• 24 / اردیبهشت 1402 / 9:49
  • شناسه خبر : 111614

تصاویر واقعی و باورنکردنی از درختانی که در آسمان پرواز می‌کنند!

این عکس حیرت‌انگیز که در زمان جنگ جهانی دوم گرفته شده و درختانی را شناور در آسمان نشان می‌دهد، شاید شبیه یک جور خطای دید یا حتی عکس دستکاری شده با فوتوشاپ به نظر برسد؛ اما هیچکدام از این‌ها درست نیست. این یک عکس واقعی است.

به گزارش اول فارس ، مرز ۸۳۲ مایلی بین فنلاند و روسیه امروز در مرکز یکی از عواقب مهم ژئوپلیتیکی جنگ در اوکراین قرار دارد. پس از شروع درگیری، هلسینکی برای پیوستن به ناتو درخواست داد و در ۲۳ مارس ۲۰۲۳، رئیس جمهور Sauli Niinistö رسماً پیشنهاد تاریخی فنلاند را تأیید کرد. تنها چند هفته بعد، سی و یکمین عضو ائتلاف نظامی شد.

این عکس – که در سال‌های اخیر در رسانه‌های اجتماعی، معمولاً توسط حساب‌هایی که در زمینه تاریخ تخصص دارند، منتشر شده است – از آرشیو عکس نیروهای دفاعی فنلاند است. یوهانا پالوکانگاس، رئیس آرشیو، می‌گوید: «به عکاسان جنگ دستورالعمل‌هایی در مورد موضوعات عمومی داده شد تا عکاسی کنند. با این حال، در پایان آنها تصمیم گرفتند که به چه چیزی شلیک کنند و به چه چیزی نه.» این مجموعه شامل حدود ۱۶۰۰۰۰ تصویر است که بین سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۵، زمانی که فنلاند در دو جنگ جداگانه علیه اتحاد جماهیر شوروی جنگید: جنگ زمستانی و جنگ ادامه‌دار، گرفته شده‌اند.

شباهت‌های بین جنگ زمستانی (نوامبر ۱۹۳۹ تا مارس ۱۹۴۰) و تهاجم فعلی روسیه به اوکراین قابل توجه است. استالین نگران حمله آینده آلمان به لنینگراد از طریق خاک فنلاند بود و می خواست مرز را به سمت غرب حرکت دهد. در آن زمان، مانند اکنون، مسکو روی ارتش برتر حساب می کرد، و معتقد بود که مدافعان کشور مورد تهاجم از نیروهای روسی به عنوان آزادیبخش استقبال می کنند و فکر می کرد که بر آنچه زمانی بخشی از امپراتوری گسترده اش بود، حاکمیت دارد. فنلاندی ها به دلیل مزیت زمین، استفاده ماهرانه از استتار و تسلط بر تاکتیک های ضربه و فرار، خسارات تحقیرآمیزی به ارتش سرخ وارد کردند. در نهایت، آنها مجبور به امضای یک معاهده صلح دقیق شدند، اما توانستند آزادی خود را حفظ کنند و ۹۰ درصد قلمرو خود را حفظ کنند.

 

(استتار استحکامات دفاعی ساحلی با شاخ و برگ)

زمانی که درگیری آغاز شد، آلمان نازی با اتحاد جماهیر شوروی متحد شد. هیتلر به عنوان یک ضمیمه محرمانه به پیمان مولوتوف-ریبنتروپ (قرارداد عدم تجاوز که تقسیم لهستان را ایجاد کرد) تضمین کرد که آلمان در پیشرفت روسیه در کشورهای بالتیک و فنلاند دخالت نخواهد کرد. هنریک مایندر، مورخ دانشگاه هلسینکی، توضیح می‌دهد: «عدم مداخله آلمان یک ناامیدی بزرگ بود، نه به این دلیل که فنلاند فاشیست بود – حزب فاشیست تنها ۴ درصد آرا را در انتخابات ۱۹۳۹ به دست آورد – بلکه به این دلیل که آلمان امیدوار بود. می تواند گسترش روسیه را متوقف کند.

اگرچه آنها از نظر سیاسی در تضاد بودند، اما ارتباطات فرهنگی قوی بین فنلاند و آلمان (آلمانی زبان فرانسه در منطقه بالتیک بود) و سابقه همکاری نظامی وجود داشت. خود ارتش فنلاند در طول جنگ جهانی اول توسط آلمان سازماندهی شده بود، زمانی که برلین به فنلاند کمک کرد تا از اتحاد جماهیر شوروی در حال ظهور استقلال کسب کند.

در دسامبر ۱۹۴۰، پس از جنگ زمستانی، آلمان مخفیانه فنلاند را برای شرکت در تهاجم به اتحاد جماهیر شوروی دعوت کرد. Meinander می گوید: «پیام واضح بود. اگر هلسینکی تصمیم می گرفت بی طرف بماند، استقلال خود را از دست می داد و احتمالاً با تهاجم مضاعف آلمان و روسیه مواجه می شد.

فنلاندی ها که مشتاق انتقام شکست اخیر خود بودند، موافقت کردند که در کنار نازی ها بجنگند، اما هرگز نخواستند این اتحاد را رسمی کنند. به هر حال، رژیم مستبد، توسعه طلب و نسل کش هیتلر از نظر سیاسی با لیبرال دموکراسی فنلاند مخالف بود. رهبری در هلسینکی همیشه – در طول جنگ و پس از آن – تلاش می کرد تا مبارزه خود علیه اتحاد جماهیر شوروی را به عنوان یک درگیری جدا از جنگ هیتلر در نظر بگیرد.

در آغاز مرحله بعدی درگیری، جنگ ادامه، در تابستان ۱۹۴۱، فنلاند برای تلاش های تبلیغاتی خود به عکاسان نیاز داشت. در آن زمان، اسوالد هدنستروم در حال شروع یک حرفه درخشان در عکاسی خبری بود، به تازگی ازدواج کرده بود و آژانس عکاسی خود را تاسیس کرده بود. وقتی تماس گرفت باید به جبهه می رفت. نوه‌اش، ایرینا والستروم، در یک تماس ویدیویی می‌گوید: «او یکی از اولین عکاسان مدرن در فنلاند بود و به خاطر عزم بی‌وقفه‌اش برای گرفتن بهترین عکس ممکن در حوزه سیاسی مشهور بود. در میان همکارانش، او به دلیل استفاده از انواع ترفندها برای گرفتن عکس های منحصر به فرد، افسانه ای شد.

در ژوئن ۱۹۴۱، هدنستروم زمانی که خود را زیر درختان آویزان دید، با یک واحد فنلاندی تحت فرماندهی آلمانی جاسازی شد. سرهنگ پتری جوکو، مورخ نظامی در دانشگاه دفاع ملی فنلاند، می گوید: فنلاندی ها بودجه ای برای خرید استتار مصنوعی مانند تور در مقادیر زیاد نداشتند، بنابراین از درختان، برگ ها و شاخ و برگ برای گیج کردن دشمن استفاده کردند. آنها برخلاف سربازان آلمانی که در شمال فنلاند فعالیت می کردند، به بیابان عادت کرده بودند و از جنگل استفاده می کردند.

عکس هدنستروم تنها دو روز پس از آغاز جنگ ادامه‌یافته گرفته شده است. به گفته جوکو، این احتمال وجود دارد که این استتار برای پوشش نیروهایی که قبل از درگیری به سمت خط مقدم حرکت می کردند، نصب شده باشد. او می گوید: «حمله فنلاند در این بخش در ابتدا بسیار سریع بود. با این حال، پس از پیشرفت اولیه، عملیات کاهش یافت.

جنگ فنلاند علیه دشمن قدیمی خود تا زمانی که آلمان موفق بود موفق بود. در سپتامبر ۱۹۴۴، در حالی که رایش سوم در حال تجزیه بود، هلسینکی تسلیم مسکو شد. هدنستروم بلافاصله به سر کار بازگشت و یک سری عکس گرفت که در تاریخ فنلاند نمادین باقی مانده است. خاطره انگیزترین او احتمالاً مربوط به نوامبر ۱۹۴۵ است، زمانی که رهبری فنلاند در هلسینکی با محاکمه های مسئولیت جنگ روبرو بود. عکاسی در دادگاه ممنوع بود، اما او می‌دانست که چگونه در سالن‌های قدرت حرکت کند: او به کتابخانه‌ای مشرف به دادگاه رسید، با چاقوی خود روی پانل دیوار مقوایی سوراخ کرد و تنها عکسی را که از دادگاه گرفته شده بود گرفت.

مایندر می‌گوید: «محاکمه مقامات دولتی زمان جنگ اولین گام از یک خود تحلیلی طولانی برای فنلاند بود. «نسخه رسمی این بود که فنلاند در حال جنگ «جدا» خود بود و آلمان متحد آن نبود. تنها در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مورخان شروع به تصدیق کردند که این اتحاد عملاً یک اتحاد بود.

پس از جنگ، هدنستروم به آغوش خانواده و حرفه درخشان خود بازگشت. یورما بلومکویست در بیوگرافی خود می نویسد: «در سال ۱۹۸۶، در سن ۷۳ سالگی، او یک آپارتمان بزرگ در (…) اسپانیا خرید. از آن زمان هر سال پاییز و بهار، او و همسرش الیزابت استخوان های پیر خود را در دریای مدیترانه گرم می کنند، از دریای آبی لذت می برند و غروب خورشید را در پشت کوه ها تماشا می کنند.منبع:atlasobscura

تا حالا درخت « کره بادام زمینی » دیدید یا میوه آن را خوردید؟ (+ عکس)

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • قشقایی

    تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

    من که چیزی نفهمیدم
    بالاخره ریشه درخت باید تو خاک باشه مگه میشه درخت تو هوا معلق باشه؟؟