• 13 / بهمن 1399 / 5:56
  • شناسه خبر : 44170

به دنبال خوشبختی هستید؟ راز خوشبخت شدن را بخوانید!

به گزارش گروه خانواده اول فارس، خوشبختی, یکی از موضوع های بسیار مهم است که در زندگی هر فردی نقش حائز اهمیتی دارد.

آیا در جستجوی یافتن خوشبختی هستید؟

اگرچه ممکن است در برخی از مواقع، احساس خوشبختی دور از دسترس شما باشد, امّا رسیدن به آن، یک سفر یا هدف غیرممکن نیست. برعکس، اگر فقط صبر کنید، خوشبختی می‌تواند در نزدیکی شما باشد.

خوشبختی حتی ممکن است ساده‌تر از این هم باشد چرا که ممکن است خوشبختی در تمام مدت با شما باشد و شاید شما هم وقت نگذاشته باشید که درک کنید پیچیدگی آن بسیار کمتر از چیزی است که قبلا اعتقاد داشتید و احتمالا می‌دانید که این امر رانندگی با جدیدترین اتومبیل یا داشتن جدیدترین وسیله نیست, امّا چه چیزی واقعا خوشبختی را رقم می‌زند؟ همراه ما باشید تا چهار پاسخ از سراسر جهان را درنظر بگیریم و به این سوال پاسخ قطعی دهیم.

همیشه در حال پیشرفت باشید

در سال ۲۰۰۷، مطالعه‌ای روی داده‌های نظرسنجی هیئت مدیره‌ای از خانواده‌های انگلیسی انجام شد که مجموعه‌ای جالب از یافته‌های آن، ریشه‌های خوشبختی را نشان می‌دهد.

چه چیزی باعث خوشحالی ما می‌شود؟

رسیدن به آن چه می‌خواهیم یا داشتن آن چه می‌خواهیم؟

به نظر می‌رسد که ” متاهل بودن ” نیست که ما را خوشبخت می‌کند، بلکه اتفاقاتی پویا مانند ” شروع یک رابطه جدید ” است.

به همین ترتیب, ” به دست آوردن شغل جدید ” بیشتر از وضعیت اشتغال در خوشبختی تاثیر داشت. ” باردار شدن ” تاثیر بیشتری نسبت به ” پدر و مادر بودن ” در خوشبختی خواهد داشت. به این ترتیب، رویداد‌هایی مانند ” شروع یک دوره جدید “, ” قبولی در امتحان ” , یا ” خرید خانه جدید ” همگی در مقیاس خوشبختی بسیارتاثیرگذار هستند.

در مقابل، وقایعی که رابطه کمی با شادی داشتند شامل پایان یافتن یک رابطه، از دست دادن شغل و از دست دادن پدر و مادر بود که معنی همه این‌ها چیست و چه چیزی باعث خوشحالی مردم در انگلیس می‌شود؟

بیایید لحظه‌ای برای فهمیدن این موضوع وقت بگذاریم.

به نظر می‌رسد رویداد‌های مثبت پویا بیش از موقعیت‌های ایستا در احساس خوشبختی یک فرد نقش کلیدی دارند و اگرچه ممکن است همه این‌ها کمی سطحی به نظر برسند، امّا درنظر گرفتن خوشبختی به عنوان یک حالت ” لحظه‌ای ” تا حدی منطقی است.

چه چیزی می‌توان از این مطالعه به دست آورد؟

اگر می‌خواهید در زندگی خود به دنبال خوشبختی باشید یا مثبت بمانید، بدانید که همیشه این احتمال وجود دارد که یک اتفاق خوشحال در گوشه و کنار منتظر شما باشد و اگر حوصله انتظار ندارید بیرون بروید و اتفاق خوشبختی را رقم بزنید.

به نقل از آبراهام لینکلن, ” بهترین راه برای پیش بینی آینده شما، ایجاد آن آینده است. “

اطرافتان را با افراد خوشحال پر کنید

در سال ۲۰۰۸، مطالعه‌ای انجام شد که گزارش داده‌های حاصل از مطالعه قلب فرامینگهام که در فرامینگهام ماساچوست انجام شد، زندگی ۴ هزار و ۷۳۹ نفر را از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۳ دنبال کرد تا به یک سوال جالب پاسخ دهد که آیا خوشبختی ما به سطح شادی افراد اطراف ما بستگی دارد یا خیر؟

شگفت آور است که نتایج مطالعه نشان داد دقیقا همین طور است و افرادی که توسط افراد شاد احاطه شده‌اند، به احتمال زیاد در آینده خوشبخت می‌شوند و علاوه بر این، تجزیه و تحلیل نشان داد که این تاثیر نتیجه گسترش خوشبختی است، نه این که برخی از افراد به صورت تظاهری تمایل به گشت و گذار با یکدیگر را دارند.

طبق این مطالعه، اگر دوستی دارید که در یک مایلی شما زندگی می‌کند و آن دوست انسان بسیار خوشحالی است، احتمال خوشبخت شدن شما نیز حدود ۲۵ درصد افزایش می‌یابد و همین امر در مورد همسران تا ۱۶ درصد پیشرفت، خواهر و برادر‌های ساکن در یک مایل تا ۲۸ درصد و همسایه‌ها تا ۷۰ درصد صادق بود و جالب اینجاست که شادی همکاران تاثیری در احساس خوشبختی اطرافیان ندارد.

همه این‌ها به چه معناست؟ تا آن جا که ممکن است خود را با افراد شاد محاصره کنید، زیرا به احتمال بسیار زیاد خوشبختی آن‌ها به شما سرایت می‌کند.

خاطره‌های مثبت خود را به یاد آورید

در یک مطالعه در کشور استرالیا بر روی بیش از ۳۰۰ جوان بزرگسال، نشان داده شد افرادی که خاطرات مربوط به حل مسئله را به یاد می‌آورند (زمانی که شما با موفقیت به مدیریت یک چالش شدید) یا هویت (چیزی که شما را به شکل دیگری تبدیل کرد) احساسات منفی کاهش و احساسات مثبت افزایش یافته است.

این یافته‌ها حاکی از آن است که ساده اندیشیدن به دوره‌ای از زندگی خود که در حال عبور از یک چالش بودید یا زمانی که تجربه زندگی قابل توجهی را پشت سر گذاشته اید و باعث تغییر بهتر شما شده است، مربوط می‌شود که می‌تواند در تقویت روحیه و در نتیجه خوشبختی شما موثر باشد.

اهداف جمعی یا تعالی از خود در سال ۲۰۱۹، مطالعه‌ای در خارج از کره جنوبی با استفاده از داده‌های نظرسنجی عمومی اجتماعی کره (KGSS) نشان داد پاسخ دهندگانی که اولویت معنوی دارند و این موضوع برایشان بسیار مهم است و همچنین افرادی که با خانواده، همسایگان و دوستان خود تعامل خوبی دارند و روابط اجتماعی را دوست دارند بیشترین احساس خوشبختی را تجربه می‌کنند.

افرادی که بیشترین سنگینی را روی دستاورد‌های خارجی مثل پول، تحصیلات، کار و اوقات فراغت گذاشتند کمترین احساس خوشبختی را داشتند و این یافته‌ها نشان می‌دهد که مسیر خوشبختی در کره جنوبی مربوط به همه چیز‌هایی که مانند طلا می‌درخشند نیست بلکه دنبال کردن اهداف مربوط به جمع گرایی یا تعالی از خود ممکن است برای تقویت و حفظ خوشبختی مهم باشد و این نتایج با نتایج موجود در زمینه روانشناسی مثبت سازگار است.

پرواضح است آن چه که شما را خوشحال می‌کند، ممکن است به محل زندگی شما در جهان بستگی داشته باشد هرچند که این‌ها مطالعات محدودی هستند که مفاهیم مختلف را بررسی می‌کنند.

انگلیس به تغییر مثبت در زندگی شهروندان این کشور بها می‌دهد، آمریکایی‌ها وقتی که اطرافیانشان خوشحال می‌شوند، احساس خوشبختی می‌کنند و استرالیایی‌ها با به یاد آوردن خاطرات مثبت خوشحال می‌شوند و مردم کره جنوبی وقتی مشغول کار‌های جمع گرایانه و معنوی هستند، احساس خوشبختی بیشتری دارند.

موضوع مشترک این است که خوشبختی همیشه در حال تغییر است و اگر واقعا می‌خواهید خوشبختی را دنبال کنید خود را با مسائل، افراد و افکار مثبت محاصره کنید و خود را فراتر از شرایط فعلی، چه از نظر افراد و چه از نظر جایگاه خود در جهان بالاتر ببینید.

مطالب مرتبط

همسرم خانواده اش را به من ترجیح می دهد، باید چکار کنم؟

۸ نشانه ای که می گوید خانواده همسرتان از شما خوشش نمی آید

اگر ویژگی‌های زیر را دارید یعنی در یک خانواده خوب بزرگ شده‌اید

نظرات