• 28 / مرداد 1402 / 11:04
  • شناسه خبر : 118918

این ۱۵ حشرات خانگی خطرناک اند آنها را از خودتان دور کنید

تابستان فصل حجوم انواع حشرات به خانه است، از پشه و مگس گرفته تا سوسک‌های بال‌دار ترسناک. اما باید بدانید که انواع دیگری از حشرات خانگی موذی وجود دارند که ممکن است همین الان در خانه‌ی شما لانه کرده باشند اما هنوز خبر نداشته باشید.

حشرات خانگی

اگر در اینترنت خطرناک ترین حشرات جهان را جست‌وجو کنید به لیست‌ها و عکس‌های ترسناکی می‌رسید که می‌تواند خواب شب را از شما بگیرد. البته تمام این حشرات در خانه‌ی شما نیستند اما بد نیست که لیست از حشرات خانگی خطرناک داشته باشید تا در صورت مشاهده بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

در این مطلب از اول فارس قرار است با ۱۵ مورد از حشرات خانگی خطرناک آشنا شوید.

 

۱. پشه

پشه نه تنها یک حشره‌ی آزار دهنده است، بلکه یکی از حشرات خانگی خطرناک است که سالانه باعث مرگ حدود ۱ میلیون نفر در جهان می‌شود. پشه‌ها ناقل بیماری‌های کشنده‌ای مثل مالاریا هستند. همچنین اخیرا مشخص شد که پشه مسئول انتشار ویروس زیکا (عامل تب زرد) است که می‌تواند برای انسان بسیار خطرآفرین باشد.

۲. سوسک تریاتومین

این حشره با مکیدن خون انسان و حیوان تغذیه می‌کند. نام دیگر آن سوسک بوسه است که به دلیل نوع تغذیه‌اش و شباهت آن به خون‌آشام این نام را به آن داده‌اند. این حشره می‌تواند انگلی به نام تریپانوزوماکروزی را به بدن شما منتقل کند. این انگل باعث ایجاد بیماری‌های «تغییر حداقلی یا MCD» و «بیماری خواب» شود.

بیماری تغییر حداقل بیشتر در کودکان شایع است و در آن عروق خونی ریز کلیه آسیب دیده و عملکرد آن‌ها مختل می‌شود. بیماری خواب هم شامل علائمی مثل خستگی، تب بالا، سردرد و دردهای عضلانی است که اگر به موقع درمان نشود می‌تواند منجر به مرگ افراد شود.

۳. مگس تسه

مگس تسه یکی از حشرات خانگی خطرناک در آفریقا است که در دسته‌ی کشنده‌ترین حشرات جای گرفته است. این حشره با نوشیدن خون انسان‌ها و حیوانات تغذیه می‌کند و منجر به مرگ بیش از نیم میلیون انسان در سال می‌شود. سم موجود در بزاق و نیش این مگس باعث ایجاد بیماری خواب می‌شود. اگر این بیماری به موقع درمان نشود منجر به مرگ فرد آلوده خواهد شد.

۴. زنبور غول‌پیکر ژاپنی

این حشره بزرگ‌ترین زنبود در جهان است که می‌تواند اندازه‌ای حدود ۵ سانتی‌متر داشته باشد. سم موجود در نیش این زنبورها سالانه ۴۰ نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

۵. زنبورهای قاتل

زنبور عسل آفریقایی یا زبورهای قاتل گونه‌ای بسیار تهاجمی هستند. نکته‌ی عجیب و البته ترسناک درباره‌ی این زنبورها این است که می‌توانند یک انسان را تا دو کیلومتر تعقیب کنند و به طور مکرر قربانی را نیش بزنند. محل مورد علاقه‌ی این زنبورها برای نیش زدن صورت و مخصوصا اطراف چشم است.

اگر یک زنبور عسل آفریقایی شما را نیش بزند اتفاق خاصی نمی‌افتد. اما مشکل اینجاست که آن‌ها همیشه گروهی حمله می‌کنند و همین موضوع می‌تواند باعث مرگ قربانی شود. در هر کندوی زبور عسل آفریقایی حدود ۸۰ هزار زنبور زندگی می‌کند.

۶. مورچه

شاید با خودتان فکر کرده‌اید که مورچه در لیست حشرات خانگی خطرناک قرار ندارد، اما سخت در اشتباه هستید. اگر مورچه‌ها به خانه‌ی شما حمله و در آنجا لانه درست کنند دیگر نمی‌توانید به تمام منابع غذایی شما حمله و نابودشان می‌کنند. بهترین کار برای بیرون کردن مورچه‌ها، پیدا کردن لانه و از بین بردن مورچه‌ی ملکه است.

۷. ساس

حشرات خانگی

ساس به راحتی وارد هر خانه‌ای می‌شود و در ملافه‌های اتاق خواب یا روکش مبل و تشک پنهان می‌شود. آن‌ها بسیار کوچک هستند و به راحتی در هر شکاف و منفذ ریزی جای می‌گیرند. تنها راه خلاص شدن از ساس سم‌پاشی است. اگر از خودتان می‌پرسید که «آیا حشره ساس خطرناک است یا نه» باید بگوییم بله، بسیار هم خطرناک است. چون بزاق دهانی که در زمان نیش زدن به خون شما وارد می‌کند می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شدید و جدی شود.

۸. سوسک

سوسک‌ها می‌توانند انواع میکروب‌ها را در محیط پخش کنند، باعث ایجاد آلرژی شوند و با سرعتی برق‌آسا تولید مثل کنند. اگر در خانه‌تان سوسک دیده شده حتما با استفاده از حشره کش و سوسک کش خانه را سم‌پاشی کنید تا از بین بروند.

 

۹. موریانه

ظاهر این حشره شبیه به مورچه است، اما رنگی روشن و حنایی دارد و از حشره‌های خطرناک است. تعداد خانه‌هایی که سالانه از موریانه آسیب می‌بینند بیشتر از خانه‌هایی است که در آتش‌سوزی از بین می‌روند.

۱۰. مگس

مگس حامل بیش از ۱۰۰ عامل بیماری‌زا است و می‌تواند به راحتی باعث ایجاد بیماری‌های خطرناکی در انسان و حیوان شود. شایع‌ترین بیماری‌هایی که از طریق مگس ایجاد می‌شوند حصبه، فلج اطفال و سل هستند.

۱۱. عنکبوت

عنکبوت نه فقط به خاطر تار بستن در گوشه‌وکنار خانه، بلکه به خاطر نیش‌های دردناک و معمولا مسموم در لیست حشرات خطرناک خانگی قرار گرفته است.

۱۲. کک

کک‌ها حشرات بسیار ریزی هستند که با نیش زدن از خون انسان تغذیه می‌کنند. این حشرات به راحتی از یک فرش آلوده روی پای شما پریده و از ساق پا بالا می‌آیند. سرعت تولیدمثل آن‌ها روی پوست انسان بسیار بالا است به شکلی که یک کک ماده در طول زندگی خود می‌تواند تا ۸۰۰ تخم تولید کند.

۱۳. جیرجیرک

جیرجیرک می‌تواند ابریشم، کاغذ، میوه، سبزیجات و تقریبا همه چیز را نابود کند. آن‌ها هر چیزی که در دسترسشان باشد را می‌جوند.

۱۴. پروانه

پروانه‌هایی که به عنوان آفت حبوبات و برنج هم شناخته می‌شوند می‌توانند به راحتی پارچه‌ها را هم از بین ببرند. لارو پروانه‌ها پارچه‌های ابریشمی و خز را می‌خورند تا رشد کنند.

۱۵. ترایپوفیا

این حشره خطرناک هندی در ایران مشاهده شده و احتمالا تا الان هزاران نفر را هم نیش زده است. این حشره می‌تواند در فرد قربانی بیماری پوستی خطرناکی ایجاد کند، از خون فرد تغذیه می‌کند و در نهایت باعث مرگ شخص آلوده می‌شود. این حشره‌ی قاتل را می‌توان در صدر لیست حشرات خطرناک جهان قرار داد.

مرور کلی

در این مطلب لیستی از حشرات خانگی خطرناک در اختیار شما قرار دادیم که با توجه به آن بتوانید محیط خانه‌ی خود را پاکسازی کنید. البته همه‌ی این‌ها از خطرناک ترین حشرات جهان نیستند اما می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های وحشتناک، آلودگی‌های شدید و حتی مرگ شوند. پیشنهاد ما به شما این است که سالانه ۲ بار به صورت اصولی خانه را سم‌پاشی کنید تا از شر حشرات موذی خلاص شوید. اگر هم از حیوان خانگی مراقبت می‌کنید فراموش نکنید که در زمان سم‌پاشی نباید در خانه باشد و تا پاکسازی کامل خانه هم نباید به خانه وارد شود.

منابع: roxbugsallpest

بیشتر بخوانید:

۱۱ واقعیت جالب و ناگفته درباره مگس ها که باید بدانید
می دانید چرا پشه ها از فاصله ۱۰۰ متری عاشق شما می شوند؟
موجودات ترسناکی که باهر لیوان چای می خورید !

ثبت دیدگاه