جانوران بیچاره پارک آبی فروزان شیراز در حال نابودی اند

پارک آبی فروزان می‌توانست یکی از بزرگترین و مطرح ترین جاذبه های گردشگری شیراز باشد اما در سکوت و محرومیت است و گونه های جانوری آن در خطر هستند.

جانوران پارک آبی فروزان شیراز را دریابید ، دارند نابود می شوند

فارس نوشت: شیراز که به شهر شعر و ادب شهره بوده در لیست مقاصد سفر جزء اولویت گردشگران مختلف داخلی و خارجی است. مکات‌های دیدنی این شهر تاریخی آنقدر زیاد است که می توانید روزها به بازدید بروید و هر بار نیز از شگفتی و زیبایی آن به وجد آیید.

از حافظیه، سعدی،  باغ ارم و عفیف آباد، خانه زینت الملک، مسجد وکیل و نصیرالمک و… که بگذریم زیستگاه های طبیعی نیز در شیراز وجود دارد که در عین زیبایی و قدمت بالایی که دارند مغفول مانده اند.

پارک آبی فروزان در خیابان فرگاز در فضایی به مساحت شش هکتار قرار دارد؛ از این مجموعه دو هکتار دریاچه طبیعی و چهار هکتار نیز به فضای سبز اختصاص دارد و سالانه میزبان بیش از سه ‌هزار پرنده مهاجر است.

این پارک آبی می‌توانست یکی از بزرگترین و مطرح ترین جاذبه های گردشگری شیراز باشد اما در سکوت و محرومیت است و گونه های جانوری آن در خطر هستند.

در این راستا با یک کارشناس محیط زیست گفتگو کردیم.

لیلا جولایی این پارک را به جهت زیست‌گاه گونه های مهاجر و ماهی های موجود در برکه حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: با این وجود شهرداری چندان به حفاظت آنجا اهمیت نداده است.

وی تاکید کرد: برخی از گونه های مشاهده شده در این برکه از جمله اردک بلوطی و ماهی گورخری در معرض انقراض هستند.

جانوران پارک آبی فروزان شیراز را دریابید ، دارند نابود می شوند

وی اردک سرحنایی، پنچه، اردک سرسبز، کاکایی سرسیاه و بوتیمار را از دیگر گونه های جانوری خواند که در این پارک آبی زندگی می‌کنند.

این کارشناس محیط زیست آتش سوزی نیزارهای موجود در برکه، زباله،  آزار و اذیت پرندگان، رها سازی اردک های اهلی در کنار اردک های وحشی را از جمله آسیب هایی که این برکه و موجودات زنده آن را تهدید می‌کند برشمرد و گفت: با مشارکت شهرداری،  محیط زیست و مردم باید تابلوهای آموزشی در این پارک نصب شده و همچنین آموزش پرنده نگری به اهالی داده شود.

جولایی در پایان خاطرنشان کرد: این برکه پتانسیل بسیار بالا و خوبی را نیز جهت آموزش به دانشگاهیان و همچنین دانش آموزان دارد.

در ادامه موضوع را از سوی مصطفی کیانی رحیمی؛ عضو شورای شهر و ناظر منطقه چهار پیگیری کردیم و او قول بازدید حضوری از این پارک را به همراه شهردار منطقه چهار داد.

پارک آبی فروزان تنها پارک دارای دریاچه در شیراز است که برخلاف وجود موجودات زنده در آن مغفول مانده و نیازمند توجه بیشتری از سوی مسوولین شهری است.

با انجام این تست جالب راز شخصیتی شما برملا می شود

آشنایی با پیچک انگلیسی گیاهی بسیار زیبا و بادوام + نحوه تکثیر

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

باهر پنجشنبه , ۲۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۹

برای این استخر بزرگ آبی باید یک سیستم صافی مثل سامانه های تصفیه فاضلاب ویک سیستم تصفیه آب مثل استخرهای شنا و نیز یک سیستم هوادهی مثل استخرهای پرورش ماهی ساخته شود تا آب آن همیشه تمیز و اکسیژندار برای آب زیان باشد تا پرندگان غذای لازم را در دسترس داشته باشند و محیط شادابی برای مردم شیراز فراهم گردد.

زهرا سه شنبه , ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۶

چون پول توش نیست این مسیولین افغان ما اینجا ها براشون مهم نیست اگر پول توش بود با سر میومدن

فال