چاپ کد خبر: 132617
6 بهمن 1402

ترفند تمیز کردن لکه استفراغ از انواع سطوح

ممکن است یکبار برای همه ما اتفاق افتاده باشد دچار استفراغ شده باشیم و لباس یا سطوح دیگر به این خاطر کثیف شده باشد و ندانید چطور آن را تمیز کنید.پس بهتر است با نکات مربوط به تمیز کردن این لکه ناخوشایند آشنا شوید تا کار هر چه سریع‌تر و راحت‌تر تمام شود.پس تا انتها با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه استفراغ

۱-پاک کردن لکه و از بین بردن بوی بد استفراغ از روی لباس
همانطور که می دانید استفراغ بوی بسیار بدی دارد که ممکن است به راحتی از بین نروددر حدی که ممکن است که لکه آن کاملا از بین برود اما بوی آن هنوز به جا مانده باشد به طوریکه لباس قابل استفاده نباشد.

برای همین باید قبل از شستشو با ماده ای جاذب بوی بد ایجاد شده را از بین ببرید. این ماده جاذب می تواند پودرهایی مثل جوش شیرین، نمک یا پودر بچه باشد. برای رفع بوی بد وقتی لکه هنوز تازه است این پودر را روی آن بریزید و وقتی پودر خیس و خمیری شد آن را بردارید و در صورت نیاز مجددا این کار را تکرار کنید.

۲-روش پاک کردن لکه استفراغ خشک شده از روی لباس
برای پاک کردن لکه خشک شده استفراغ یا از بین بردن لکه قدیمی استفراغ از روی لباس، پوسته‌های خشک استفراغ را از روی لباس بتراشید و بعد لباس را در ترکیب سفیدکننده اکسیژنه و آب سرد یا در ترکیب مایع شوینده لباس و آب سرد خیس کنید. برای اطلاع از نسبت‌های توصیه شده برای تهیه ترکیب مایع سفیدکننده اکسیژنه و آب، به اطلاعات درج شده روی بسته‌بندی محصول مراجعه کنید. حالا لباس را به صورت کامل در این ترکیب فرو ببرید تا مواد به همه قسمت‌های لباس برسد. مایع سفیدکننده اکسیژنه را می‎توان با اطمینان خاطر برای لباس‌های سفید و رنگی قابل‌ شستشو در خانه استفاده کرد. اما استفاده از این مایع برای لکه‌بری از روی لباس‌های حریر، پشمی و هر لباسی که مقداری چرم در آن به کار رفته باشد مناسب نیست. پس از مرحله خیس کردن لباس به مدت ۳۰ دقیقه، آن را مطابق با دستورالعمل‌های ذکر شده روی تگ لباس بشویید.

پاک کردن لکه استفراغ

۳-نحوه پاک کردن لکه استفراغ از روی فرش

۱. لباس مناسب و دستکش تان را بپوشید، طوری که لباس های خانگی تان در پروسه تمیزکاری کثیف نشوند. دستکش ها مانع از بو گرفتن دست می شوند.

۲. تمام درب ها و پنجره ها را باز بگذارید تا هوای خانه تهویه شود.

۳.از دستمال یا حوله کاغذی برای برداشتن بخش های جامد استفراغ استفاده کرده و آن را در سطل زباله بگذارید. این دستمال ها را در ماشین لباسشویی نشویید چون ممکن است مواد داخل آن به لباس ها بچسبند.

۴. برخی از مواد جاذب مانند نمک ، بکینگ پودر، نشاسته ذرت ، شن یا دئودورانت فرش در بخش مورد نظر بریزید و محل را به مدت ۱۵ دقیقه ترک کنید. این کار باعث می شود که استفراغ را از الیافت فرش بلند شود.

۵. از جاروبرقی برای برداشتن مواد باقیمانده دیگر استفاده کنید.

۶. برای تمیز کردن محل کثیف شده میتوانید از یک شامپو فرش استفاده کنید.

۷. لکه ها را با استفاده از پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید. پارچه را به زمین نسایید چراکه این کارموجب وارد کردن مواد استفراغ به الیاف فرش می شود.

۸. اجازه دهید که قسمتی را که تمیز کرده اید ، یک شب بماند و به طور طبیعی خشک شود.

۹. حتی اگر فرش را بخوبی تمیز کرده باشید و تهویه اتاق هم مناسب بوده باشد ، ممکن است بوی تند و زننده استقراغ باز هم ادامه داشته باشد. اگر بو خیلی تند بود ، مراحل مذکور را دوباره طی کنید.

۱۰. قسمت کثیف شده روی فرش را میتوان با استفاده از یک بخار شو به طور کامل تمیز کرد. بخار به از بین بردن باکتری ها و میکروب هایی که موجب ایجاد بویی بد می شوند بسیار موثر است.

۱۱.برای اطمینان از تمیزی کامل میتوانید از برخی ضد عفونی کننده ها نیز استفاده کنید.

۱۲. از یک دئودورانت فرش برای اسپری کردن روی محل مورد نظر استفاده کنید ؛ و نیز میتوان از روغن مرکبات ، روغن درخت چای یا روغن اسطخودوس برای تمیز کردن فرش از هرگونه بوی بد استفاده کرد.

۱۳. پس از انجام تمامی این مراحل فرش کاملا تمیزمیشود ، اکنون یک بار دیگر با دستمالی تمیز محل مورد نظر را تمیز کنید.

۴-روش های پاک کردن لکه استفراغ از روی پارچه رومبلی
از همان ترکیب پاک کننده و تکنیک‌های توصیه شده برای لکه بری از روی فرش، جهت تمیز کردن لکه استفراغ از روی پارچه رومبلی هم استفاده کنید. حین کار مراقب باشید که پارچه رومبلی خیلی خیس نشود و خیس نماند. با این کار از شکل‌گیری قارچ و کپک جلوگیری خواهید کرد. اگر جنس پارچه رومبلی شما از حریر یا پارچه‌ای آنتیک است، حتماً با یک متخصص خشکشویی مشورت کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار