• 10 / دی 1398 / 21:46
  • شناسه خبر : 19339
  • منبع خبر: روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز
یافته محققان دانمارکی؛

تاثیر استاتین ها در کاهش کلسترول با افزایش سن بیشتر می شود

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سالمندانی که مصرف استاتین را شروع می‌کنند ممکن است نسبت به همتایان جوان‌تر خود شاهد کاهش بیشتری در سطح کلسترول «بد» خود باشند.

شرکت دارو سازی گل دارو تخت جمشید + گل دارو تخت جمشید+گل دارو

به گزارش اول فارس به نقل از مدیسن نت، این مطالعه که روی تقریباً ۸۴۰۰۰ بیمار دانمارکی انجام شد، نشان داد که افراد ۷۵ ساله و بالاتر معمولاً پس از شروع مصرف داروی استاتین با دوز کم تا متوسط، واکنش قوی‌تری در مقایسه با افراد ۵۰ ساله معمولی، نشان می‌دهند.

محققان گفتند که این یافته‌ها نشان می‌دهد که بیماران مسن می‌توانند با دوز کمتر استاتین شروع کنند تا احتمال عوارض جانبی به حداقل برسد. در حالی که استاتین ها بی خطر در نظر گرفته می‌شوند، ممکن است در برخی افراد مشکلاتی مانند درد عضلانی یا افزایش قند خون ایجاد کنند.

احتمال عوارض جانبی معمولاً با دوزهای بالاتر استاتین افزایش می‌یابد و افراد مسن معمولاً نسبت به همتایان جوان خود آسیب پذیرتر هستند.

دکتر «ماری لوند»، محقق ارشد از مؤسسه دارو و سرم سازی استاتنس در کپنهاگ دانمارک، گفت: «شروع مصرف استاتین با دوز پایین‌تر می‌تواند یک جایگزین جذاب برای بیماران مسن‌تر باشد.»

استاتین ها از جمله پرمصرف‌ترین داروها در سطح جهان هستند که همراه با کاهش سطح کلسترول بد LDL، به پیشگیری از حملات قلبی و سکته کمک می‌کند.

نشانه های خاموش کلسترول و تفاوت بین کلسترول خوب و بد

بیشتر بخوانید:

روزانه چند لیوان کدو قلیانی باید بنوشیم؟
با مصرف روزانه این میوه با کلسترول خداحافظی کنید
اگر این ۱۰ علامت را دارید کلسترول خون تان بالاست

ثبت دیدگاه