چاپ کد خبر: 14524
11 مهر 1398

حبس برای برادر رئیس جمهور/اتهامات حسین فریدون

 یکی از داغ ترین خبرهای این نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه به موضوع نتیجه تجدید نظر حکم حسین فریدون برادر رئیس جمهور اختصاص داشت، جایی که اسماعیلی به شیوه ای نرم ابتدا از ارفاق دادگاه به متهم سخن گفت و اظهار کرد: درباره خود آقای «حسین فریدون»، هفت سال حبسی که دادگاه بدوی تعیین کرده بود به پنج سال تقلیل داده شد؛ اما بقیه مجازات‌های وی یعنی جزای نقدی و آن مبلغی که به عنوان رشوه مطرح بود را باید بپردازد.

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

اول فارس| سیاسی : حسین فریدون همان اسم رمزی است که مدت‌هاست ابزار هجمه به دولت و رئیس‌جمهور شده است. در پاستور (دفتر رئیس جمهور) این جمله مشهور و معروف بود که برای رسیدن به حسن روحانی، تنها یک کانال وجود دارد و آن یک کانال هم حسین فریدون است. در مقابل رسانه های منتقد دولت او را مافیا و فاسد می خوانند. عده ای هم او را با اسفندیار رحیم مشایی و مقایسه کردند و هشدار دادند که او نباید مشایی دولت حسن روحانی شود. به راستی حسین فریدون کیست؟ آیا او آنگونه که منتقدانش می گویند، سرنخ فساد اقتصادی در دولت بود؟

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

نام حسین فریدون به شکل جدی در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ مطرح شد. زمانی که حسن روحانی او را برای حضور در مذاکرات به همراه علی اکبر صالحی به لوزان فرستاد. با وجود اینکه حسین فریدون حضور حاشیه ای در مذاکرات داشت، اما عده ای می گفتند او “چشم و گوش” رییس جمهور بوده است. وزارت خارجه علت حضور او را انجام مشورت‌ها و هماهنگی‌های لازم در طول مذاکرات اعلام کرده بود.

حضور حسین فریدون در مذاکرات هسته ای خیلی عجیب نبود چرا که او سابقه مسئولیت دیپلماتیک را در کارنامه اش دارد. حسین فریدون ۸ سال سفیر ایران در مالزی بوده است و مدتی نیز در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک حضور داشته است.

اما بعدها روایت های عجیبی از نقش فریدون در مذاکرات منتشر شد. رسانه های گزارش دادند که او در لحظات حساس مذاکرات اتمی موضوعات مطرح شده در مذاکرات را با حسن روحانی در میان می گذاشت. گزارش شده است که گفت و گوهای حسن روحانی و حسین فریدون برای آنکه دسترسی دیگران به آن محدودتر شود به گویش سرخه ای -محل تولد دو برادر- انجام می شد.

تصاویر حسین فریدون و جان کری در ایران مورد توجه قرار گرفت و بر شهرت و اهمیت فریدون در افکار عمومی اضافه کرد.

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

حسین فریدون متولد ۱۳۴۲ در سرخه سمنان است.حسین فریدون پس از انقلاب فرماندار نیشابور و پس از آن فرماندار کرج می شود. او مدتی بعد به عنوان دیپلمات وارد وزارت خارجه شد. حسین فریدون مدتی هم در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاور حسن روحانی بوده است.

نفوذ معنوی فریدون در دفتر ریاست‌جمهوری ایران تا به آنجاست که برخی از پیام‌های رییس‌جمهور به چهره‌های مختلف و نامه‌نگاری‌ها با حسن روحانی از کانال او می‌گذرد. شاید همین نقش بود که تاکنون بارها حاشیه ساز شده است. از جمله دیدار او با مصطفی تاج زاده پس از آزادی از زندان بود.

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

هنوز ابعاد این شایعات و صحت و سقم آن ها مشخص نشده بود که اخباری از نقش آفرینی فریدون در مفاسد اقتصادی منتشر شد. بحث هایی نیز پیرامون جعلی بودن مدرک او مطرح شد که هنوز مشخص نشده است که آیا این ادعا توخالی است یا خیر. از طرفی دیگر منتقدان دولت معتقدند که حسین فریدون فضای را برای رانتخواری فراهم کرده است.

اتهاماتی که حسین فریدون وارد شده است به این شرح است: تاسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش آفرینی در پرونده حقوق‌های نجومی،، نقش آفرینی در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین یک یانک ، معرفی غیرقانونی او برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه شهید بهشتی و اخیرا دریافت رشوه.

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

تیرماه ۹۶ بود که اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضاییه از بازداشت حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رییس‌جمهوری خبر داد. فریدون البته فردای آن روز با تودیع وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی آزاد شد اما رسیدگی به پرونده ادامه یافت و درنهایت، در اردیبهشت ۹۸ سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از صدور حکم بدوی برای پرونده فریدون خبر داد.

به هر تفسیر غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته حکم نهایی پرونده حسین فریدون را اعلام کرد و با بیان اینکه اتهام او، اخذ رشوه بوده است، گفت: «در دادگاه تجدیدنظر، در مورد ۳ نفر از متهمان این پرونده ارفاق‌هایی مورد لحاظ قرار گرفته است. در مورد شخص آقای فریدون ۷ سال حبس در نظر گرفته‌ شده از سوی دادگاه بدوی به ۵ سال تقلیل‌ یافته و بقیه مجازات‌ها یعنی جزای نقدی و مبلغ رشوه که بیش از ۳۱ میلیارد بوده است باید پراخت شود.»

علی‌رغم انتشار شایعاتی مبنی تایید حکم حسین فریدون در دادگاه تجدید نظر از سوی برخی رسانه‌ها، حسین لطفی سرپرست محاکم تجدیدنظر اعلام کرد پرونده در حال رسیدگی است و هیچ گونه تصمیمی پیرامون آن اتخاذ نشده است.

حسین فریدون اولین «برادر رییس‌جمهوری» در کشور است که به پرونده‌اش رسیدگی و محکوم هم شده و رییس‌جمهوری هم هیچگاه در این پرونده، نه اظهارنظر کرده اجازه داده شده روند طبیعی پرونده طی شده تا همان طور که رییسی بارها گفته، جایگاه افراد، منجر به بروز تبعیض در رسیدگی به پرونده‌ها نشود.

پس از اعلام حکم پنج سال حبس برای حسین فریدون، برخی چهره های اصولگرا از صدور این حکم استقبال کردند که در ادامه می‌خوانید:

احمد توکلی، رئیس‌ سازمان مردم‌نهاد دیدبان شفافیت: برخورد قوه قضاییه با تخلفات و مفاسد صاحبان قدرت نشان‌دهنده قدرت و عزت دستگاه قضایی کشور است. همچنین مایه افتخار جمهوری اسلامی است که در پیاده کردن عدالت میان افراد تفاوتی قائل نمی‌شود. اینگونه حکم دادن در شأن قوه قضاییه است.

حسینی؛ وزیر ارشاد دولت بهار: محکومیت قطعی حسین فریدون به ۵ سال زندان و جریمه مالی، سبب شد برق از سر دانه درشت‌های متخلف بپرد و بفهمند حاشیه امن حتی برای برادر روحانی و جهانگیری و نیز عروس، داماد و فرزند مقامات وجود ندارد؛
با قاطعیت آقای رئیسی اموال بیت المال از حلقوم مفسدان بیرون کشیده می‌شود. ان‌شاءالله

رائفی پور: فسادهای زیر عمامه ها رو پیدا کنید (اشاره به سخنان رئیسی درباره اینکه فساد اگر زیر عمامه روحانی هم باشد، باید با آن برخورد شود) خواست مردم همینه، فساد رو زیر عمامه رئیس جمهور پیدا کردند.

همزمان با صدور حکم حبس بردار روحانی هم سوژه صفحه نخست برخی روزنامه‌های امروز شد که در ادامه مشاهده می‌کنید:

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

حسین فریدون به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار