• 25 / خرداد 1402 / 8:47
 • شناسه خبر : 114452

بیدودها در شیراز کلاً ناپدید شدند !

دوچرخه‌های نارنجی بدون دود که روزگاری نه چندان دور تازه واردان خیابان‌های شیراز به حساب می آمدند و مورد استقبال شهروندان نیز قرار گرفته بودند، یکسال است که در معابر این شهر دیده نمی‌شوند.

ایرنا نوشت:  پایان خردادماه سال گذشته و حدود یکسال پیش، آخرین مرتبه‌ای بود که دوچرخه‌های بی دود در سطح معابر کلانشهر شیراز برای استفاده شهروندان دیده شد و از آن پس این نارنجی‌های بدون دود در پارکینگ بوستان بعثت شیراز بیش از ۹ ماه خاک خورد و زیر آفتاب سوزان و برف و باران رنگ باخت و طی هفته‌های اخیر نیز از این محل به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

پارک شدن حدود ۱۰ ماهه دوچرخه‌های اشتراکی در پارکینگ بوستان بعثت شیراز و مشاهده این نارنجی‌های خوش رنگ در این شهر امید اندکی برای بازگشت‌شان باقی گذاشته بود که ناپدید شدن یکباره این دوچرخه‌ها گمانه زنی‌ها درباره پایان عمر بی دود در شیراز را رقم زده است.

 پارکینگ بی دودها در بوستان بعثت

در حالی که سه و نیم سال از زمان ورود دوچرخه‌های اشتراکی به خیابان‌های شیراز می‌گذشت و بی دودهای نارنجی با استقبال شیرازی‌ها مواجه شده بود به یکباره فعالیت این سیستم حمل و نقلی پاک در این کلانشهر در روزهای آخر فصل بهار ۱۴۰۱ تعطیل شد.

این وضعیت در حالی رخ داد که نشان شهر ملی دوچرخه ایران نیز بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در مراسمی با حضور سرپرست فدراسیون دوچرخه سواری جمهوری اسلامی به شهر شیراز اهدا شد و شکل و ظاهر برخی خیابان‌ها این شهر نیز متأثر از این عنوان تغییر کرد و مسیرهای دوچرخه‌سواری در خیابان‌های شیراز هویدا شد.

براساس بررسی‌های انجام شده توسط مدیریت شهری شیراز استقبال شیرازی‌ها از این دوچرخه‌ها بی‌نظیر و حتی از پایتخت نیز بیشتر بوده است‌.

سی‌ام آذرماه ۱۳۹۸ آیین رونمایی از دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز برگزار و این سامانه حمل و نقل عمومی پا به خیابان‌های این کلانشهر گذاشت.

چند روزی بیشتر از سه و نیم ساله شدن دوچرخه‌های اشتراکی در شیراز نگذشته بود که اواخر خردادماه سال گذشته پایان فعالیت دوچرخه‌های بی دود در این کلانشهر از سوی این شرکت اعلام و نارنجی‌های بدون دود روانه پارکینگ پارک بعثت شیراز شدند و در آن ایام که پس از چند سال استفاده از این ناوگان پاک حمل و نقلی به مذاق شیرازی‌ها خوش آمده بود و کم کم تغیراتی در سبک زندگی و حمل و نقل عمومی این کلانشهر مشاهده می‌شد کمتر کسی تصور می‌کرد که این جدال میان مالک شرکت بی دود و مدیریت شهری شیراز تا این حد طولانی و به مرگ بی دودها در شیراز تبدیل شود.

از سرنوشت بی دودها خبری نیست

خبرنگار ایرنا برای اطلاع از سرنوشت دوچرخه‌های اشتراکی شیراز با معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز تماسی برقرار و این سوال را مطرح کرد که بی دودها به چه محلی منتقل شده و آیا از سرنوشت این دوچرخه‌های اشتراکی خبری هست؟

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز تا لحظه انتشار این گزارش پاسخی در این باره نداد.

اینگونه که از شواهد امر پیدا است مدیران شهری شیراز روی خوشی به تداوم فعالیت دوچرخه‌های اشتراکی که پاکیزگی هوا و همچنین سلامتی و نشاط شهروندان را در پی دارد نشان نداده‌اند و امید آن می‌رود که توجه به ایجاد زیرساخت لازم برای توسعه ورزش همگانی و استمرار هوای پاک کلانشهر شیراز را در دستور کار قرار دهند.

مطالب مرتبط

قتل هولناک یک جوان در بلوار «نارنجستان» شیراز پس از قلدربازی ۶ جوان

جزئیات عملیات غافلگیرانه پلیس برای دستگیری قاتل دختر ۵ ساله شیرازی

درمان رتینوپاتی نارسی از نابینایی ۲۸۰ نوزاد در فارس پیشگیری کرد

نظرات

 • بهرام

  تاریخ : ۲۸ - خرداد - ۱۴۰۲

  همه چیز دراین شهر سیاسیه حتی نفس کشیدن، این جناح میاد روی کار از هرچی بدش بیاد محدود میشه، عزیزان همه چیز سیاست زده است،


 • سعید

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  سلام.تا موقعه آیی که افکار قرون وسطایی بر شهر و کشور حاکم هست.و نه استاندار و نه شهردار لازم نمیدونن پاسخگوی کسی باشن ..اوضاع کشور همین شکل میمونه


 • علی

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  این مسولین چیشون درست بوده که این ی کارشون درست باشه هرکاری برای مردم میکنن باید منفعت خودشون چند برابر داشته باشه حالا از هر جهت کهفکر بکنید، طرح برنامه که دارن یا نیمه کاره رها کردن یاتبلیغاتی بیش نیست،


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  آخه نظری که تاثیرنداره به چه دردی میخوره


 • محمد

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  استاندار محترم مخالف این چیزاس


 • علی

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  سلام چقدر راحت دزدی میکنن یه نفر بیاد یه پفکی از تو مغازه به خاطر بی کفایتی بعضی مسوولین بدزده ببره ببین چه به سرش میارن بعد یه پیمانکار شهرداری چقدر راحت پول مردم میزنه به جیب فرار میکنه خدا .. کنه من ۱۰۰ هزارتومن واسه ثبت نام دادم کو الان از کی باید شکایت بکنم اینا که شرف ندارن میگم میخوام شکایت کنم برام می‌خندن میگه باید یک میلیون خرج کنی تا بتونی شکایت کن..خوردن مال مردم بیچاره


 • ادودو

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  دوچرخه ها در شان سومین حرم اهل بیت نیستن ،ولی هتل ها و خدمات برجسته شون به زوار چرا??‍♂️??‍♂️


 • مرتضی

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  حتمابخاطراین دوچرخه هاهم بخاطرمسایل حجاب برداشتن ومطمئنن برداشتنشون برای عده ای منفعت داشته


 • وحید

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  همزمان با شروع دولت جدید در راستای طرح حجاب این اتفاق افتاد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل


 • ارسلان

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  مدیران شیراز،اهل این شهرنیستند که دلسوز شهرشان باشند


 • وحید

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  مهم پولی بود که از این پروژه به جیب یک سری افراد ریخته شد.


 • سید اسماعیل سبحانی

  تاریخ : ۲۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  یک پروژه ای در کشور تعریف شده بود و تمام شد مثل بقیه پروژه ها و فقط مختص شیراز نیست در کل کشور دوچرخه ها ناپدید شدن