• 20 / تیر 1403 / 15:56
 • شناسه خبر : 148763

ترفندهای جادویی و راحت تمیز کردن مایکروویو

در این مقاله، به بررسی راهکارهای مؤثر و ساده برای تمیز کردن مایکروویو پرداخته ایم. با استفاده از مواد طبیعی و در دسترس مانند سرکه، لیمو ترش و آب، می‌توان به راحتی داخل مایکروویو را تمیز کرده و از آن برای طبخ غذاهای سالم و بهداشتی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا این نکات را با هم بررسی کنیم.

تمیز کردن مایکروویو

کثیفی داخل مایکروویو چه معایبی دارد؟

کثیفی داخل مایکروویو علاوه بر ایجاد جلوه ناخوشایند، باعث بروز مشکلات دیگری نیز می‌شود. این مشکلات اگر در مدت‌زمان طولانی نادیده گرفته شوند، به‌مرورزمان باعث خرابی دستگاه شما خواهد شد. در ادامه برخی از مشکلات ناشی از کثیفی طولانی‌مدت را به‌صورت خلاصه برای شما ذکر کردیم:

 • دیر گرم‌شدن غذا
 • جرقه زدن داخل دستگاه
 • نچرخیدن سینی
 • بو گرفتن داخل دستگاه

استفاده از ترکیب سرکه و آب برای پاک کردن لکه های سخت

سرکه یک ماده شوینده طبیعی و بسیار موثر برای از بین بردن لکه‌ها و رسوبات سخت در مایکروویو است. برای استفاده از این روش، ابتدا یک کاسه مناسب را با مخلوط آب و سرکه پر کرده و آن را در مایکروویو قرار دهید. نسبت آب به سرکه می‌تواند ۱ به ۱ باشد. پس از قرار دادن کاسه در مایکروویو، آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. این باعث می‌شود که بخار آب و سرکه فضای داخلی مایکروویو را پر کند و رسوبات و آلودگی‌های چسبیده به دیواره‌ها را نرم کند.

پس از جوشاندن مخلوط، در مایکروویو را باز کرده و اجازه دهید تا کمی خنک شود. سپس با استفاده از یک پارچه یا اسفنج مرطوب، داخل مایکروویو را پاک کنید. به این ترتیب، رسوبات و آلودگی‌ها به راحتی جدا شده و می‌توان آنها را پاک کرد.

این روش به دلیل غیرسمی بودن مواد مورد استفاده، در دسترس بودن آنها و همچنین عدم نیاز به مواد شیمیایی، بسیار مفید و کارآمد است. سرکه علاوه بر خاصیت تمیزکنندگی، دارای خواص ضدعفونی کنندگی نیز می‌باشد که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود در مایکروویو می‌شود.

نحوه تمیز کردن داخل مایکروویو با استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش نیز یک تمیزکننده و ضدعفونی کننده طبیعی محسوب می‌شود که می‌تواند برای تمیز کردن مایکروویو مفید باشد. برای استفاده از این روش، ابتدا یک لیمو را نصف کرده و آب آن را در یک کاسه مناسب بریزید. سپس آن را در مایکروویو قرار دهید. پس از جوشاندن مخلوط به مدت ۵ دقیقه، اجازه دهید تا کمی خنک شود.

سپس داخل مایکروویو را با یک پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز کنید. بخار آب و اسید موجود در لیمو ترش باعث نرم شدن و از بین رفتن رسوبات و آلودگی‌ها می‌شود و به راحتی می‌توان آنها را پاک کرد.

این روش نه تنها باعث پاک شدن داخل مایکروویو می‌شود، بلکه همچنین باعث از بین رفتن بوی نامطبوع نیز می‌گردد. لیمو ترش دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده است و می‌تواند جلوی رشد باکتری‌ها را بگیرد. بنابراین استفاده از آن علاوه بر تمیز کردن، باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های موجود نیز می‌شود.

استفاده از پد ظرفشویی برای از بین بردن لکه های چربی

لکه‌های چربی و روغنی یکی از مشکلات رایج در زمان تمیز کردن مایکروویو هستند. برای پاک کردن این نوع لکه‌ها، استفاده از پد ظرفشویی می‌تواند بسیار موثر باشد. پس از جوشاندن آب یا استفاده از ترکیب سرکه و آب برای نرم کردن رسوبات، می‌توانید با استفاده از یک پد ظرفشویی آنها را به راحتی پاک کنید.

