چاپ کد خبر: 34920
17 شهریور 1399

حضور دانش‌آموزان در مدارس را اختیاری کنید/چرا رییس جمهور خودش حضوری به مدرسه نیامد؟

تصور رعایت فاصله اجتماعی توسط بچه‌ها خوش‌خیالانه است/ تاکید کرده‌ام نوه‌هایم به مدرسه نروند/ مسئولان درباره بازگشایی مدارس تجدیدنظر کنند

وزیر اسبق آموزش و پرورش با انتقاد از بازگشایی مدارس گفت: اگر قرار باشد که آموزش ادامه پیدا کند، باید مجازی باشد، مگر اینکه وزارت بهداشت اعلام کند که ویروس کرونا ریشه‌کن شده است.

به گزارش اول فارس، «مرتضی حاجی» وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفت‌وگو با  ایلنا، با انتقاد از بازگشایی مدارس و عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی دانش‌آموزان گفت: سن و سال دانش آموزان به ویژه در مقطع ابتدایی به گونه‌ای است که آنها چندان نمی‌توانند با دقت نظر به پروتکل‌ها را رعایت کنند، از طرفی امکانات مدارس نیز به این صورت نیست که هر چه در پروتکل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا آمده، توسط مدارس رعایت شود.

وی افزود: من در این خصوص پیامی برای وزیر نوشتم که بازگشایی حضوری مدارس از نظر من توجیهی ندارد و موجب اضطراب پدر و مادرها و هم خدایی نکرده باعث افزایش ابتلا به بیماری می‌شود. امکان برگزاری آموزش غیرحضوری وجود دارد و من فکر می‌کنم آموزش و پرورش برای این تصمیم باید تجدیدنظر کند.

آموزش در صورت ریشه‌کنی کرونا باید حضوری باشد

حاجی بیان کرد: اگر قرار باشد که آموزش ادامه پیدا کند، باید مجازی باشد، مگر اینکه وزارت بهداشت اعلام کند که ویروس کرونا ریشه‌کن شده است، اما اگر بیماری وجود داشته باشد و وزارت بهداشت اعلام کند که احتمال ابتلا و توسعه بیماری وجود دارد، منطقی‌ترین کار این است که برای دانش آموزان محیطی امن فراهم شود و آن محیط امن در مدرسه برای بچه‌ها قابل فراهم کردن نیست.

حضور دانش‌آموزان در مدارس را اختیاری کنید

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: مگر اینکه حضور دانش آموزان در مدارس را اختیاری کنند و به پدر و مادر اعلام شود، اگر می‌خواهند فرزندشان را به مدرسه بفرستند، خودشان یک رضایت‌نامه با این مضمون بدهند که ما راضی هستیم فرزندمان به مدرسه بیاید.

وی ادامه داد: من این موارد را در یادداشتی خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشتم و عنوان کردم که اگر من فرزندی در سن تحصیلی داشتم، هرگز نمی‌گذاشتم به مدرسه برود. حتی برای مدرسه رفتن نوه‌‌ام نیز به فرزندانم گفتم این کار را نکنند، زیرا دانش‌آموزان دبستانی کودک هستند و  دائما می‌خواهند بدوند و با دوستانش بازی کنند.

تصور رعایت فاصله اجتماعی توسط بچه‌ها خوش‌خیالانه است

حاجی با بیان اینکه کودکان به راحتی نمی‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند، گفت: این دانش آموزان، بزرگسال نیستند که یادشان بدهیم فاصله‌‌شان با دیگران کمتر از یک متر نشود، زیرا دائما حرکت می‌کنند و در یک نقطه ساکن نیستند. این خیلی خوش‌خیالانه است که فکر کنیم بچه‌ها در این سن به حرف ما گوش می‌دهند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

آیا دولت به همه دانش‌آموزان ماسک رایگان می‌دهد؟!

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:‌ نکته دیگر هزینه تامین اقلامی مانند ماسک برای خانواده‌ها است. به افراد در سطوح مختلف جامعه نگاه کنید، هر کسی که بخواهد به داروخانه برود و ماسک تهیه کند، باید مبلغ سه هزار تومان پرداخت کند، البته برخی‌ بیشتر از این هم می‌دهند و حتی  بسته‌های ۵۰ عددی ماسک ۲۴۰ هزار تومان می‌شود. یک خانواده از طبقه ضعیف از کجا می‌تواند این ماسک را تهیه کند؟ با چه پولی تهیه کند؟ آیا دولت و آموزش و پرورش گفته که به همه ماسک رایگان آن هم به تعداد بدهد؟ کودکان نمی‌توانند ساعت‌ها یک ماسک را روی صورت‌ نگهدارند و حداقل روزی سه ماسک نیاز دارد.

ضرورت تجدیدنظر درباره حضور دانش‌آموزان در مدرسه

وی تاکید کرد: نکته مهم دیگر نقل و انتقال دانش‌آموزان است، برخی با وسیله نقلیه عمومی مانند اتوبوس به مدرسه می‌روند، حتی آنهایی که امکانات دارند و می‌توانند سرویس بگیرند،‌ تقریبا چهار تا پنج نفر در فضای بسته هستند تا به مدرسه برسند. تصور این مساله خیلی مشکل است که خدایی نکرده اتفاق بدی برای فرزندان بیافتد، از این رو فکر می‌کنم در این باره باید تجدیدنظر شود.

رئیس‌جمهور با حضور در مدرسه باید نشان می‌داد که فضا را برای دانش‌آموزان امن کرده‌است

وی در واکنش به عدم حضور رییس جمهور در مدارس برای نواختن زنگ آغاز تحصیلی آنهم در حالی که دانش‌آموزان مکلف به حضور در مدرسه شده بودند، گفت: اگر خطری بچه‌ها را تهدید نمی‌کند، طبیعتا آقای رییس جمهور را هم تهدید نمی‌کند، چرا ایشان باید مجازی آغاز سال تحصیلی را اعلام کند، ولی دانش‌آموزان باید در صف بایستند و به کلاس درس بروند. قاعدتا ایشان باید خودشان هم به مدرسه می‌آمدند و نشان می‌دادند که فضا را امن کرده‌اند و مشکلی برای حضور دانش آموزان در مدرسه نیست.

وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: روسای جمهور همواره از قبل زمان آغاز سال تحصیلی را می‌دانند و این زمان مشخص است و به گونه‌ای نیست که بگویند دیر خبردار شدیم و برنامه‌مان پُر بوده است و احتمالا  والدین این سوال را دارند که اگر اطمینان می‌دهید که حضور دانش‌آموزان در مدرسه مشکلی در پی نخواهد داشت، چرا رییس جمهور خودش حضوری به مدرسه نیامد که مانند هر سال زنگ مدرسه را بزند؟

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار