چاپ کد خبر: 37344
12 آبان 1399

تاثیر شیشه بر رابطه جنسی ؛ یک دروغ بزرگ

شیشه و رابطه جنسی؛ کمی شایعه و کلی دروغ
متاسفانه امروز نگرش برخی زوج‌های جوان نسبت به مصرف مواد صنعتی جهت بهبود کیفیت رابطه جنسی مثبت شده که این مساله بسیار نگران‌کننده است.

 ایرنا: متاسفانه امروز نگرش برخی زوج‌های جوان نسبت به مصرف مواد صنعتی جهت بهبود کیفیت رابطه جنسی مثبت شده که این مساله بسیار نگران‌کننده است، زیرا مصرف این مواد علاوه بر عوارض جسمی مثل نارسایی‌های کبدی و کلیوی، عوارض روانی و اجتماعی به همراه دارد.

مصرف شیشه اعتماد به نفس کاذبی به فرد می‌دهد و فرد تصور می‌کند که میل جنسی او افزایش پیدا کرده است. زنانی که قبل از رابطه زناشویی از شیشه استفاده می‌کنند از نظر احساس و عواطف دچار مشکل هستند. چون این احساس واقعی نیست و تحت تاثیر مصرف یک ماده خارجی مانند شیشه ایجاد می‌شود و عدم تعادل روحی و روانی را می‌توان در این دسته از افراد مشاهده کرد و تشخیص داد.

هنگامی‌که فردی در رابطه جنسی، استفاده از این مواد تجربه می‌کند، کم‌کم فکر می‌کند بدون مصرف شیشه اصلا نمی‌تواند رابطه‌ای برقرار کند و این رابطه لذت‌بخش نخواهد بود درحالیکه این حس به طور قطع اشتباه است و همین موضوع موجب وابستگی فرد به مصرف مواد می‌شود و دیگر فرد نمی‌تواند بدون مصرف مواد رابطه‌ای سالم را داشته باشد.

نگران‌کننده‌ترین مساله زمانی است که یک زوج، تاثیر مثبت آن ماده کاذب را می‌بیند ولی با این حال آن را حتی به شخص دیگری معرفی می‌کند. امروز بین زوج‌های جوان این مساله را زیاد می‌بینیم که مصرف مواد را به همدیگر تجویز و توصیه می‌کنند و اگر می‌بیند دوستش نمی‌تواند رابطه‌ای داشته باشد او را به مصرف مواد تشویق می‌کند.

افراد با مصرف مواد در ابتدا به لذت کم‌دوام و کوتاه‌مدت می‌رسند و دلیلی برای مصرف آن دارند، اما در نهایت وابسته و درگیر مصرف ماده می‌شوند و دیگر دیر است و فرد دیگر نمی‌تواند از این ماده رهایی پیدا کند به همین دلیل آسیب‌های زیادی متوجه آن فرد می‌شود. باور نادرستی که بین نوجوانان و جوانان شایع شده این است که مصرف شیشه باعث بهبود کیفیت رابطه جنسی می‌شود درحالیکه این باور کاملا نادرست است.

با مصرف مواد در ابتدا میل جنسی به سرعت بالا می‌رود، اما در طولانی مدت تمایل کاهش می‌یابد و فرد دیگر از این رابطه نمی‌تواند لذت ببرد و حتی در اثر مصرف مکرر ماده فرد دچار مشکلات خیلی زیاد از جمله اختلالات جنسی می‌شود و به نوبه خود زمینه بروز تنش‌ها و درگیری بین زوجین را فراهم می‌سازد.

فروپاشی خانواده در پی مصرف مواد

شیشه و رابطه جنسی؛ کمی شایعه و کلی دروغ

خطر مهم دیگری که به دنبال مصرف مواد در زوجین جوان غیر از مسائل جنسی ممکن است به دنبال داشته باشد این است که افراد تحت تاثیر ماده اقدام به رفتار‌های پرخطر جنسی خواهند کرد. چون مصرف مداوم شیشه باعث توهم می‌شود و حس واقعیت‌سنجی فرد از بین می‌رود و ممکن است فرد بعد از مصرف مواد حتی قربانی سوءاستفاده جنسی شود.

بنابراین توهم‌زایی که در اثر مصرف مواد محرک از جمله شیشه به وجود می‌آید در طولانی مدت خیلی خطرناک است و می‌تواند حوادث پرخطر و مرگبار برای فرد ایجاد کند و حتی برای دیگران تهدید‌هایی را رقم بزند.

مساله مهم دیگری که در اعتیاد جوانان بخصوص دختران و زنان خیلی تاکید می‌شود این است که این افراد مادران آینده هستند و بی تردید در ایفای نقش مادری دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند در آینده وظایف مادری خود را ایفا کنند، زیرا زنان در تحکیم خانواده نقش مهمی دارند و به این ترتیب خانواده دچار فروپاشی خواهد شد.

احساس مسئولیت در زنان معتاد در سطح بسیار پایین است و این افراد نیاز‌های شخصی خودشان را ارجح‌تر می‌دانند. به علاوه در برقراری ارتباط با اعضای خانواده و اطرافیان نیز مشکل دارند، نظارت کافی بر رفتار‌های فرزندانشان ندارند و الگوی نامناسب رفتاری برای فرزندان خواهند بود. در مجموع مصرف مواد توسط زوجین جوان، در آینده باعث ایجاد نسل معتاد در جامعه خواهد شد.

عوارض عاطفی مصرف مواد

شیشه و رابطه جنسی؛ کمی شایعه و کلی دروغ

آمفتامین یا شیشه، ماده محرک اعتیادآوری است که مصرف آن مانند همه مواد اعتیادآور دیگر دارای اثرات و عوارضی است که گاهی این عوارض جبران‌ناپذیر هستند. متاسفانه مصرف این ماده به ویژه در گروه‌های سنی نوجوان و جوان زیاد است، زیرا اثرات کوتاه‌مدت لذت‌بخشی دارد که فرد را به مصرف آن تشویق می‌کند. فرد به واسطه مصرف این ماده به لذت می‌رسد و حال خوبی به او دست می‌دهد.

آنچه که باعث گرایش به ویژه جوانان به مصرف مواد محرک می‌شود تاثیرات کوتاه‌مدت آن است. مصرف این مواد در کوتاه مدت باعث نشاط، افزایش هوشیاری، تمرکز و شب زنده‌داری و بی خوابی می‌شود و مثلا می‌تواند شب را بیدار بماند و کار یا مطالعه زیادی انجام دهد. همچنین باعث افزایش مقطعی میل جنسی چه در زن و چه مرد می‌شود و به همین علت نوجوانان و جوانان به طور ناآگاهانه به مصرف این ماده رو می‌آورند درحالیکه از عوارض آن بی‌خبر هستند.

فرد با مصرف این مواد در طولانی مدت دچار عوارض جسمی مثل فزایش فشارخون، نارسایی کبدی و کلیوی و خرابی پوست، ضعیف شدن سیستم ایمنی و تحلیل بدن می‌شود. به علاوه برای فرد عوارض زیاد روانی و عاطفی به همراه دارد. فرد تعادل روحی و روانی خود را از دست می‌دهد و پرخاشگری می‌کند؛ حالت‌های توهم و جنون به فرد دست می‌دهد و حتی ممکن است فرد به رفتار‌های پرخطر دست بزند و اقدام به خودکشی کند. این‌ها از جمله مضرات مصرف مواد محرک یا مواد صنعتی است و در مجموع لذات مواد صنعتی کوتاه‌مدت و عوارض آن جبران‌ناپذیر است.

شیشه و رابطه جنسی؛ کمی شایعه و کلی دروغ

تغییر انگیزه زوج‌ها در مصرف مواد

عوامل متعددی باعث گرایش زنان به سمت مصرف این موارد می‌شود مثلا نگرش مثبت خانواده نسبت به مصرف مواد که از جمله عوامل خانوادگی هستند در اعتیاد زنان نقش دارد. داشتن یک پدر یا برادر یا عضو نزدیکی در خانواده که مصرف کننده هست یا همسر معتاد می‌تواند عوامل خطر در بُعد خانواده باشند که یک زن یا یک همسر را به سمت مصرف مواد سوق می‌دهد. متاسفانه مصرف مواد توسط زنان با تشویق همسری که مصرف کننده هست از زمان‌های گذشته نیز وجود داشته است.

این‌ها تجربه و اتفاق‌های جدیدی نیستند و در گذشته هم به دلیل اینکه آگاهی زنان نسبت به عوارض و علائم مصرف مواد کم بود به سمت مصرف مواد رو می‌آوردند یا حتی گاهی به خاطر مسائل درمانی این ماده را مصرف می‌کردند.

در گذشته شوهر معتاد به خاطر داشتن دوست و مصاحب خوب، همسرش را به مصرف مواد تشویق می‌کرد و گاهی شوهران به خاطر شرایط مالی بد، تنگدستی و ناتوانی در امرار معاش ممکن بود همسر را به کار‌های ناپسند و حتی رابطه نامشروع و یا فروش مواد تشویق کند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار