چاپ کد خبر: 125196
14 آبان 1402

تصاویری از تجمع فاضلاب شهری در آب انبار کریمخانی مسجد وکیل شیراز

ab anbar vakil shiraz 5

از محجوریت بنا‌های زندیه همین بس که با روزی هتل آسمان و روزی دیگر با همین مسجد، مورد هجمه‌های انسانی قرار می‌گیرند. آب انبار وکیل که روزگاری محل تامین بخشی از آب آشامیدنی شیراز بود، این روز‌ها محل دپوی فاضلاب انسانی در مسجد وکیل شده است.

 تسنیم در گزارشی از شیراز نوشت: آب انبار وکیل همانند بسیاری از آب انبار‌های زیبا و دیدنی شیراز چون؛ دیوانخانه و هفت‌تن به دستور کریم خان زند ساخته شد. این آب انبار که دارای معماری بسیار زیبایی است، بخشی از محور تاریخی کشور در دوران زندیه را به خوبی نشان می‌دهد و بعضی از آن به عنوان نمادی از موزه گالری ایران یاد کرده‌اند.

از محجوریت بنا‌های زندیه همین بس که با روزی هتل آسمان و روزی دیگر با همین مسجد، مورد هجمه‌های انسانی قرار می‌گیرند.

اخیرا نیز مشاهده شده که فاضلاب انسانی محور‌های منتهی به این آب انبار در این مکان دپو شده و راه‌های خروجی را مسدود کرده است که این موضوع علاوه بر اینکه به مرور زمان فاجعه‌ای زیست محیطی در مجاورت بافت تاریخی کلانشهر شیراز ایجاد خواهد کرد، تخریب بنای میراثی خود آب انبار را به دنبال خواهد داشت. همانگونه که اکنون نیز روی دیوار نگاره‌های این مکان تاریخی اثرات تخریب ناشی از فاضلاب قابل مشاهده است.

طی پیگیری‌های انجام شده از سوی خبرنگار تسنیم، اداره‌کل میراث فرهنگی فارس طی نامه‌ای از شهرداری شیراز خواستار واگذاری یک دستگاه لجن کش شده، اما شهرداری با گذشت مدت زمان و علی رغم پیگیری‌های دوستان فعال حوزه میراث فرهنگی از دادن آن امتناع کرده است.

روابط عمومی میراث فرهنگی فارس در تماسی تلفنی نیز اعلام کرد که نگهداری از این بنا تحت پوشش اداره کل اوقاف است و به همین دلیل امکان خدمات‌رسانی در محدوده این بنا توسط این اداره کل وجود ندارد.

نگهداری از آثار میراثی و انتقال آن به آیندگان بیش از هر موضوعی موجب نگرانی دوست داران میراثی شده است، چرا که فعالان و دوست‌داران میراث فرهنگی نیز به خوبی می‌دانند که در صورت تخریب این بنای با عظمت چه خسارت‌هایی در تاریخ میراثی ثبت خواهد شد

ab anbar vakil shiraz 1 ab anbar vakil shiraz 2 ab anbar vakil shiraz 3 ab anbar vakil shiraz 4 ab anbar vakil shiraz 5 ab anbar vakil shiraz 6 ab anbar vakil shiraz 7

فرار اجباری مردم از شیراز با انتشار ریزگردها از دریاچه مهارلو ، بزودی

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