• 08 / بهمن 1402 / 15:23
 • شناسه خبر : 132857

حمله مشاوران املاک و دلالان به بازار مسکن برای خرید خانه و آپارتمان نقلی قدیمی‌ساز

نوسانات قیمت دلار در هفته‌های گذشته و حضور کمابیش متقاضیان مصرفی در بازار مسکن به‌دلیل نزدیکی به روزهای پایانی سال، باعث شده است که بار دیگر چشم‌اندازی افزایشی برای قیمت مسکن ایجاد شود. این موضوع سبب شده دوباره پای برخی مشاوران املاک و دلالان به این بازار باز شود. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد واحدهای نقلی و با عمر بالا هدف اول برخی واسطه‌های ملکی برای استفاده از این فرصت است.

تجارت‌نیوز: سیاست‌های انقباضی دولت و ثبات قیمت دلار در چند ماه گذشته باعث شده بود که بازار مسکن در رکودی بی‌سابقه فرو رود. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، معاملات در این عرصه چند ماهی است به زیر پنج هزار فقره رسیده و در این راستا متوسط قیمت نیز مسیری کاهشی را پیموده است.

با این حال، فرا رسیدن ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۲، تقاضای مصرفی افرادی را که نقدینگی در دست دارند، وارد بازار کرده است. این تقاضا با نوسانات دوباره قیمت دلار همراه شده و سیگنال رشد قیمت مسکن را ارسال می‌کند. مشاهدات میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد این چشم‌انداز، پای واسطه‌های ملکی را وسط کشیده و در بحبوحه خرید و فروش مسکن به متقاضیان مصرفی، برخی از واحدهای مسکونی، نصیب واسطه‌ها می‌شوند.

حمله مشاوران املاک و دلالان به بازار مسکن برای خرید خانه و آپارتمان نقلی قدیمی‌ساز

بازار مسکن رونق می‌گیرد؟

مشاوران املاک می‌گویند مراجعه خریداران و فروشندگان ملک برای پرس و جو از وضعیت بازار نزد آنها افزایش پیدا کرده و همین مورد باعث امیدواری شده تا بازار حداقل در مدت محدود باقی‌مانده تا پایان سال جانی دوباره بگیرد.

اما این اتفاقات و تکان محدودی که بازار مسکن در این مدت تجربه کرده پیامدهایی هم به‌دنبال داشته است؛ پیامدهایی مانند طمع دوباره واسطه‌های ملکی و سوداگران برای خرید آپارتمان‌های نقلی!

صاحبان این واحدها می‌گویند اکنون که چشم‌اندازی دوباره برای افزایش قیمت‌ خانه شکل گرفته، برخی واسطه‌های ملکی و بنگاه‌های املاک نیز در تلاشند تا برخی آپارتمان‌ها را در مقطع کنونی که قیمت‌ها هنوز پایین است، زیر قیمت خریداری کنند و با نگهداشت چندماهه آن‌ها، در آینده از محل فروش دوباره واحدها، سود کسب کنند.

هدف اولیه این مشاوران املاک غالبا آپارتمان‌هایی نقلی با عمر بالا و قیمت‌هایی بین یک تا دو میلیارد تومان است که تضمین نقدشوندگی آنها نسبت به باقی واحدها بیشتر است و از سوی دیگر بازسازی جزئی آنها نیز می‌تواند بر قیمت آن بیفزاید.

یک مالک آپارتمان نقلی می‌گوید که مشاور املاک، واحد مسکونی وی را یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده اما اعلام کرده است که این واحد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروش می‌رود و برای قیمت بالاتر مشتری نیست. این در حالی‍‌ست که مالک عنوان می‌کند، دیگر مشاوران املاک برای همین واحد با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، مشتری دارند.

یک مالک دیگر نیز  می‌گوید آپارتمان وی یک ماه قبل و پیش از افزایش قیمت دلار، با قیمت پنج میلیارد تومان مشتری داشته است اما اکنون که قیمت دلار بالا رفته، مشاوران املاک قیمت ملک را چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام می‌کنند و خود، خریدار آن هستند!

زنگ خطر سیاست‌های انقباضی دولت به صدا درآمد

کارشناسان از همان ابتدا نسبت به تصمیم دولت مبنی بر پیاده‌سازی سیاست‌های انقباضی و سیطره رکود بر بازار مسکن، هشدار داده بودند. آنها تاکید کرده بودند، کاهش قیمت پیاده‌شده در بازار مسکن نمی‌تواند عمری طولانی داشته باشد و با تکانی کوچک، هم اشتهای بی‌پایان دلالان این حوزه بازمی‌گردد و هم دوباره قیمت‌ها بر مدار صعودی قرار خواهد گرفت؛ هشداری که صحت آن با اتفاقات این چند هفته گذشته مشخص شده است.

افزایش قیمت دلار و پیش‌روی آن در کانال ۵۰ هزار تومانی باعث شده است، دوباره چشم‌اندازی افزایشی در بازار مسکن ایجاد شود. از سوی دیگر، حضور دوباره تعدادی از متقاضیان به‌دلیل روزهای پایانی سال، آرامش موقت در بازار را بر هم زده و باعث شده است بار دیگر پای سرمایه‌گذاران که مدتی در حاشیه قرار گرفته بودند، به این عرصه باز شود.

بنابراین، دولت به‌جای استفاده از خبردرمانی و سرکوب بازار بهتر است سیاست‌هایی را به‌کار بگیرد که با استفاده از آن بتواند زیرساخت‌ها را مهیا کرده و جریانی طبیعی را در این بازار برقرار کند.

مطالب مرتبط

برای خرید خانه در همدان چقدر باید هزینه کرد؟

با این وضع دستمزد‌ها خرید خانه ۵۰۰ سال طول می‌کشد

خانه ارزان‌ با قیمت مناسب در بازار مسکن تهران کجا گیر می آید؟

نظرات

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - بهمن - ۱۴۰۲

  بله بشین تاقیمت خونه وزمین ارزون بشه!!مگه تواین مملکت اینقدرکه ثانیه ای همه چیز میره بالا بی حدونصاب چیزی هم ارزون شده?زهی خیال باطل


 • نازنین

  تاریخ : ۱۰ - بهمن - ۱۴۰۲

  قیمت خونه و زمین ارزون میشه کلی خونه نهضت ملی و …تحویل داده میشه مطمئن باش قیمت مسکن بالا نخواهد رفت


 • nazaneen530@gmail.com

  تاریخ : ۱۰ - بهمن - ۱۴۰۲

  قیمت خونه و زمین ارزون میشه کلی خونه نهضت ملی و …تحویل داده میشه مطمئن باش قیمت مسکن بالا نخواهد رفت


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - بهمن - ۱۴۰۲

  قیمت خونه و زمین ارزون میشه کلی خونه نهضت ملی و …تحویل داده میشه مطمئن باش قیمت مسکن بالا نخواهد رفت


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - بهمن - ۱۴۰۲

  مواظب خودتون باشین، خدای نا کرده نخوردتون، گرسنه هر چیزی پیدا کنه می خوره. من گفتم دیگه خود دانی.


 • شهرام

  تاریخ : ۱۰ - بهمن - ۱۴۰۲

  ببخشید در صورتیکه مشتری هست بفروشند


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۲

  همچین روزنامه های زرد همدست دلالها هستند در ایجاد تشنج


 • سالار

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۲

  اصلا خبری نیست . شما بیخود شلوغش می کنی . بنگاهی و دلال اگر پول داشت تا حالا نگه نمی داشت و حتما با طمعی که دارند تا حالا یک یا …. ملک خریده و کنار گذاشته و همین ملکهایی که خریدن رو دستشون مونده بازار مسکن کاهشی و رکود ات


 • کامی

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۲

  بیخود شلوغش نکن بازار مسکن و زمین افتضاح راکده


 • یاحق

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۲

  حالا علاوه بربنگاه ودلال جماعت.میدونی هم همینه.خودش ی پا دلال تمام عیاره.میوه های باغداربدبخت رومیاره قدخون باباش میفروشه.میوه های نخریده یاخرابش روپس میده ی مقدارکم پول میندازه کف دست باغدار رنجدیده وزحمت کشیده.خودش راحت نشسته پول دسترنج باغداررو تمام وکمال میخوره وخونه وماشین وباغ آنچنانی میخره.مردم عادی هم ندارن میوه گرون بخرن بایدآه بکشن.این میون باغدارومردم ضعیف متضررهستن پولش توجیب میدونی اونم که سرمایه دارهست میخوره وکیف میکنه


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۲

  وای وامان ازدست این جماعت دلال وبنگاهی.خداشاهده خونه ارث پدری ماهم مفت ازچنگمون درآوردن که بجاش چندین واحدبسازن گرون به خلق الله بفروشن.بازبونشون مارروازلونشون بیرون میکشن وای ازدلال جماعت که خونه وزمین وماشین ودلار و……..همه چیز روبدست گرفتن ویکه تازی میکنن وپول پارومیکنن ومردم بدبخت هم روزبروز نحیفتروضعیفتر


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - بهمن - ۱۴۰۲

  ارواح گور پدر سرمایه دار و دلال این تو بمیری دیگه ان تو بمیری نیست. دیگه اگر ملکی هم سرمایه دار بخرد باید ترشیش بندازد. دیگه کسی پول خوراک روزانه خودش هم ندارد.خداوند جای حق است دیگه بازار گرمی و دلالی تمام شد.