• 25 / شهریور 1399 / 22:07
 • شناسه خبر : 35323

جزئیات ثبت‌نام صاحبان خودرو در سامانه جامع تجارت برای سهمیه لاستیک

تسنیم: معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: مردم با مراجعه به سامانه جامع تجارت اطلاعات شخصی و خودروی خود را وارد کنند و پس از راستی‌آزمایی متقاضی درخواست خود را در سامانه ارائه می‌کنند و سالی یک‌جفت لاستیک تحویل می‌گیرند.

 حمید محله‌ای در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه‌شب شبکه دو سیما با بیان اینکه ۲هزار عمده‌فروش، تولید ۸ تولیدکننده لاستیک را توزیع می‌کنند افزود: بر اساس تصویب ستاد تنظیم بازار از ابتدای مرداد امسال لاستیک سواری باید در سامانه جامع تجارت، نظام‌مند ثبت شود.

وی گفت: ثبت تولید لاستیک سواری در این سامانه، حواله‌ای نیست.

محله‌ای ادامه داد: لاستیک نیمه‌سنگین و لاستیک داخلی یا وارداتی که با ارز نیمایی تولید می‌شود باید از طریق سامانه جامع تجارت توزیع شود.

وی گفت: از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید و توزیع لاستیک باید شفاف شود و بر این اساس سامانه جامع تجارت را برای ثبت تولید انواع لاستیک ایجاد کردیم.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت اضافه کرد: تولید لاستیک در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته و ۵ ماه نخست امسال ۶۰۴ هزار لاستیک وانتی تولید شده است.

وی گفت: البته آنچه تا ۲۴ شهریور امسال در سامانه بهین‌یاب ثبت تولید شده ۶۹۹ هزار و ۹۸۸ از این نوع لاستیک بوده است.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت ابراز کرد: اما در سامانه جامع تجارت تولید ۷۱ هزار حلقه لاستیک وانتی ثبت شده و هیچ لاستیکی از این سامانه توزیع نشده است.

وی گفت: ثبت در سامانه باید روزانه انجام شود، زیرا در غیر این صورت، نظارت بر توزیع آن امکان‌پذیر نیست.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: مصرف‌کننده باید بداند لاستیک کجا وجود دارد که برای خرید به آنجا مراجعه کند.

وی گفت: اگر برای ثبت لاستیک‌های نیمه‌سنگین در سامانه جامع تجارت با مشکل روبه‌رو هستیم می‌توانیم آن را با تعامل تولیدکنندگان برطرف کنیم.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت علت اختلاف قیمت لاستیک‌های دولتی با بازار آزاد را دقیق اجرا نشدن در سامانه جامع تجارت دانست و اضافه کرد: زمانی که در سامانه، لاستیکی وجود ندارد مردم از کجا باید آن را تهیه کنند؟

وی گفت: با ثبت تولید لاستیک در سامانه جامع تجارت تا پایان مهر حاشیه و تفاوت قیمت لاستیک در بازار برطرف می‌شود.

 محله‌ای ادامه داد: مردم با مراجعه به سامانه جامع تجارت اطلاعات شخصی و خودروی خود را وارد کنند و پس از راستی‌آزمایی درباره وجود خودرو و فعال بودن آن، پیامک اهلیت‌سنجی برای آن‌ها ارسال می‌شود.

وی همچنین گفت: متقاضی بر این اساس درخواست خود را در سامانه ارائه می‌کند و سالی یک‌جفت لاستیک تحویل می‌گیرد.

داوود سعادتی‌نژاد رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک نیز در این برنامه با بیان اینکه نرخ دولتی لاستیک رینگ ۱۳ بارز ۵۴۳ هزار تومان و همین لاستیک در بازار آزاد ۹۲۰ هزار تومان است گفت: برخی حوالی لاستیک را از سامانه جامع تجارت می‌گیرند و آن را در بازار آزاد می‌فروشند.

وی افزود: لاستیک نرخ آزاد یا از شهرستان‌ها می‌آید یا لاستیک حواله‌ای را می‌خرند و در بازار، آزاد می‌فروشند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: لاستیک‌های نیسانی از تیر سال ۹۸ به‌وسیله اتحادیه توزیع می‌شد، اما با الزامی شدن ثبت آن در سامانه جامع تجارت برخی کارخانه‌ها آن را وارد سامانه نکردند و برخی نیز به نمایندگی‌ها دادند و آن‌ها نیز نتوانستند از طریق سامانه بفروشند.

وی تصریح کرد: نمایندگی‌ها لاستیک‌ها را در انبار‌ها نگه‌داشته‌اند و هزینه انبارداری می‌دهند، اما حق فروش ندارند و خریدار باید از سامانه، حواله بیاورد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: سایز‌های ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ لاستیک به فروش می‌رسد، اما بقیه لاستیک‌ها خواب دارند و به انبار بازمی‌گردند.

وی تأکید کرد: هیچ کمبودی در لاستیک سبک و سنگین نداریم، اما سامانه جامع تجارت نتوانسته است آن را عرضه کند.

سعادتی‌نژاد گفت: لاستیک‌های سنگین را از سامانه می‌گیرند و در بازار آزاد می‌فروشند، زیرا لاستیک یک سال و نیم در انبار‌ها مانده و تاریخ آن گذشته است و نتوانسته‌اند برای آن حواله صادر کنند.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات نیز در این برنامه گفت: در شش ماه نخست امسال ۴۲۶ پرونده به این سازمان ارجاع شده که ۲۹۸ پرونده، صنفی و ۱۲۸ پرونده مربوط به قاچاق کالا و ارز بوده است و حدود ۷ میلیارد تومان متخلفان جریمه شده‌اند.

وی افزود: مشکل لاستیک در مدیریت توزیع این کالاست و لاستیک‌ها با قیمت‌های دولتی در فروشگاه‌های مختلف تفاوت دارند.

رایگانی گفت: با توجه به اینکه لاستیک به‌اندازه کافی در بازار وجود دارد لازم است همان مدیریت توزیع لاستیک‌های سنگین درباره لاستیک‌های سواری نیز انجام شود.

 مصطفی میرسعید قاضی، رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران نیز در این برنامه گفت: در سال ۹۷ شانزده میلیون و ۳۰۰ هزار، در سال ۹۸ هجده میلیون و ۵۰۰ هزار حلقه لاستیک تولید شد و در پنج ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید لاستیک ۲۶ درصد افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال بیش از ۲۱ میلیون حلقه لاستیک به‌میزان نیاز بازار داخلی تولید شود.

وی اضافه کرد: به‌علت گستردگی نمایندگی‌ها و نبود سازوکار نمی‌توانیم بر توزیع لاستیک نظارت کنیم، اما با نرخ مشخص، لاستیک‌ها را با فاکتور به نمایندگی‌ها می‌دهیم.

میرسعید قاضی گفت: لاستیک‌های سنگین از نیمه دوم سال ۹۷ در سامانه جامع تجارت ثبت شد، اما ثبت انواع دیگر لاستیک از مرداد امسال الزامی شده است.

وی یادآور شد: بخش خودروساز به‌علت نداشتن کد شناسایی نمی‌توانند وارد سامانه جامع تجارت شود.

رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران گفت: در مرداد و شهریور تولید لاستیک‌ها را ماهی یک بار در سامانه جامع ثبت می‌کنیم و این کار از مهر، هر دو هفته یک بار انجام می‌شود.

وی افزود: از این هفته لاستیک‌های وانتی نیز در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود.

رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران ابراز کرد: علت ثبت نشدن تولید لاستیک‌های وانتی، نبود زیرساخت در سامانه جامع تجارت بود.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۷۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه لاستیک، ارز اختصاص داده‌اند در حالی که برای هر یک کیلو محصول به یک دلار ارز نیاز است و از دولت می‌خواهیم این مسئله را تسهیل کند.

وحید خراسانی کارشناس صنعت لاستیک نیز در این برنامه گفت: توزیع لاستیک سواری و وانتی در سامانه جامع تجارت، مشکل تفاوت قیمت این کالا‌ها را در بازار برطرف می‌کند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال، میزان تولید لاستیک نیمه‌سنگین در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است و کسی نمی‌داند این لاستیک‌ها کجا هستند.

کارشناس صنعت لاستیک با بیان اینکه ابزار نظارتی ستاد تنظیم بازار، سامانه جامع تجارت است متذکر شد: زمانی که تولیدکننده محصول خود را در این سامانه ثبت نکند نمی‌توان بر توزیع آن نظارت کرد.

وی گفت: چطور لاستیک وارداتی رینگ ۱۶ در سامانه جامع تجارت ثبت و بر این اساس توزیع می‌شود و در اختیار راننده قرار می‌گیرد، اما تولید داخلی همان لاستیک نمی‌تواند در سامانه ثبت و توزیع شود؟!

 خراسانی اعلام کرد: بر اساس آمار ۶۳۰ هزار حلقه لاستیک وانتی تولید داخل در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است.

وی افزود: لاستیک‌های سبک تولید داخل فقط کافی است در سامانه جامع تجارت ثبت شود نه اینکه حواله‌ای فروخته شود.

کارشناس صنعت لاستیک ابراز کرد: اگر تولیدکننده لاستیک خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کند اختلاف قیمت در بازار از بین می‌رود.

مطالب مرتبط

وزارت صمت کوتاه آمد / ثبت موجودی طلا برای طلافروشان الزام نیست

تعطیلی برخی مغازه های طلافروشان شیراز که سردرگم شده اند

شرایط دریافت کارت بازرگانی جدید چیست؟

نظرات

 • عبدالفنی

  تاریخ : ۲۰ - اسفند - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک زامیاد


 • احمد

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  ببخشید اینا چیه توصف لاستیک وایسادید خب من هم هستم لاستیک ۲۰۶ کویر ۱۹۵ میخواستم ?
  خدایا کجای دنیا هستیم


 • معصومه میکنی مطلق

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  لاستیک پراید بارز


 • کبری عبدی

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  لاستیک پراید


 • شریف شریفی

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  کسانی دوتا ماشین دارند چه جوری ثبت نام کنند


 • شریف شریفی

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  یه جفت لاستیک ۲۰۶


 • شریفی

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک سمند


 • جاسم‌ جوانبخت

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  لاستیک تریلی


 • موسی الرضا حاتمی

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک وانت


 • فرزاد نظری

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک پراید


 • فاطمه روهنده

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  لاستیک کویرپراید


 • موسی کرمی

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک ۴۰۵


 • حسین واثق

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک پارس


 • اسماییل زارع

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  لاستیک


 • محمد علی شریعتی شیری

  تاریخ : ۲۵ - شهریور - ۱۳۹۹

  یک جفت لاستیک پراید