• 22 / مهر 1397 / 18:32
  • شناسه خبر : 923

رغز ، تنگه ای زیبا با آبشار های فراوان در استان فارس

اول فارس > گردشگری ، طبیعت ها بهشت زمینی بوده و افراد با سفر به دل طبیعت و می‌توانند تجربه حضور در بهشت را کسب کرده و شادی وصف نشدنی را کسب کنند، تنگه رغز یکی از زیباترین مناطق طبیعی و بکر استان فارس بوده و همه روزه افراد بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 

 

تنگه رغز کجاست؟

در فاصله ۲۵ کیلومتری از شهر داراب استان فارس و در فاصله ۲۴۵ کیلومتری از شیراز، تنگه ای زیبا و پر آب با نام تنگه رغز وجود داشته و به عنوان یکی از بکرترین مناطق طبیعی استان فارس بشمار می آید.

نام تنگه رغز به معنی راه لغزنده و بکر بوده و دارای چشم انداز ها و مناظر چشم نواز بسیاری است.

با حضور در تنگه رغز می‌توان ۶۴ آبشار کوچک و بزرگ را با بهترین چشم انداز و منظره مشاهده کرده و از هیجان صعود و سقوط آنها لذت برد.

ارتفاع آبشارهای موجود در این تنگه متغیر بوده و در تنگه رغز می‌توان آبشار هایی را با ارتفاع ۶ تا ۶۵ متر مشاهده کرد.

طول تنگه رغز ۴ کیلومتر است که هرچه جلوتر میروید جذاب تر می شود

دره رغز ۴ کیلومتر طول داشته و و هر چه در این دره به پیش بروید، منظره ای جدید و زیبا در مقابل چشمان شما پدیدار می شود.

برخی از آبشار های این دره در ارتفاعات بالا واقع شده و برای رسیدن به آنها نیاز به داشتن تجهیزات و دانش صخره نوردی دارد و در غیر این صورت امکان دیدن این آبشار ها برای همگان وجود ندارد.

وجود حوضچه هایی در پایین این آبشارها علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط تنگه، امکان آبتنی و سقوط آزاد از ارتفاعات به داخل آنها را برای گردشگران فراهم ساخته است.

آبشار های تنگه رغز توسط برخی از کوهنوردان با نام های گوناگونی نظیر آبشار نگین، بوم رنگ، مسعود، گلاب، فتح و حکمت نامگذاری شده است.

آبشار نگین این تنگه ۱۶ متر ارتفاع داشته و ارتفاع آبشار بوم رنگ به حدود ۷ متر می رسد؛ همچنین آبشار مسعود درحدود ۸ متر ارتفاع داشته و طول ارتفاع آبشار گلاب به ۱۱ متر می رسد.

بلندترین آبشار این تنگه ۶۵ متر ارتفاع دارد

بلندترین آبشار این تنگه آبشار آذرخش بوده که ۶۵ متر ارتفاع دارد و همچنین آبشار کبوتر با ۲۵ متر و آبشار وداع با ۴۶ متر ارتفاع از دیگر آبشار های مرتفع تنگه رغز بشمار می آیند.

برای این که بهترین و کاملترین لذت از حضور در این تنگه را احساس کرد، بهتر است ماه های پر باران سال مانند اردیبهشت تا اوایل پاییز را برای سفر به این تنگه انتخاب کرد.

همچنین به دلیل گرمی هوا در این روزهای سال می توان از آب خنک حوضچه های زیر آبشار های تنگه نیز بهره برده و تنی به آب زد و خنک شد.

مطالب مرتبط

بلایی که با کشت قراردادی سر ۸۵۰۰ کشاورز در استان فارس آوردند

خبر خوش کشف روشی جدید برای افزایش ۲۵ درصدی طول عمر

مجروح شدن ۲ سرنشین خودروی شیشه‌ دودی پس از شلیک گشت پلیس

نظرات