پد ظرفشویی به دلیل داشتن سطح زبر و خشن، به خوبی می‌تواند لکه‌های چربی و روغنی را برطرف کند. این روش به ویژه برای لکه‌های سخت و چسبناک مناسب است. همچنین پیشنهاد می‌شود از محلول ظرفشویی رقیق شده نیز برای تقویت اثر پاک کنندگی پد استفاده کنید.

تمیز کردن مایکروویو

پاک کردن بخار و رسوب از طریق جوشاندن آب در مایکروویو

یکی دیگر از روش‌های موثر برای تمیز کردن مایکروویو، جوشاندن آب در آن است. برای انجام این کار، یک کاسه مناسب را تا نیمه با آب پر کرده و آن را در مایکروویو قرار دهید. پس از جوشاندن آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، اجازه دهید تا آب تا حدودی خنک شود.

سپس با استفاده از یک پارچه یا اسفنج مرطوب، داخل مایکروویو را پاک کنید. بخار آب باعث نرم شدن رسوبات و آلودگی‌ها می‌شود و به راحتی می‌توان آنها را پاک کرد. این روش بسیار ساده و در دسترس است و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده‌های خاص ندارد.

همچنین این روش باعث از بین بردن بوی نامطبوع در مایکروویو نیز می‌گردد. بخار آب موجود در فضای داخلی مایکروویو، باعث از بین رفتن ذرات غذایی و مواد آلی موجود شده و در نتیجه بوی نامطبوع نیز از بین می‌رود.

استفاده از پاک کننده های اسپری برای تمیز کردن فوری

گاهی اوقات نیاز است که به سرعت مایکروویو را تمیز کنیم. در این موارد، استفاده از پاک کننده‌های اسپری می‌تواند بسیار مفید باشد. این محصولات حاوی مواد شوینده و ضدعفونی کننده هستند که به سرعت می‌توانند لکه‌ها و آلودگی‌های داخل مایکروویو را برطرف کنند.

برای استفاده از این روش، ابتدا داخل مایکروویو را با یک پارچه یا اسفنج مرطوب پاک کرده و سپس پاک کننده اسپری را به طور کامل بر روی سطوح داخلی مایکروویو اسپری کنید. بگذارید محلول برای چند دقیقه اثر کند تا بتواند لکه‌ها را نرم کند. سپس با استفاده از یک پارچه یا اسفنج تمیز، داخل مایکروویو را پاک کنید.

این روش به ویژه برای لکه‌های سخت و چسبناک مناسب است. همچنین پاک کننده‌های اسپری معمولاً حاوی مواد ضدعفونی کننده نیز هستند که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود در مایکروویو می‌شود.

نکاتی در باب تمیز کردن مایکروویو

قبل از تمیزکردن مایکروفر لازم است تا حتما چند نکته کلیدی را بدانید که از بروز برخی مشکلات ثانویه جلوگیری شود. این نکات را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • زمانی که قصد تمیز کردن داخل دستگاه را دارید، حتما آن را از برق بکشید.
 • برای تمیز کردن گردوغبار داخل مایکروفر می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.
 • تحت هیچ شرایطی داخل مایکروفر را باز نکنید، زیرا احتمال برق‌گرفتگی بسیار زیاد است.
 • هرگز تا زمانی که دستگاه خشک نشده است، آن را به برق نزنید.
 • حین کار مراقب باشید، کاغذ میکا در دستگاه شما خیس نشود.
 • از ورود رطوبت به صفحه‌کلید مایکروفر جلوگیری کنید.
 • سعی کنید همیشه بعد از استفاده از دستگاه داخل آن را تمیز کنید تا کثیفی بیش‌تر از حد نرمال نشود.
مطالب مرتبط

شیوه صحیح و اصولی تمیز کردن هر نوع مانیتور

تمیز کردن پرندگان خانگی و قفس آنها به بهترین روش

نحوه تمیز کردن آسان اجاق گاز شیشه ای با مواد طبیعی

نظرات