چاپ      کد خبر: 112046
28 اردیبهشت 1402

توصیه های شرکت برق در مورد نصب، سرویس، تعمیر و راه‌اندازی کولر آبی

رعایت نشدن برخی نکات ایمنی در هنگام نصب، سرویس، تعمیر و راه‌اندازی غیر اصولی کولر‌های آبی موجب حوادثی همچون برق گرفتگی می‌شود.
به گزارش اول فارس ، وحید قاضی پور مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، گفت: هر ساله با شروع فصل گرما و راه اندازی وسایل سرمایشی از جمله کولرها، حوادثی نظیر برق گرفتگی رخ می‌دهد که بسیاری از آن‌ها به علت رعایت نشدن برخی نکات ایمنی در هنگام نصب، سرویس، تعمیر و راه‌اندازی غیر اصولی کولر‌های آبی است.

او، برق گرفتگی را شایع‌ترین خطر در زمان راه اندازی کولر‌های آبی برشمرد و اظهار کرد: به دلیل اتصال مستقیم کولر‌های آبی به برق، احتمال برق گرفتگی افراد هم افزایش می‌یابد که این موضوع رعایت نکات ایمنی در زمان راه اندازی این نوع کولر‌ها را دوچندان می‌کند.

او تصریح کرد: هنگام سرویس کولر‌ها نکاتی از جمله قطع برق باید رعایت شود، اما در بسیاری از موارد دیده شده که افراد به علت بی‌تجربگی قطع کردن برق را فراموش می‌کنند و دچار برق گرفتگی می‌شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر شهروندان تخصصی در زمینه راه اندازی کولر‌ها ندارند، حتماً باید در این زمینه از افراد متخصص کمک بگیرند، افزود: در کولر‌های آبی، به دلیل وجود آب که رسانای خوبی برای جریان برق است، احتمال برق گرفتگی بالا می‌رود، از این رو بهتر است برای انجام این کار از افراد متخصص و تعمیرکاران مجاز کمک گرفته و همچنین از قطع کامل برق و بی‌برق شدن کولر اطمینان حاصل کنند.

مدیر دفتر ایمنی و کنترل ضایعات شرکت توزیع نیروی برق استان فارس، تجهیز ساختمان به سیستم ارت مناسب و نصب کلید محافظ جان بعد از سیستم برق، را از دیگر موارد ایمنی در هنگام نصب کولر‌های آبی برشمرد و گفت: شهروندان باید مراقب باشند، هنگام انجام سرویس سالانه کولر، آب روی سیستم برق موتور و پمپ ریخته نشود، زیرا خطر ایجاد اتصالی، برق گرفتگی و حریق کولر وجود دارد.

قاضی پور، نصب سایبان را از جمله اقدامات موثر در افزایش راندمان کولر‌های آبی عنوان کرد و ادامه داد: با نصب سایبان روی کولر‌های آبی ضمن صرفه جویی در مصرف آب و برق، جریان باد کولر نیز خنک‌تر می‌شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار