چاپ کد خبر: 15130
20 مهر 1398

“بون بریج ” تازه‌ترین دستاورد علمی تیم کاشت حلزون شنوایی در شیراز

تیم جراحی و کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تازه‌ترین رهیافت علمی موفق به انجام عمل جراحی ” بون بریج ” بر روی یک بیمار ناشنوای ۴۰ ساله در شیراز شد ، با انجام این عمل امیدهای تازه برای بازگشت شنوایی در افراد نیمه شنوا و کسانی‌ که سابقه عمل‌های ناموفق داشته‌اند ایجاد شده است.

به گزارش اول فارس، دکتر سید بصیر هاشمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز  اظهار داشت : عمل جراحی ” بون بریج ” برای افرادی توصیه می شود که قبلا اعمال جراحی برای افزایش شنوایی انجام داده اند و عمل آنها ناموفق بوده است ، یا افرادی که از سمعک معمولی برای شنیدن استفاده می‌کنند و تقریبا نیمه شنوا هستند عمل جراحی ” بون بریج ” می تواند امیدهای تازه برای بازگشت شنوایی در این افراد ایجاد کند.

وی ادامه داد : همچنین افرادی که امکان بازسازی زنجیره استخوانی گوش را نداشته‌اند و یا از سمعک کاشتنی استخوانی استفاده می‌کنند می‌توانند داوطلب مناسبی برای انجام این عمل جراحی باشند .مزیت اساسی این عمل جراحی این است که وقتی بریج در یک طرف کاشته می شود هر دو گوش برای شنیدن تحریک می‌شوند و صدا با کیفیت بهتر منتقل می‌گردد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه این عمل به عنوان نخستین  عمل موفق جراحی برای بازگشت شنوایی در این افراد در شیراز با موفقیت انجام شد افزود: این عمل همچنین برای افرادی توصیه می شود که اعمال جراحی معمولی برای بازگشت شنوایی در روی آنان موثر نیست ، بیماران مزمن یا افرادی که اصولا به صورت مادر زادی مشکل تشکیل کانال شنوایی داشته اند می توانند برای عمل جراحی ” بون بریج “اقدام نمایند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد : از جمله تفاوت های این روش جراحی با کاشت حلزون در این است که در روشن بون بریج پروتزهای مورد استفاده دارای مبدل و قدرت پردازش  اطلاعات است  و گاملا زیر پوست کارگذاری می شود ، بیشترین پردازش اطلاعات به وسیله بریج مورد استفاده در این نوع جراحی در زیر پوست انجام می شود و خارج از پوست فقط ما شاهد کارگزاری جسمی به اندازه یک دکمه هستیم ، همه پردازش اطلاعات در این روش از طریق زیر پوست به عصب شنوایی منتقل می گردد.

18f3e5742612413141ae9c35c7474812447281b19b742bfb0280a2960236d89bb7738c1c2cc4d43974ee8af4c6407962
دکتر سید بصیر هاشمی در حال انجام عمل جراحی

رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز اضافه کرد : این جراحی به صورت مشترک با بیمارستان لقمان تهران در شیراز انجام شد و متخصصینی از کشور اتریش که سازنده بریج و پروتزهای دستگاه بودند بر کار جراحی نظارت داشتند ، جراحی بون بریج در شیراز نتیجه یک کار تیمی است و بدون هیچ آسیبی به پرده مغز اطلاعات لازم برای شنیدن را به عصب مغز منتقل می‌کند .

دکتر هاشمی خواستار مشارکت و همراهی خیرین برای تامین بخشی از هزینه های انجام عمل جراحی بون بریج شد و گفت: پروتزهای مورد استفاده دراین نوع جراحی بسیار گران قیمت است و هر کسی از عهده تامین مخارج آن بر نمی آید ، بیمه نیز این گونه هزینه ها را پوشش نمی دهد از این رو مشارکت خیرین ی تواند زمینه ساز بازگشت شنوایی برای بسیاری از افراد نیازمند به انجام این عمل جراحی باشد .

در روش جراحی “بون بریج”  یک ایمپلنت در زیر پوست و در پشت گوش کاشته می شود و یک پردازشگر صوتی  امواج صدا را دریافت می کند.سیگنال های صوتی از طریق پوست و پردازشگر صدا عبور کرده و توسط ایمپلنت به استخوان و گوش داخلی هدایت می شوند و به کاربر امکان می دهند تا به خوبی بشنوند.

دستان شفا بخش تیم متخصصین دانشگاه علوم پزشکی شیراز به سرپرستی دکتر سید بصیر هاشمی  ۱۲ شهریور ماه  نیز در بیمارستان شهید چمران شیراز امید برای شنیدن را به یک بیمار ۳۰ ساله هدیه داد و با عمل جراحی پیوند ساقه مغز بر روی این بیمار زمینه افزایش شنوایی در این بیما را ایجاد کرد

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار