چاپ کد خبر: 1075
26 مهر 1397

حافظ کیست و تفال به دیوان او

امروز حافظ محبوب ترین شاعر ماست. در ایران کمتر خانه ای را می توان یافت که دیوان حافظ در آن نباشد، در صورتی که مثنوی و شاهنامه و کلیات سعدی در خیلی از خانه ها نیست! بیشترین نسخه خطی به جا مانده از یک متن کهن فارسی، مربوط به حافظ است؛ در مجموع تاکنون بیش از ۱۷۰۰ نسخه خطی از دیوان حافظ شناخته شده است.

به گزارش اول فارس ،خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی متخلص به ” حافظ “، غزلسرای بزرگ، معروف به لسان الغیب ، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاولیا و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. وی حدود سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز متولد شد. اطلاعات چندانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست و ظاهراً پدرش بهاءالدین نام داشته و مادرش نیز اهل کازرون بوده است. علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فراگرفت و در علوم ادبی عصر پایه‌ای رفیع یافت. خاصه در علوم فقهی و الهی تأمل بسیار کرد و قرآن را با چهارده روایت مختلف از بر داشت. “گوته” دانشمند بزرگ و شاعر و سخنور مشهور آلمانی دیوان شرقی خود را به نام او و با کسب الهام از افکار وی تدوین کرد. دیوان اشعار او شامل غزلیات، چند قصیده، چند مثنوی، قطعات و رباعیات است. وی به سال ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت. آرامگاه او در حافظیه شیراز زیارتگاه صاحبنظران و عاشقان شعر و ادب پارسی است.

بیش تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند. گرایش حافظ به شیوه سخن پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوه سخنش با او مشهور است. او از مهم ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می شود. در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان های اروپایی ترجمه شد و نام او به گونه ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت. هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگ داشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می شود. مطابق تقویم رسمی ایران این روز روز بزرگ داشت حافظ نامیده شده است.

تفال به دیوان حافظ

از آنجا که در خانه هر ایرانی یک دیوان حافظ معمولا یافت می شود. ایرانیان طبق آداب و رسوم قدیمی خود در روزهای عید ملی، مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، و یا شب یلدا، با کتاب حافظ، فال می گیرند. برای این کار، یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می گیرد، ابتدا نیت می کند، یعنی در دل آرزویی می کند. سپس به طور تصادفی صفحه ای را از کتاب حافظ می گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن فال حافظ می کند. کسانی که ایمان مذهبی داشته باشند هنگام فال گرفتن فاتحه ای می خوانند و سپس کتاب حافظ را می بوسند، آنگاه با ذکر اورادی آن را می گشایند و فال خود را می خوانند.

برخی حافظ را «لسان الغیب» می گویند یعنی کسی که از غیب سخن می گوید و بر اساس بیتی از شعر حافظ او معتقد است که هیچ کس زبان غیب نیست:

ز سر غیب کس آگاه نیست قصه مخوان کدام محرم دل ره در این حرم دارد

از این سخنان که بگذریم، فال واقعیت است یا جهل و خرافه ؟ فال برای بسیاری از ایرانیان سرگرمی بوده و با آن به آرامش می رسند. امروزه در بین ایرانیان، فال وطالع بینی ماه ها همانند گذشته، رونق داشته و برای سرگرمی از آن استفاده می کنند. فال روزانه، قهوه، تاروت و … منجمله این ها بوده و در وبسایت های مختلفی همچون تاروت رنگی موجود می باشد.

نکته مهم درباره همه این فال ها، سرگرمی بودن آن بوده و نباید از آن به عنوان یک واقعیت یاد کرد./avalfars

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار