چاپ کد خبر: 145136
12 خرداد 1403

جا به جایی صحیح گیاهان خانگی در زمان اسباب کشی

در زمان اساب کشی جا به جایی وسایل حساس و شکستنی از اهمیت بالایی برخوردار است.در این میان جا به جایی گیاهان خانگی نیاز به دقت بسیار بالایی دارد و باید موقع اسباب کشی این گیاهان توجه بالایی خرج دهید.خوشبختانه نکات زیادی هستند که با خواندنشان در این بخش و رعایت آن ها، میتوانید کمترین آسیب را به گل و گیاه خود برسانید.

جا به جایی صحیح گیاهان خانگی در زمان اسباب کشی

گیاه را برای جابجایی آماده کنید

اگر می خواهید مسیر طولانی را سپری کنید، حتماً باید آماده سازی هایی را برای گیاه انجام دهید. بعضی از این آماده سازی ها در مورد نوع گیاه را می توانید از افراد متخصص پرسید که تعدادی از آنها نیز شامل موارد زیر است:

قبل از اسباب‌کشی به گل خود آب بدهید

با توجه به اینکه در طول اسباب‌کشی گیاه جابه‌جا می‌شود، نباید خاک آن را خشک بگذارید. همچنین نباید در آبیاری گل خود زیاده‌روی کنید، زیرا در این صورت آب از گلدان خارج می‌شود.

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان قبل از شروع اسباب‌کشی و به طور تقریبی ۲ ساعت پیش از جابه‌جایی گل‌ها خواهد بود. البته اگر گیاه و گل کاکتوس را در منزل خود دارید، نیازی نیست آن را آبیاری کنید.

گیاه را هرس کنید

تقریباً یک هفته قبل از اینکه جابجا شوید، تمام گیاهان را هرس کنید. هرس کردن گیاه باعث می شود تا آسیب کم تری به آن وارد شود و حالت فشرده تری پیدا کند و در نتیجه جابجایی آن راحت تر است و احتمال آسیب کم تر خواهد بود.

به جنس و مقاومت گلدان خود توجه کنید

در نظر داشته باشید جنس و مقاومت گلدان شما در نحوه جابجایی گیاهان در اسباب‌کشی بسیار مهم است، زیرا هر یک از گلدان‌ها نیاز به مراقبت خاص و ویژه‌ای دارند یا اینکه به اندازه کافی قوی و محکم هستند، که تحت شرایط جابه‌جایی آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود. جنس گلدان شما از کدام یک از مواد زیر است؟

  • گلدان پلاستیکی
  • گلدان سفالی
  • گلدان چوبی
  • گلدان فایبرگلاس
  • گلدان شیشه‌ای

حساس‌ترین جنس گلدان، شیشه است که باید جدا از سایر گلدان‌ها قرار بگیرد و بسیار مراقب آن بود. با توجه به اینکه گیاهان زنده هستند، باید به هنگام جابه‌جایی آن‌ها بسیار با دقت عمل کنید، تا آسیبی به گل شما وارد نشود.

جا به جایی گیاهان خانگی در اسباب کشی

آفت زدگی ها را وارد خانه نکنید

قبل از اینکه گیاهان را داخل خانه جدید بچینید، باید سعی کنید تمام آفت ها را از بین ببرید و آن ها را با آفت در خانه جدید نگذارید، در غیر اینصورت کارتان سخت تر می شود.

چگونه گیاه را بسته بندی کنیم؟

راه های مختلفی برای بسته بندی گیاهان در اثاث کشی وجود دارد. همه چیز بستگی به نوع گیاه شما دارد. آیا گیاه تان یک سوکولنت کوچک است یا این که کاکتوس دارید؟ برای قسمت گل، باید پوشانندگی را محکم تر و بیشتر کنید و مراقب باشید که برگ و گل و گیاه در طول مسیر آسیب نبیند.

روز قبل از حرکت و اسباب کشی، بهترین زمان برای بسته بندی گیاهان است تا بتواند تا لحظه آخر تنفس کند، از طرفی آسیبی آن را تهدید نکند.

جعبه های مخصوص گیاه

بعضی از جعبه ها هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید و گیاه را داخلشان قرار دهید. برای بسته بندی گیاهان همچنین می توانید از روزنامه و کاغذ های مخصوص استفاده کنید. اگر گیاه را داخل جعبه قرار دادید، حتماً فضایی از آن را سوراخ کنید تا بتواند نور کافی را دریافت و تنفس کند. مهم تر از همه اینکه جعبه باید سقف داشته باشد تا در برابر تغییرات آب و هوایی دوام بیاورد و آسیبی به آن وارد نشود.

با ماشین شخصی گل‌ها را جابه‌جا کنید

اگر تعداد گل‌های شما خیلی زیاد نیست و گلدان‌هایتان کوچک هستند، بهترین روش برای جابجایی گیاهان در اسباب‌کشی، چیدن آن‌ها در ماشین خود است. با این روش شما می‌توانید بیشتر مراقب گل‌های خود باشید.

گیاهان بلند را در عقب ماشین قرار دهید

قطعاً گیاهان بلند را نباید با کامیون جابه جا کنید. آن ها را در صندلی عقب ماشین قرار دهید تا کمترین آسیب به آن ها وارد نشود. در غیر این صورت باید با گیاه خود خداحافظی کنید. همچنین می توانید گیاهانی که داخل گلدان های آویز هستند را همان گونه و با همان سبدها داخل ماشین بیاورید و به جای مورد نظر آویزان کنید تا در طول مسیر، آسیبی به آن ها وارد نشود.

امنیت آنها را در طول مسیر حفظ کنید

زمانی که تمام گیاهان را بسته بندی کردید، باید شروع به حرکت کنید اما بسته بندی باید اولین مرحله باشد که به صورت کاملا درست و عالی رعایت می شود و امنیت گیاه در طول مسیر باید حفظ شود.

جا به جایی گیاهان خانگی در اسباب کشی

به دمای لازم برای گیاهان توجه داشته باشید

از آنجایی که گیاهان خیلی سریع به تغییرات آب و هوایی واکنش نشان می‌دهند، به هنگام جابجایی گل‌ها در اسباب‌کشی به دما و گرمای درون ماشین حمل بار یا ماشین شخصی خود توجه داشته باشید، تا گل‌های شما خشک نشوند و از بین بروند.

گیاه را شب تا صبح داخل ماشین نگه ندارید

اگر مسیر طولانی دارید و مجبور هستید مسیر را متوقف کنید، گیاه تان را هر چند وقت یکبار بیرون بیاورید و آن را داخل ماشین نگه ندارید. اگر قرار است در بین مسیر در هتل بمانید، بهتر است یک اتاق برای گیاهان در نظر بگیرید.

اول از همه گیاهان را بچینید

هنگامی که به خانه جدید رسیدید، اول از همه بسته بندی گیاه را باز کنید تا نفس بکشند. به آرامی و با دقت زیاد گیاه را از جای خودش بیرون بیاورید جای درست را برای آنها انتخاب کنید؛ زیرا گیاه در برابر تغییرات بسیار حساس است. پس باید بیشتر از آن مراقبت کنید.

نکته:در چند هفته اول بعد از اسباب کشی گیاه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و با محیط جدید نااشنا است و تغییرات مهمی را احساس می کند. شما نباید به میزان این تغییرات اضافه کنید.

یعنی گلدان را عوض نکنید، آن را جابجا نکنید و به آن کود ندهید و سعی کنید میزان آب دادن را به حداقل ترین حالت ممکن برسانید. وقتی که مطمئن شدید به محیط جدید عادت کرده و شاداب و سلامت است، می توانید تغییراتی که خواستید را اعمال کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار