چاپ کد خبر: 88931
15 تیر 1401

به زبان آوردن این ۲ جمله در ایران مجازات سنگین دارد

 نزاع‌های خیابانی از جمله جرائمی است که حجم بالایی از پرونده‌های پزشکی قانونی را تشکیل می‌دهد. البته همه این دعوا‌ها به جراحت منجر نمی‌شود و گاه شاهد فحاشی طرفین یا تهدید هستیم، در حالی که همین کار هم به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.

به زبان آوردن این ۲ جمله در ایران مجازات سنگین دارد

مهم‌ترین اصلی که در هر جامعه، به آن پرداخته می‌شود این است که افراد بتوانند، به راحتی و با حفظ احترام و حدود، کنار یکدیگر زندگی کرده و کسی به شخصیت و حقوق معنوی آن‌ها صدمه نزند. با این وجود، همیشه اشخاصی هستند که با بی‌توجهی به اصول اخلاقی، اقداماتی می‌کنند که نیازمند برخورد جدی و قانونی هستند. در این مطلب  به موضوع مجازات سنگین فحاشی و تهدید می‌پردازیم.

مجازات فحاشی

فحاشی از نظر قانونی به دو دسته تقسیم می‌شود. بخش اول قذف نام دارد و در واقع می‌توان آن را فحاشی ناموسی دانست. ماده ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی تصریح کرده است: «قذف، عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر، هر چند مرده باشد.»

طبق قانون حد قذف، ۸۰ ضربه شلاق است. البته در مواردی نیز فرد فحاش مشمول حد نمی‌شود که در این صورت مجازات او ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری است.

همچنین فحاشی که مشمول قذف نشود مطابق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی مجازات خواهد داشت. در این ماده آمده است: «توهین به افراد، از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، دارای مجازات جزای نقدی درجه شش خواهد بود.»

تهدید به قتل

گاهی در دعوا‌ها شاهد هستیم طرفین یکدیگر را به قتل تهدید می‌کنند. عبارت‌هایی مانند می‌کشمت اگر چه شبیه به رجزخوانی است اما از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود و می‌تواند تا دو سال حبس داشته باشد.

بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی «هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضرر‌های نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

حتما نظرتان را بنویسید


بیشتر بخوانید:

فال حافظ امروز ۱۶ تیر با تفسیر و معنی دقیق


برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار