چاپ کد خبر: 46163
5 اسفند 1399

جولان ویروس کرونا در آرایشگاه‌های زنانه وسالن های زیبایی

1303386

ایران -فریبا خان احمدی: آمار ابتلا و موارد بستری بیماران بد حال کووید۱۹ در حالی در روزهای منتهی به سال نو به مرز خط صعود نزدیک شده است که به‌رغم هشدارهای پیاپی درباره چرخش گسترده ویروس جهش یافته انگلیسی و تغییر رنگ شهرها به وضعیت قرمز، کماکان میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به نصف رقم یک و نیم ماه گذشته سقوط کرده است. در این میان و برخلاف اسفند سال گذشته که از هیاهو و شلوغی شب عید خبری نبود امسال وضعیت به گونه دیگری است.

گشت و‌گذار ما در آرایشگاه‌های زنانه گویای این واقعیت است ،با وجود اوج‌گیری کرونا و آغاز موج چهارم، سالن‌های زیبایی شلوغ‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند. وقت‌های اسفند ماه مشتری‌ها از مدت‌ها پیش رزرو شده و آرایشگران هم از دو ماه پیش به مشتری‌های‌شان اعلام کرده‌اند وقت‌های شب عیدشان را سریع رزرو کنند تا در روزهای پایانی سال سرشان بی‌کلاه نماند.
سالن زیبایی «ن» در منطقه عباس آباد تهران از جمله آرایشگاه‌های شلوغ و معروف است که مشتریانش برای انجام کارهای زیبایی باید از مدت‌ها قبل وقت بگیرند. سالن پر است از مشتریانی که ماسک‌های‌شان را تا زیر چانه پایین کشیده‌اند. جای سوزن انداختن نیست و مراجعه کننده‌ها جسور و بی‌پروا روی صندلی مرگ نشسته‌اند و خودشان را برای عید نوروز آراسته و پیراسته می‌کنند. آرایشگرها سرشان آنقدر شلوغ است که فرصت سر خاراندن ندارند چه رسد به ضدعفونی کردن وسایل کارشان؛ مگر اینکه صدای اعتراض مشتری دربیاید. «ابروکار»‌ها و «بندکار»ها به ندرت ابزارشان را با الکل ضدعفونی می‌کنند. آنهایی هم که کارشان خدمات مانیکور و پدیکور است دو ساعت تمام در فاصله کمتر از ۲۰ سانت کنار مشتری می‌نشینند و صفر تا صد ابزار کارشان هم یک بار صبح و یک بار هم آخر شب ضدعفونی می‌شود. خانم «ک» «بندکار» سالن می‌گوید: «من خودم همیشه ماسک و شیلد دارم اما مشتری مجبور است موقع بند انداختن ماسکش را بردارد. خوشبختانه تا حالا کسی اینجا نیامده و بگوید من اینجا بند انداختم و کرونا گرفتم.»
مونا یکی از همین مشتری‌ها است که از دی ماه وقت «بالیاژ» مو گرفته است: «پارسال شب عید که نداشتیم آنقدر ترس برمان داشته بود که در خانه را بستیم و ماندیم خانه. امسال گفتم این کرونا حالا حالاها با ما هست، منم که فعلاً ماسک می‌زنم هیچ اتفاقی نمی‌افتد. موهایم را که بعد از رنگ و بالیاژ می‌شویم فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا حالا که نگرفتیم ان شاءالله از این به بعد هم چیزی نمیشه. »ازدحام و شلوغی آرایشگاه‌ها برای صاحبان سالن‌های زیبایی عادی شده است، حاضر نیستند به هیچ قیمتی فرصت آخرین ماه سال را از دست بدهند.

از مرجان که جزو آرایشگران صاحبنام منطقه عباس آباد است می‌پرسم روی در نوشتید بدون ماسک وارد نشوید اما داخل سالن همه ماسک‌ها را پایین کشیده‌اند. سؤال هایم را پشت سر هم از خانم آرایشگر می‌پرسم. مرجان هم در جواب می‌گوید: «من هیچ اعتقادی به این حرف‌هایی که درباره کرونا می‌زنند ندارم. خودم رفتم مطالعه کردم. کرونا فقط از طریق بزاق دهان منتقل می‌شود. حتی همین ماسک هم الکی است. نباید آب دهان کسی جایی بخورد. سالن من پر از مشتری است و اتفاقاً اتحادیه هم مخالف این است ما سالن‌مان را تعطیل کنیم یا مشتری کم بگیریم. صدای مردم درمی‌آید. حتی آن دوره هم که سالن‌ها تعطیل شدند من تعطیل نکردم.» می‌پرسم آرایشگاه شما بر خیابان اصلی است یعنی کسی نیامد نظارت کند؟ «نه نیامدند. اجازه ندارند سالن من را تعطیل کنند. ما همه پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم. ببینید روی در هم زدیم «بدون ماسک وارد نشوید.» خانم شما یک سر برو بازار ببین چه خبر است».
خانم مشیری مدیر یکی از سالن‌های زیبایی در منطقه تهرانپارس اما مدعی است که نکات بهداشتی را رعایت می‌کند و مدام ابزار و در و دیوار را ضدعفونی می‌کنند و مشتری‌ها را به‌صورت نوبتی و رأس ساعت وارد می‌کند. به‌گفته خودش، افراد زیادی بدون هماهنگی می‌آیند و ساعت‌ها منتظر می‌مانند: «پوشیدن ماسک و شیلد برای پرسنل سالن اجباری است. مشتری‌ها هم تا زمانی که نوبت کارشان نرسیده باید ماسک بزنند، بعضی وقت‌ها هم مجبور‌ند برای یکسری کارها ماسک‌شان را بردارند.»آرایشگاه خانم مشیری هم پر است از زنانی که بیخ گوش هم روی صندلی نشسته‌اند، ماسک زده‌اند و هر از گاهی با افشانه ضد عفونی به زعم خودشان- کرونا را از خود دور می‌کنند.
پروین زن میانسالی است که برای کار ابرو و بند و رنگ و کوتاهی مو به یکی از سالن‌های شلوغ در شرق تهران مراجعه کرده است ،می‌گوید: «هر سال از اول آذر باید برای شب عید وقت می‌گرفتیم، امسال گمان می‌کردم به‌خاطر کرونا مشتری‌ها کم شده اما با منشی که تماس گرفتم گفت که از بهمن ماه تقریباً ۸۰ درصد مشتری‌ها وقت قبلی گرفته‌اند. نوبت پروین خانم می‌رسد. پروین خانم پشت صندلی می‌نشیند و بندکار می‌خواهد ماسکش را بردارد.»
آرایشگاه «خ» در یکی از مناطق شمالی تهران به قول منشی‌اش از آن سالن‌های پر مشتری و پاخور منطقه فرشته است. مشتریانش ساعت‌ها در نوبت نشسته‌اند. کسانی که دل به دریا زده‌اند و به این امید که ماسک زده‌اند و هر از گاه هم دست‌هایشان را الکل می‌زنند، رد پای کرونا را از خودشان پاک می‌کنند. سالن با‌ آنکه بسیار شیک و مرتب به‌نظر می‌رسد اما نه از تهویه هوا خبری است و نه اینکه دستورات بهداشتی بدرستی اجرا می‌شود. مشتری‌های رنگ ابرو به فاصله کمتر از نیم متر روی صندلی‌ها نشسته‌اند. خانم «رنگ کار» چند تا کاسه کوچک رنگ ابرو روی میزش گذاشته و با یک قلم مومشترک، رنگ را از داخل کاسه‌ها بر می‌دارد و به ترتیب نوبت قلم مو را روی ابروهای مشتری‌ها می‌کشد. یک قلم مو، سه تا کاسه کوچک رنگ ابرو قهوه‌ای، بلوند و نسکافه‌ای بین ۱۲ نفر مشتری می‌چرخد. از رنگ کار می‌پرسم این کار شما با محتوای پروتکل‌های بهداشتی که بواسطه آنها مجوز بازگشایی آرایشگاه‌ها را داده اند، مغایرت دارد. قرار نبود با یک قلم مو ابروهای ۱۲ نفر را رنگ کنید : «خانم کی گفته کرونا با قلم مو هم منتقل می‌شود. ما که نشنیده‌ایم. این مشتری‌هایی هم که می‌بینید همه شون سالم‌اند، کرونا ندارند. کسی هم تا حالا نگفته من اینجا کرونا گرفته‌ام.»
مینا یکی از مشتری‌های دائمی سالن «خ» است. او تازه عروس است و به گفته خودش هر اندازه هم عید در خانه بمانیم بالاخره سال تحویل که دید و بازدید خانواده همسرم خواهیم رفت. می‌گوید: «خانم اتفاقاً قبل از اینکه کار من شروع بشه اعتراض کردم گفتند نگران چی هستید هنوز نمی‌دانید که اگر ماسک بزنید صددرصد نمی‌گیرید.»
حرف‌های مونا را خانم سن و سال دار دیگری ادامه می‌دهد: «خانم‌ها نیاز دارند که خودشان را آراسته و پیراسته کنند. سالن‌ها هم باید باز باشند به شرطی که بهداشت را رعایت کنند، همه ماسک بزنند و نوبت دهی‌ها طوری باشد که مشتری‌ها تجمع نکنند نه اینکه من الان سه ساعت تمام در این فضای شلوغ نشسته ام تا نوبتم برسد.»
مردم برای ایام نوروز برنامه‌ریزی نکنند
عضو کمیته علمی و مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به عدم کنترل پروتکل‌های بهداشتی در آرایشگاه‌ها به «ایران» می‌گوید: «آرایشگاه‌هایی که تهویه هوا ندارند و فاصله‌گذاری اجتماعی را در نوبت دهی‌های‌شان رعایت نمی‌کنند باید درشان را بست و جریمه کرد چون باعث شیوع بیماری می‌شوند.»
مینو محرز در ادامه عنوان می‌کند: «مردم گیج شده‌اند، پروتکل بهداشتی داده می‌شود اما هیچ کدام اجرایی نمی‌شود. صاحبان همه مشاغل باید به پروتکل‌ها «چشم» بگویند تا کسب و کار‌شان بچرخد و تعطیل نشود.»
او می‌گوید: «با آرام شدن پیک سوم این تصور به‌وجود آمد که کرونا تمام شده است و برای همین سالن‌های زیبایی پر شده است از مشتریانی که خودشان را برای دید و بازدید‌های عید آماده می‌کنند در حالی که هشدار می‌دهیم از اواسط اسفند ماه به بعد موج چهارم به‌دلیل ویروس جهش یافته انگلیسی با قدرت سرایت و افزایش موارد فوتی شدت خواهد گرفت، بنابراین مردم به هیچ وجه برای ایام نوروز برنامه‌ریزی نکنند در خانه بمانند و حتماً در محیط‌های پر تردد از دو ماسک استفاده کنند.»

عضو کانال تلگرام اول فارس شوید

%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84 %D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C %D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C %D9%81%D9%88%D8%B1%DB%8C

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار