چاپ کد خبر: 126388
29 آبان 1402

جعبه ابزار گم‌شده یاسمین مقبلی در آسمان قابل مشاهده است

اولین پیاده‌روی فضایی یاسمین مقبلی و لورال اوهارا، فضانوردان ناسا، در ماه جاری با افتادن جعبه ابزار او همراه بود که در فضا شناور شد.

کیف ابزاری که هنگام پیاده‌روی فضایی یاسمین مقبلی و لورال اوهارا از دستشان افتاد و در فضا گم شد، روز سه‌شنبه ۲۱ نوامبر بر فراز بریتانیا پرواز می‌کند و از زمین قابل مشاهده خواهد بود.

کیف ابزار

به گزارش اول فارس به نقل از نشریه تلگراف، این جعبه ابزار هنگام تعمیر یک صفحه خورشیدی ایستگاه بین‌المللی فضایی در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از زمین گم شد و فضانوردان ایستگاه فضایی آن را مشاهده کردند که پنج دقیقه جلوتر از ایستگاه فضایی در مدار زمین می‌چرخد.

اما اکنون فضانوردان از زمین نیز توانسته‌اند  کیف ابزار یاسمین مقبلی را ببینند که مانند ستاره‌ای می‌درخشد و آهسته در حرکت است. کارشناسان می‌گویند این شیء به‌طرز عجیبی درخشان و با استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ قابل مشاهده است.

در صورتی که شرایط هوا مناسب باشد، این کیف را عصر سه‌شنبه بین ساعت ۶:۲۴ تا ۶:۳۴ بعدازظهر در جنوب بریتانیا می‌شود دید. بهترین زمان برای مشاهده آن ۲۴ نوامبر بین ساعت ۵:۳۰ تا ۵:۴۱ بعدازظهر خواهد بود.

فضانوردان پروژه تلسکوپ مجازی (Virtual Telescope Project) اولین بار هفته گذشته این کیف را از زمین مشاهده کردند.

جعبه ابزار گم‌شده یاسمین مقبلی

صحنه رها شدن این کیف ابزار در فضا را ساتوشی فوروکاوا، فضانورد ژاپنی، اتفاقی ثبت کرد، وقتی هنگام عبور از فراز ژاپن، مشغول عکاسی از کوه فوجی بود.

وب‌سایت N2Y0.com این جعبه ابزار را ردیابی می‌کند.

این اولین بار نیست که فضانوردی ابزار در فضا گم می‌کند. در سال ۲۰۰۸، کیف هایدی استفانیشین پایپر هنگامی که داشت چرخ‌دنده‌های یک اتصال را تمیز و روغن‌کاری می‌کرد، در فضا شناور شد.

در سال ۲۰۰۶، پیرس سلرز و مایکل فوسام هنگام پیاده‌روی فضایی و آزمایش روش تعمیر شاتل فضایی، یک کاردک ۳۵ سانتیمتری را گم کردند.

هتل ، متل ، هاستل و اقامتگاه بومگردی چه فرقی با هم دارند؟

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

مهران سه شنبه , ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱

این خانم درسته نژاد ایرانی داره اما از زمانی که چشم باز کرده آمریکا بوده و تا باحال هم من ندیدم از ایران و ایرانی و نسل ایرانی تعریف بکنه ، پس اینقدر خودتون رو کوچیک نکنید و این زن تبار آمریکایی رو ول کنید ما زنان تحصیل کرده و عالی مقام زیادی در کشور داریم ، یکم چشماتون رو باز کنید و فقط اروپا و آمریکا رو ببینید ، بدبخت ها

فال حافظ