چاپ کد خبر: 137265
25 اسفند 1402
واکنش امام جمعه ایلام به ماجرای قم:

تو چکاره‌ای که عکس بگیری؟ آن هم عکس نامحرم!

امام جمعه موقت ایلام گفت: اینکه خانمی را ببینید و عکس بگیرید و یا وانمود کنید که دارید عکس می‌گیرید هر دو اشتباه است، تو چکاره‌ای که عکس بگیری؟ آن هم عکس نامحرم! تذکر بده، بگو خانم! روسریتو بپوش! چادرتو بپوش!

امام جمعه ایلام گفت: نوروز یکی از سنت‌های انسانی و زیبای ایران باستان است که برنامه‌های آن از جمله دید و بازدید اقوام، عیدی دادن و تفرج و سیاحت مورد تائید اسلام نیز است.

امام جمعه ایلام

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «شمس‌الله سراج» با اشاره به فرارسیدن جشن باستانی نوروز، اظهار کرد: باید سنن و آداب ایرانی که برگرفته از اجداد و نیاکان این سرزمین است حفظ و احیا شود چرا که بیشتر آیین‌های ایران کهن با دین اسلام منافات ندارد و همه ما ایرانی و نسبت به گرامیداشت سنن گذشتگان خود مسئول هستیم.

وی گفت: نوروز یکی از سنت‌های انسانی و زیبای ایران باستان است که برنامه‌های آن از جمله دید و بازدید اقوام، عیدی دادن و تفرج و سیاحت مورد تائید اسلام نیز است که امسال به علت تقارن با رمضان باید شئونات این ماه نیز توسط گردشگران نوروزی حفظ شود.

امام جمعه موقت ایلام با اشاره به قانون حجاب و عفاف، تصریح کرد: اجرای این قانون باعث بروز مشکلاتی خواهد شد، این قانون نیازمند بازنگری است و البته خانواده‌ها هم باید نسبت به وضعیت حجاب و عفاف فرزندان خود در انظار عمومی توجه بیشتری داشته باشند.

سراج با اشاره به اظهارات وزیر کشور در حمایت از یک روحانی در جریان درمانگاهی در قم گفت: در باب امر به معروف و نهی از منکر یک قانونی مصوب شده است به نام حجاب و عفاف، قانون بماند که نقد به آن وارد هست یا نیست (اینجا جای نقد کردن نیست)، ولی در مقام اجرا می‌بینیم مشکلاتی درست شده است.

وی ادامه داد: اولاً امر به معروف و نهی از منکر فقط مال دولت نیست در آیه ۱۱۲ سوره توبه یکی از ویژگی‌های مؤمنین امر به معروف و نهی از منکر است که یک وظیفه اجتماعی است، همه رساله‌های عَمَلیه را بخوانید شرایطی را برای این وظیفه مشخص کرده است، یکی از این شرایط این است آیا کسی که می‌خواهد امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد در طرف مقابل احتمال تاثیر می‌دهد یا نمی‌دهد؟ اگر احتمال تاثیر می‌دهد وظیفه است؛ اگر احتمال تاثیر نمی‌دهد و احتمال می‌دهد کار خرابتر شود حق نداریم بگوییم؛ البته این هم تیغ دو لبه است و ممکن است برخی‌ها شانه خالی کنند و بگویند اگر ما بگوییم اثر نمی‌کند، نه احتمال عقلایی، خیلی‌ها اثر می‌کند.

امام جمعه موقت ایلام ادامه داد: اینکه خانمی را ببینید و عکس بگیرید و یا وانمود کنید که دارید عکس می‌گیرید هر دو اشتباه است، تو چکاره‌ای که عکس بگیری؟ آن هم عکس نامحرم! تذکر بده، بگو خانم! روسریتو بپوش! چادرتو بپوش!

سراج با بیان اینکه ممکن است برخی‌ها بگویند این‌هایی که کشف حجاب کردند فاسق و فاجر و فلان هستند؛ نه اینطور نیست؛ خیلی از آن‌ها ناآگاه هستند. اگر ببینند حساسیتی به آن‌ها نیست خودشان جمع می‌کنند، ادامه داد: نکته دیگر اینکه خیلی از آن‌ها باید خانواده‌هایشان آن‌ها را کنترل کنند، متاسفانه ما اینقدر که به دختران و خانم‌ها گیر می‌دهیم به آقایان و شوهران و برادران و پدران آن‌ها گیر نمی‌دهیم، اگر به آن‌ها بگوییم شاید بیشتر ترتیب اثر داده شود؛ راه‌های غیرمستقیم را برویم و البته این وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را از ما مردم ساقط نمی‌کند منتها برخورد و این موارد مال دولت است و مردم نمی‌خواهد در مقابل هم قرار بگیرند و موجب شود برخی‌ها از این قانون سوءاستفاده کنند، مجریان قانون آن را درست اجرا کنند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار