• 04 / خرداد 1402 / 14:14
 • شناسه خبر : 112843

تعزیرات بالاخره سراغ مشاورین املاک را گرفت/آغاز پلمپ بنگاه‌های متخلف و بدون مجوز

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی از آغاز نظارت بر اجرای مصوبه شورای‌عالی مسکن مبنی بر ساماندهی مشاوران املاک و بنگاه‌های فاقد مجوز خبر داد.


ضرورت نظارت و ساماندهی بازار اجاره بها به ویژه در شهر‌های بزرگ باعث که دولت در شورای عالی مسکن برای افزایش سالانه آن سقف تعیین کند تا مستاجران به عنوان اقشاری با سطح متوسط و ضعیف جامعه آسیب نبینند به همین خاطر امسال نیز این شورا برای سومین سال متوالی در هفتمین جلسه خود، سقف افزایش اجاره بهای سال جاری را برای تهران ۲۵ درصد و برای سایر شهر‌ها ۲۰ درصد تصویب کرد.

در طرحی که مجلس در سال گذشته برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره تدوین کرد و اکنون نیز در دستور کار نمایندگان قراردارد، مقرر شد فرمول محاسبه حق‌الزحمه بنگاه‌های مشاور املاک تغییر کند و به‌جای درصدی از ارزش معامله یا مبلغ رهن و اجاره به مبلغی ثابت به‌اضافه درصدی از ارزش معامله طبق تقویم املاک تغییر کند که با این اتفاق، عملاً ارتباط سود و زیان مشاوران املاک از افزایش یا کاهش قیمت معامله قطع می‌شود و امکان تبانی در این صنف برای قیمت‌سازی مرتفع خواهد شد.

گام نخست اجرای این سیاست با الزامی و رایگان‌شدن کد رهگیری معاملات املاک برداشته شده و با انتشار قیمت‌های مبنای معاملات مسکن، کاملاً قابل‌اجرا خواهد بود، اما موفقیت این سیاست نیازمند مراقبت برای انجام قانون و رفع ایرادات احتمالی است که در غیراین صورت کارکرد آن می‌تواند منفی بوده و تبعاتی برای بازار و رواج قرارداد‌های غیررسمی به‌دنبال داشته باشد.

بهمن حسن بیگی مدیر کل هماهنگی ونظارت بر گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با حضور دستگاه‌های نظارتی، اجرایی و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی در راستای نظارت بر اجرای مصوبه شورای‌عالی مسکن مبنی بر ساماندهی مشاوران املاک و بنگاه‌های فاقدمجوز، بازدید میدانی از مشاوران املاک انجام می‌شود.

وی افزود: این بازدید‌ها جهت ارزیابی صحت و سقم گزارش‌های کارشناسان و دستگاه‌های نظارتی انجام و از نزدیک فعالیت مشاوران املاک مورد رصد قرار می‌گیرد.

حسن بیگی اظهار کرد: روز گذشته در بازدید سرزده، مشاوران املاک در شهرستان پردیس بررسی و سه واحد معروف با احراز تخلف برای دریافت کمیسیون بیشتر از تعرفه، پلمب شدند و نصب پارچه انجام شد.

وی تصریح کرد: تخلفات ناشی از عدم صدور فاکتور، درج نشدن قیمت در مبایعه نامه و یا عدم ارائه کد رهگیری، گرانفروشی، اخذ حق کمیسیون بیشتر از مصوبه قانونی مشاهده شد که مطابق قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

مدیرکل نظارت و هماهنگی گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات حکومتی ضمن هشدار به مردم برای بررسی مجوز و گرفتن کد رهگیری برای مبایعه و اجاره نامه، گفت: در بررسی‌های روزگذشته مشخص شد که برخی مشاوران املاک، توکن‌های اختصاصی که از سوی اتحادیه برای اجاره و خرید و فروش واحد‌های دارای پروانه تخصیص داده می‌شود را به افراد فاقد پروانه اجاره میدهند که باعث اخلال در نظم بازار مسکن شده است.

حسن بیگی گفت: یکی دیگر از عوامل اخلال در بازار مسکن خرید املاک توسط مشاوران املاک است که تحت عنوان سرمایه گذار املاک را خریداری می‌کنند و به قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند که نوعی دلالی است.

وی اظهار کرد: با توجه به مصوبه سران قوا مبنی بر برخورد شدید با متخلفان اقتصادی در حوزه قانون نظام صنفی، قانون حمایت از مصرف‌کنندگان در خصوص واحد‌ها و مشاوران متخلف تشکیل پرونده شده و بر همین اساس متخلفان به ده برابر مبلغ اضافه دریافتی جریمه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

اختصاص ۸۰ هکتار زمین در غرب شیراز برای مسکن اساتید و نخبگان
خبر جدید از تسهیلات نهضت ملی مسکن برای همه شهرهای کشور
یک سال حقوق ، پولِ دو متر آپارتمان ! فرار دولت در زمینه‌ی تامین مسکن

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  شورای عالی مسکن که وجاهت قانونی ندارد و حق تعیین تعرفه برای اجاره بهای خانه ی مردن را ندارد


 • سردار

  تاریخ : ۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  لطفا به شهر مقدس مشهد هم نظارت داشته باشین وبه عنوان مستاجر ازبنگاه داربخواهید که برای قولنامه رسیم چقدر کمسیون میگیرد..مخصوصا اخربلواروکیل اباد مجتمع پردیس فاز۳نبش پاساژاینکه مجوز داره تازه چکار میکنه .


 • بیات

  تاریخ : ۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  ۳ سال است بورس کشور را منفی کردن و سرمایه مردم را بی ارزش کردن مردم به منظور حفظ ارزش سرمایه شان به سمت مسکن و خودرو و سکه و…رفتند و می روند حاصل منفی ودستوری کردن بازار سرمایه رشد تورم امروز است


 • بیات

  تاریخ : ۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  دلال بازی و سوداگری در بخش مسکن در پردیس بی داد می کند ‌‌‌ ۳ سال است بورس کشور را منفی کردن و سرمایه مردم را بی ارزش کردن مردم به منظور حفظ ارزش سرمایه شان به سمت مسکن و خودرو و سکه و…رفتند و می روند حاصل منفی ودستوری کردن بازار سرمایه رشد تورم امروز است