• 31 / خرداد 1401 / 9:29
  • شناسه خبر : 87326

خبر خوب برای بیماران سرطانی :از بین بردن سلول‌های سرطانی با استفاده از نور

سرطان

دانشمندان می‌گویند به روشی ابداعی در درمان سرطان دست یافته‌اند که می‌تواند به‌عنوان پنجمین شیوه درمانی بزرگ برای این بیماری به‌کار گرفته شود. یک تیم اروپایی متشکل از جراحان اعصاب، زیست‌شناسان، فیزیک‌دانان و مهندسان در کنار متخصصان ایمنی بدن موفق به ابداع روشی «انقلابی» در درمان سرطان شده‌اند که در آن با استفاده از نور، سلول‌های سرطانی میکروسکوپی محو می‌شوند.

به گزارش اول فارس ، این پژوهش که نشریه گاردین به‌آن پرداخته است توسط محققانی از بریتانیا، لهستان و سوئد انجام شده و طبق آن روند تشخیص و محو سلول‌های سرطانی بعد از عمل جراحی تسهیل می‌شود.

دانشمندان این پژوهش بر این اعتقادند که این شیوه درمانی می‌تواند به‌عنوان یکی از شیوه‌های اصلی درمان سرطان در کنار عمل جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و ایمنی‌درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش که نتایج اولیه آن روی موش‌ها رضایت بخش بوده رنگ خاصی از فلورسنت با مولکول مصنوعی یک نوع پروتئین و یک ترکیب شناسنده سرطان ترکیب و قبل از جراحی به بیمار تزریق می‌شود.

پژوهشگران با اتکا به این شیوه برای اولین بار موفق شدند سلول‌های سرطانی «گلیوبلاستوما»، یکی از رایج‌ترین و متخاصم‌ترین انواع سرطان مغز را شناسایی و پس از پاکسازی بدن از طریق جراحی، سلول‌های سرطانی باقی مانده را نیز با همین شیوه جدید ایمنی‌درمانی نوری از بین ببرند.

دانشمندان انتظار دارند در صورت نتایج مثبت بعدی بتوانند از این شیوه در درمان همین نوع سرطان در میان انسان‌ها و همچنین درمان انواع دیگر سرطان استفاده کنند. آن‌ها اکنون در حال تحقیق برای استفاده از این درمان در سرطان «نوروبلاستوما» در کودکان هستند.

بیشتر بخوانید:

علل شایع سرطان پوست و روش های پیشگیری از آن
اضافه وزن خطر ابتلا به ۱۸ نوع سرطان را افزایش می‌دهد
خطرناک ترین« ته دیگ »که نباید به آن لب بزنید

ثبت دیدگاه