چاپ کد خبر: 122361
جمعه 7 مهر 1402

حرف آخر کدام شهر ایران را اگر برداریم نام یک نوع پلنگ می‌شود؟

چیستان: کدام شهر ایران است که اگر حرف آخر آن را برداریم، نام یک نوع پلنگ می‌شود؟

حرف آخر کدام شهر ایران را اگر برداریم نام یک نوع پلنگ می‌شود؟

 

جواب سوال پایینه!

.

.

.

.

.

.

.
برو پایین ببین

.

.

.

.

.

.

میتونی این چیستان رو جواب بدی؟

.

.

.

.

.

.

.

.

فقط اگه خیلی جغرافیت خوب باشه میتونی جواب بدی!!

.

.

.

.

.

برای دیدن جواب برو یکم پایین‌تر

.

.

.

.

.

.

.

اگه جواب داده باشی کارت حرف نداره.

.

.

.

.

.

جوابت اینجاست

 

 

پاسخ شهر “ چیتاب ” در استان کهگیلویه و بویر احمد است.


چیتاب از شهرهای در ایران است. این شهر مرکز بخش کبگیان در شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

چیتاب در سال ۱۳۸۷ خورشیدی به شهر ارتقاء یافت. چیتاب در ۳۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده و یکی از پرجمعیت‌ترین و قدیمی‌ترین مراکز اسکان‌یافته در این استان است.

چیتاب

تپه و محوطه‌ای باستانی در ۱۰ کیلومتری غرب بخش چیتاب (ضلع جنوبی جاده چیتاب به دم‌چنار) قرار دارد.

رودخانه چیتاب که به کبگیان معروف است دارای دریاچه‌های کوچک و درخت‌های بلند چنار و بید است.


یوزپلنگ یا همان یوز (معروف به چیتا)، از پستانداران مهره‌دار است که جزو خانواده گربه‌سانان محسوب می‌شود. مناطقی که می‌توان از وجود یوز یا چیتا در آن اشاره کرد آفریقا، بخشی از آسیای مرکزی و شبه قاره هند است که جمعیت آن به شدت در حال کاهش است. در این میان گونه یوزپلنگ آسیایی در آستانه انقراض قرار دارد به نحوی که تعداد بسیار محدودی از آن در ایران زندگی می‌کنند.

یوزپلنگ (چیتا) زمانی در بسیاری از مناطق آسیا از جمله عربستان، پاکستان، افغانستان و هند بسیار زیاد بود اما در ایران و شبه قاره هند خیلی بیشتر بود. ظاهرا امپراطور مغول هند، اکبر شاه، بیش از ۱۰۰۰ قلاده چیتا به صورت همزمان داشته است. در قرن حاضر نسل یوز آسیایی به غیر از چند قلاده موجود در ایران در بقیه کشورها نابود شده است. سال ۱۹۷۰ میلادی تخمین زده بودند که کلا ۲۰۰ یوزپلنگ در ایران زندگی می‌کنند. اما اخیرا چیزی حدود ۶۰ قلاده در ایران و مرزهای آن با پاکستان زندگی می‌کنند.

cheetahs family

یوزپلنگ به چه معناست؟

همانگونه که مشخص است، یوزپلنگ ترکیبی از دو کلمه یوز و پلنگ است. یوز در فارسی، بن مضارع یوزیدن است و فعل یوزیدن به معنای “جستن، جهیدن، جستجو و طلب کردن” می‌باشد و یوز را به جهت “جستجوی شکار” به این نام می‌خوانند. به عبارت دیگر یوز یعنی جوینده، طلب‌کننده و شکار کننده. از آنجا که از سگ‌های شکاری هم برای دنبال کردن و گرفتن شکار استفاده می‌شده، به آنها هم یوز گفته می‌شده است. با توجه به تعاریف فوق، بدیهی است که یوزپلنگ به معنای پلنگی است که به دنبال شکار می‌گردد و به اصطلاح با یوزیدن آنرا می‌گیرد.

شاید بتوان گفت که در گذشته برخی بر این باور بودند که یوزپلنگ نوعی پلنگ است و عنوان “پلنگ شکاری” نیز دلیل دیگری بر این مدعا است. البته، برخی یوزپلنگ را نوعی یوز می‌دانستند که پدر یا مادر آن پلنگ باشد و به همین ترتیب، یوزشیر یعنی یوزی که یکی از والدینش شیر بوده است. بعلاوه، واژه دیگری بنام “هَوْبَر” در گذشته وجود داشته که آن هم به معنای یوز و توله یوز بوده، ولی به نظر می‌رسد که این کلمه امروزه منسوخ شده است. با مراجعه به اشعار و متون قدیمی ایرانی، می‌توان دریافت که در گذشته این جانور با نام یوز شناخته می‌شده و کمتر به آن یوزپلنگ گفته می‌شده است.

برای این جانور زیبا در زبان‌های مختلف، نام‌های گوناگونی به کار رفته است، به عنوان مثال، نام عربی آن فهد است، حال آنکه در ترکمنستان به آن “پولام” و در افغانستان “تازی پلنگ” (فارسی دری) و “تازی پرنگ” (پشتو) گفته می‌شود. از سوی دیگر، در پاکستان، به این جانور به براهوئی “یوز” و به مکرانی، “گورک” گفته می‌شود. در زبان سواحیلی که به خصوص در شرق آفریقا رایج است، یوزپلنگ را “دوما” می‌نامند. سابقه استفاده از یوزپلنگ در شکار و همراهی آن با انسان، به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد که در آن زمان سومریان این جانوران را تربیت کرده و برای شکار با خود همراه می‌ساختند.

chetah

انواع یوز پلنگ یا چیتا

یوز یا چیتا دو نوع دارد: نژاد آسیایی و نژاد آفریقایی. با این حال برخی معتقدند گونه‌های بیشتری نیز دارد. گونه‌های یوزپلنگ (چیتا) در شمال غربی، شرق، جنوب و شمال شرقی آفریقا و همینطور در شمال قاره آفریقا تا شبه‌قاره هند مشاهده شده است.

شاه یوز چیست؟

شاه یوز نوعی از یوزپلنگ آفریقایی است که خال‌های روی بدنش بزرگ و به هم وصل است. باید توجه داشت که این حیوان زیرگونه‌ای جداگانه نیست بلکه گونه‌ای از یوزهاست. علت این ساختار بر روی پوست شاه‌یوز یک چیرگی است که در یوزپلنگ‌های جنوب آفریقا به وجود آمده است.

تغذیه یوزپلنگ (چیتا)

یوزپلنگ (چیتا) اغلب غذایش را از شکار غزال تامین می‌کند. اما آهو، جبیر، قوچ، میش، بز و خرگوش هم شکار می‌کنند.

بررسی ظاهر یوزپلنگ (چیتا)

این حیوان سر کوچکی دارد اما در مقابل دست و پاهایش بلند است. کمر یوز باریک است و بالا تنه تنومندی دارد. سطح بدن یوزپلنگ (چیتا) دایره‌های تیره‌ای بر روی تنالیته قهوه‌ای بدنش ننقش بسته و روی دمش راه‌راه‌های تیره است. دو خط تیره از گوشه داخلی چشم تا نک بینی را فرا گرفته که به خط اشک معروف است.

تولید مثل یوز

این حیوان تقریبا از سن ۳ سالگی قادر به تولید مثل است. یوزپلنگ (چیتا) پس از حدود سه ماه باردار بودن فرزندانش، تقریبا ۴ توله به دنیا می‌آورد. و عمر آن کمتر از ۱۴ سال است.

 حتما نظر تان را برای ما بنویسید

با این ۳ قدم رفتار بد فرزند خود را اصلاح کنید

عکس دیده نشده ارگ حسین آباد شیراز در دوران قاجار

 

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰

چیتا یک گربه سانه ولی نوعی پلنگ نیست

مخمد شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱:۴۱

چیت به زبان محلی همون ماسه شسته میگن او هم به معنای اب هست .. بعبارتی به منطقه ای گفته میشه ک مسیر رود خانه اب با خودش چیت میاره . میگن چیتاب .

فال