چاپ      کد خبر: 121440
29 شهریور 1402

دردسر جدید رانندگان اسنپ و تپسی که هرچه کار کرده اند باید جریمه بدهند

وسایل نقلیه موتوری که راننده یا راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌حجابی شود، توسط مأموران فراجا پنج میلیون ریال جریمه می‌شود که حکم این ماده درباره تاکسی‌ها و مسافربرهای اینترنتی نیز جاری می‌شود.

جریمه جدید اسنپ و تپ سی
مهر: در جلسه علنی روز (چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) جهت تأمین زمان اجرای آزمایشی آن در دستورکار قرار گرفت و نمایندگان با اجرای آزمایشی لایحه عفاف و حجاب به مدت سه سال موافقت کردند.

حال باید گزارش کمیسیون قضائی مجلس به شورای نگهبان ارسال شود و در صورت تأیید شورای نگهبان اجرایی شود. گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس درباره لایحه مذکور مشتمل بر ۷۱ ماده است. در یکی از مواد این لایحه وظایفی برای رانندگان وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است.

مطابق با ماده ۵۲ لایحه عفاف و حجاب، وسایل نقلیه موتوری که راننده یا راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌عفتی، کشف حجاب، بی‌حجابی یا بدپوششی شود، توسط مأموران فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) پنج میلیون ریال جریمه می‌شود. همچنین اعمال جریمه برای وسیله نقلیه مذکور نافی اِعمال احکام و مجازات‌های مقرر در خصوص مرتکب یا مرتکبان نیست. حکم این ماده در خصوص تاکسی‌ها و مسافربرهای اینترنتی نیز جاری می‌شود. ثبت اولین تخلف، موجب عدم ثبت تخلفات بعدی از لحاظ زمانی نبوده و جریمه‌های نقدی جمع می‌شود.

تبصره ۱- در صورتی که راکب یا سرنشین موتورسیکلت مرتکب برهنگی، نیمه برهنگی، بدپوششی یا کشف حجاب شود، موتورسیکلت توسط ضابطان بلافاصله به مدت یک هفته توقیف و مالک آن توسط مرجع قضائی به جریمه معادل بیست میلیون ریال محکوم می‌شود.

تبصره ۲- سکوهای تاکسی اینترنتی موظفند ظرف مدت دو ماه در سامانه‌های ارتباطی خود با مشتریان و رانندگان امکان گزارش‌دهی راننده خودرو در خصوص مسافران ناقض این قانون را تعبیه کنند. در صورتی که راننده گزارش نقض احکام این قانون توسط مسافر را به سامانه ارسال نماید از پرداخت جریمه معاف می‌شود. همچنین این سکوها موظفند ارتباط برخط مأموران فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) با این سامانه را فراهم کنند. در صورت عدم انجام تکالیف موضوع این ماده، سکوهای متخلف به پرداخت جزای نقدی معادل سه ماه سود ناشی از درآمد سکو محکوم می‌شود.

تبصره ۳- در صورتی که وسیله نقلیه موتوری موضوع این ماده، فاقد پلاک یا پلاک آن مخدوش یا به نحوی ناخوانا یا پوشانده شده باشد، علاوه بر توقیف وسیله نقلیه به مدت دوبرابر، جریمه مذکور در این ماده نیز به دو برابر افزایش می‌یابد.

تبصره ۴- از تاریخ ابلاغ جریمه، متخلف می‌تواند مراتب اعتراض خود را ظرف مدت ده روز از طریق سامانه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) با ذکر دلیل ثبت نماید. فراجا موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از وصول اعتراض، بررسی لازم را انجام داده و در صورت غیرموجه دانستن اعتراض مراتب را به معترض ابلاغ نماید، در صورت اصرار معترض، موضوع جهت رسیدگی به هیأتی متشکل از یک قاضی با ابلاغ رئیس قوه قضائیه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوط ارسال می‌شود. هیأت موظف است ظرف مدت یک ماه پرونده را رسیدگی کند. ریاست آن هیأت با قاضی خواهد بود که پس از اخذ نظر مشورتی عضو دیگر، ظرف مدت یک هفته مبادرت به صدور رأی می‌نماید. رأی صادره قطعی است.

۱۴ نکته که هر راننده اسنپ هنگام سفر در جاده باید بداند

۱۱ نشانه در دوران بارداری که خبر از فرزند پسر می دهد

روش های سفر ارزان و رایگان با اسنپ که راننده ها نمی گویند

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

محمد جمعه , ۳ آذر ۱۴۰۲ - ۹:۵۰

من یک سال اسنپ کار کردم بعد از یک سال این اتفاقات برام افتاد.
۱. از پاشنه پای راست! زانو لگن و مهره های کمرم دردش اومده سراغم.
۲. ماشینم شده مثل اتوبوس‌های درون شهری از همه جاش صدا بیرون می یاد!
۳. چقدر بی احترامی مسافر تحمل کردم
۴. چقدر کرایه به من ندادند و اسنپ گردن نگرفت چقدر گزینه های سفر رو برام نزدند ولی همه اون خدمات رو می خواستن بدون ثبت کردن براشون بدون منت انجام بدم، چقدر مبدا و مقصد اشتباه زدند ولی بازم مسافر طلبکار بود ولی بخاطر نمره منفی ندادن مجبور بودم تحمل کنم.
۵. رانندگی مردم اصلا خوب نیست فکر نمی کنن یه عده از تو این خیابون ها دارن یه لقمه نون در می یارن هرجور راحتن رانندگی می کنن یا برای تفریح میان تو خیابون دور دور.
۶. چقدر اسنپ دروغ گفت مسافت مسافر رو کمتر نشون داد تا سفر رو لغو نکنم.
۷. از سرو صدا و آلودگی صوتی سر سام میگیری!
۸. بحث و جدل ها تصادف هرچقدر خوب رانندگی کنید یکی پیدا میشه بزنه به شما
و … .
۹. جریمه بخاطر رفتار.
دیشب بعد از تماس با پشتیبانی حساب کاربری خودم رو بصورت کامل حذف کردم

محمود سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۱۱

طرف با ریش و یه سمند چراغ گردون پشت من روشن کرده چرا نور بالا زدی بیا ماشینت رو بخابونم
خدا .. کنه که دارید یه عده بی عقل رو شاخ میکنید و وجود هم ندارید جلوی مافیا و خلافکارهای واقعی رو بگیرید به ظعیف و راننده اسنپ و کارگر بدبخت کلید میکنید.

محمود سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۰۸

واقعا وضعیت خرابه من راننده دیگه راه آخر تو زندگیم اسنپ بود که اونم شما خراب کردید و نون نداره نه بنزین نه درآمد حالا جریمه هم اظاف شد آخه من برم بمیرم شما ول میکنید

زهره سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - ۸:۰۶

خب نباید راننده اسنپ زن بی حجاب سوار کند…کجاش ناراحتی و سوزش داره عزیزانم

بازنشسته یکشنبه , ۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷

اینها همش چرنده مگردولت از اسنپی که بی حجاب سوارکردن عکس نمیگیروتذکرنمیده به راننده اولا شماره وموقعیت وشمارتلفن فردبی حجاب وشماره ملی وکارت بانکی خانم بی حجاب راداره میتوانه مستقیم جریمه اش کنه چرا راننده را بامسافردرگیرمیکنه ازمارمولک بازیشونه راننده مفلوک تذکربده که نمره منفی میگیره تذکرنده جریمه میشه لغوسفرکنه جریمه میشه راننده چه خاکی به سرکنه از دست نادانی عدای شکم سیرازخدابی خبر

مهدی دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۳

واقعا متاسفم برای این مثلا قانون گزارها

سعید یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵

جالبه رسیدید به جایی که مردمو بندازید به جون هم بهترین کاروفکره ۲۵۰نماینده با حقوق هایی که تااخره عمرشون میگیرن تابتون با ماشینهایه شاسیشون بگردن عجب هنری داشتید

ناشناس یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲ - ۳:۳۳

جلو چشماشون زنان زمین بدون حجاب رژه میرن ، با اون همه امکانات و اسلحه هیچ نمیتونن بکنن ،
زورشون رسیده به راننده بدبخت
من اگه کار درست و حسابی داشتم که برده اسنپ نمیشدم .

ناشناس شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۷

بترسید از روزی که همیه شما ..اگر زرنگ هستید کار ایجاد کنید جوانان اسنپ یا مسافرکشی،نکند پناه می برم از خداوند که همیه ما دست .. افتادیم

ناشناس شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲ - ۲:۴۵

کلا بی خیال مسافر بشید رانندگان عزیز بریم .. کنیم جریمش کمتره تا ببینم وضعیت چطور میشه آقایان مسول دو تابیعتی که اقوام بی حجاب در خارج از کشور دارن لطفا شما هم اطلاع بدین به اینو اون کشور تا راننده اونجا جریمه نشن حداقل

ناشناس شنبه , ۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰:۵۲

صدای کلنگ به گوش می‌رسد
ایران … مبارک

پژمان جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۷

زن بی حجاب که به قانون احترام نمی ذاره، احتمالا خطرناک هم هست و ممکنه حق راننده رو هم بخوره باید ازش دوری کرد

Mohammad جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۰

هر روز راست میکنن برا رانندگان بدبخت .اگه هنر داریم سهمیه بنزین و بعد شش ماه بدین .
یه ساعته تصویب میکنن هر طرحی به سودشون باشه اما بنزین در دست اقدامه هنوز.

ایزد جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۹:۵۱

اخه دولت وخصوصا اسنپ اینقدر *** میکنن برای حجاب .همون مسافری که درخواست سفر میکند همون به مسافر بگه حجاب اجباری اگه مسافر قبول کرد درخواست سفر رو برای اون شخص ارسال بکنه که ازطرف اسنپ تایید شد مسافر قبول نکرد از اسنپ خودرو درخواست نمیکنه .یا گزینه های مثل مسافر بی حجاب بود و دیگر مسافر بین راه حجابش ول شد .ویا این هم از راننده حتما بپرسید آیا مسافر موقع ورود به خودرو .اول با پا داخل ماشین شد .یا با باسن .دنیای ایران خنده دار داره میشه .مشکل ایران ایناست .مردم پول ندارن نون بخورن دولت چه فکرهای میکنه .

حجت جمعه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۳۸

این طرح مجلس یه نوع دزدی از راننده بدبخت است راننده چه گناهی کرده.

محمد پنجشنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰

مسولین اگه برای اقتصاد و مفاسد اقتصادی هم اینقدر سختگیر بودن این اوضاع نبود

حمید پنجشنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۹:۴۰

اول پول چند می دبد

لیلی چهارشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۶

از این به بعد هر وقت سوار اسنپ شدم حجابمو سر لج راننده…۵۰۰ جریمشون کنه..

سید اسماعیل سبحانی چهارشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۰

راه حل دارد در صورت تصویب شورای نگهبان مقررات ابلاغی در سایت تاکسیهای اینترنتی درج شود تا زمان ثبت سفارش مشتری در جریان باشد و در صورت عدم رعایت مقررات از سوارکردن مسافر خودداری شود. فعلا چاره ای نیست

آخرین اخبار