرات