• 11 / خرداد 1402 / 14:21
  • شناسه خبر : 113346

ببینید| متئورا یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری یونان(+عکس)

کلمه Meteora در لغت به معنای معلق بودن در هوا است و البته کلمه شهاب را به ذهن متبادر می کند. آنچه این پدیده نادر زمین شناسی را به وجود آورده است یکی از اسرار طبیعت است و نظریه های بسیاری وجود دارد که در حد تئوری باقی مانده اند و هیچ کدام اثبات نشده اند. اما به همان اندازه که این صخره‌های غول‌پیکر شگفت‌انگیز طبیعت هستند، ساختمان‌های بالای این صخره‌ها شگفتی انسان هستند و به همان اندازه معجزه‌آسا به نظر می‌رسند و متئورا را به یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های دیدنی یونان تبدیل می‌کنند.

منطقه متئورا یک منطقه زیبا و دیدنی در یونان است که صخره های مرتفع بسیار شگفت انگیزی دارد و طبیعتش بسیار خاص است. اما شگفت انگیزتر از طبیعتش، صومعه هایی هستند که بر بالای صخره های مرتفع آن به طرز حیرت آوری توسط بشر ساخته شده اند. این صومعه ها که با نام صومعه های متئورا شناخته می شوند، شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری یونان تلقی می شوند.

امروز می خواهیم شما را بیشتر با صومعه های متئورا یونان آشنا کنیم و داستان جالب ساخت این صومعه ها در چنین ارتفاعی را برایتان تعریف کنیم. پس با ما همراه باشید.

rossaneau monastery

داستان شکل گیری صومعه های متئورا یونان به قرن ۹ و ۱۰ میلادی بر می گردد. در آن دوران راهب های مسیحی به غارهای متئورا رفته بودند تا بتوانند در آرامش و خفا زندگی کنند و بدین شکل به درجات روحانی بالاتری برسند!

منطقه متئورا در ابتدا توسط راهبانی که در قرن یازدهم در غارهای درون صخره ها زندگی می کردند، سکونت داشتند. اما با نامطمئن شدن روزگار در دوران استیلای ترک ها به این مناطق، آنها از صخره بالاتر و بالاتر می رفتند تا اینکه در قله های صعب العبور زندگی می کردند، جایی که می توانستند با آوردن مواد و مردم با نردبان و بالا بردن مصالح ساختمانی بسازند.

سبدها و ساختن اولین صومعه ها. تا دهه نوزدهم به این صومعه ها می رسید و اکنون جاده ها، مسیرها و پله هایی به سمت بالا وجود دارد. هنوز هم نمونه هایی از این سبدها وجود دارد که برای تهیه آذوقه استفاده می شود. در روزگاری که این سبدها تنها راه رسیدن به صومعه ها بود، زائری عصبی از میزبان راهب خود پرسید که آیا هرگز طناب را جایگزین می کنند؟ او پاسخ داد: “البته که انجام می دهیم” او پاسخ داد: “هر وقت خراب شد”، که مطمئنم آن مرد را راحت می کند.

اما اکنون لازم نیست نگران شکستن طناب‌ها باشید، زیرا صومعه‌ها با یک سری مسیرها به هم متصل شده‌اند که اگر به اندازه کافی زود شروع کنید، می‌توانید همه آنها را در یک روز ببینید. آنها همچنین با جاده ها به هم متصل هستند، بنابراین اگر با ماشین می آیید و تمام روز را برای پرسه زدن ندارید، می توانید به اندازه کافی نزدیک شوید و سپس پیاده ادامه دهید.
در زمان اشغال منطقه این صومعه ها بودند که فرهنگ و سنت های یونانی را زنده نگه داشتند و نه تنها مراکز مذهبی بلکه دانشگاهی و هنری نیز بودند. اعتقاد بر این است که اگر صومعه‌ها نبودند، فرهنگ یونانی ناپدید می‌شد و یونان مدرن بازتابی از امپراتوری عثمانی با شناخت کمی از ریشه‌ها و تاریخ آن بود. صومعه ها نه تنها افراد عمیقا مذهبی، بلکه فیلسوفان، شاعران، نقاشان و متفکران عمیق یونان را به خود جذب کردند. امروزه تنها شش صومعه فعال هستند.

meteora holy trinity monastery

Agia Triada یا تثلیث مقدس

Agia Triada یا تثلیث مقدس توسط راهب Dometius در قرن ۱۵ تاسیس شد و صومعه ای بود که برای فیلم جیمز باند فقط برای چشمان شما استفاده شد. این بنا با نقاشی های دیواری مربوط به قرن هجدهم توسط برادران آنتونیو و نیکولاوس تزئین شده است. برای رسیدن به صومعه باید از ۱۴۰ پله بریده شده در صخره بالا بروید و از کنار کلیسای سنت جان باپتیس با نقاشی های دیواری مربوط به سال ۱۶۸۲ بگذرید. این صومعه همه روزه به جز پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر باز است.

varlaam monastery

صومعه ورلام

صومعه وارلام در سال ۱۵۱۷ توسط تئوفانیس و نکتاریوس آپساراداس از ایوانینا تأسیس شد، اگرچه اولین صومعه ای که در اینجا صومعه تأسیس کرد یک لنگرگاه زاهد به نام وارلام بود. این صومعه مجموعه مهمی از آثار، صلیب های چوبی حکاکی شده پیچیده، نمادها، سنگ دوزی شده و بسیاری از گنجینه های مذهبی دیگر را در خود جای داده است. این صومعه همچنین شامل نقاشی‌های دیواری از شمایل‌نگار مشهور پس از بیزانس، فرانگوس کاتلانوس است. این صومعه از ساعت ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر و سپس از ساعت ۳:۳۰ تا ۶ بعد از ظهر باز است. جمعه ها تعطیل است.

meteora agios nicholaos

مونی آگیو نیکولائو، متئورا، یونان

صومعه آگیوس نیکولاس آناپافساس در قرن شانزدهم توسط دیونیسیوس، متروپولیتن لاریسا ساخته شد و به نام یک حامی قدیمی نامگذاری شد. کاتولیکون در نقاشی های دیواری توسط تئوفانیس باتاس استرلیتزاس، شمایل نگار مشهور کرت تزیین شده است. این صومعه همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است.

meteora rossanou monastery

صومعه مقدس روسانو (سنت باربارا)، متئورا، یونان

صومعه روسانو در سال ۱۵۴۵ توسط جوازاف و ماکسیموس، دو برادر اهل اپیروس که آن را بر روی ویرانه‌های کلیسایی حتی قدیمی‌تر ساخته بودند، تأسیس شد. در سال ۱۹۸۸ این صومعه به صومعه تبدیل شد برای رسیدن به این صومعه از یک پل کوچک از قله دیگری عبور می کنید. این کلیسا شامل نقاشی‌های دیواری برجسته، نمادهای چوبی، تابلوهای تابلو و پایه‌های نماد است. این صومعه از ساعت ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر و سپس از ساعت ۳:۳۰ تا ۶ بعد از ظهر باز است. چهارشنبه ها تعطیل است.

megalo meteoron

صومعه های متئورا، یونان. تصویر پانوراما از صومعه متئورون بزرگ، بزرگترین صومعه در متئورا

Megalo Meteoro یا Metamorphisis، اولین کلیسای تغییر شکل، شناخته شده ترین کلیسای صومعه است و بر بلندترین صخره ساخته شده است. کار توسط آتاناسیوس شهاب‌سنگ، یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های رهبانیت ارتدکس، تأسیس شد، کار قبل از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و بعداً توسط راهب جوازاف تکمیل شد. از آنجا که امپراتور صرب، سیمئون اوروس، تمام ثروت خود را به صومعه داد و راهب شد، این صومعه ثروتمندترین و قدرتمندترین صومعه شد و حاوی برخی از زیباترین نقاشی های دیواری و هنرهای دیواری پس از بیزانس است که در یونان و همچنین می توان یافت. مجموعه موزه در سفره خانه کاتولیکون دارای یک گنبد دوازده ضلعی به ارتفاع ۲۴ متر با مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری برجسته توسط تئوفانیس است که آزار و شکنجه مسیحیان توسط رومیان را با جزئیاتی تا حدی وحشتناک به تصویر می‌کشد. این صومعه از ساعت ۹ تا ۱ و از ساعت ۳ تا ۶ باز است. روزهای سه شنبه و چهارشنبه تعطیل است.

meteora st stefanos convent

نمایی از صومعه سنت استفان در متئورا، یونان

آگیوس استفانوس تنها صومعه در متئورا است و منظره ای بدون مانع از دشت به سمت کالامباکا دارد. مشخص نیست که کلیسای قدیمی چه زمانی ساخته شده است اما کاتولیکون فعلی که به سنت هارلامبوس اختصاص داده شده است در سال ۱۷۹۸ ساخته شده است. جمجمه قدیس که به عنوان هدیه شاهزاده ولادیسلاو والاچیا به راهبه ها داده شده است در اینجا نگهداری می شود. کلیسای سنت استفانوس دارای سقف چوبی و نقاشی های دیواری توسط کشیش یوانیس از استاگوی است که در سال ۱۵۴۵ نقاشی شده است. این صومعه هر روز از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۳ تا ۵ بعد از ظهر باز است.

اطلاعات عمومی Meteora

meteora monasteries

صومعه روسانو، میراث جهانی یونسکو متئورا، یونان

برای ورود به هر یک از صومعه ها ۲ یورو هزینه پرداخت می شود و لباس مناسب مورد نیاز است. زنان باید دامن های زیر زانو بپوشند، اگرچه در برخی از صومعه ها این دامن ها برای زنان با شلوار کوتاه یا شلوار تهیه می شود. بازوهای مردان باید پوشیده باشد و باید شلوار بلند بپوشند. صومعه ها هر روز بین یک تا سه صومعه بسته می شوند. خود صومعه‌ها، علاوه بر منظره‌ای باورنکردنی، مملو از گنجینه‌های مذهبی، نقاشی‌های دیواری، نمادها و کتابخانه‌های غنی از نسخه‌های خطی قدیمی هستند. بیشتر آنها در دهه ۱۵۰۰ ساخته شدند و سپس در طول قرن ها به آن اضافه شدند.

kalambaka kastriki

منطقه متئورا هر ساله هزاران توریست را به خودش جذب می کند که اکثرشان به عشق دیدن صومعه های متئورا به این منطقه آمده اند. البته متئورا طبیعت بسیار زیبایی هم دارد و اصولا طبیعت گردی و کوهنوردی در آن نیز بسیار پرطرفدار است و بعضی از توریستان به خاطر طبیعت گردی به متئورا در یونان سفر می کنند. این منطقه در شمال یونان قرار گرفته است و قله های بسیار مرتفع و نوک تیزی دارد. در منطقه متئورا در یونان ۶ صومعه شگفت انگیز وجود دارد که دقیقا بالای همین قله ها ساخته شده اند. البته خوب است این را بدانید که در اصل ۲۵ صومعه در متئورا یونان وجود داشته است، اما حالا فقط ۶ تا از آن ها هنوز کاربری دارند و به روی عموم باز هستند.

نظر بدهید

بیشتر بخوانید:

رمز و راز پیشرفته‌ترین کامپیوتر ۲۰۰۰ سال پیش یونان باستان+تصاویر
همسر ملکه انگلیس در سن ۹۹ سالگی درگذشت
طرز تهیه کوفته کباب یونانی با سس ماست

ثبت دیدگاه