• 27 / اردیبهشت 1402 / 17:10
  • شناسه خبر : 111973

خبر خوش برای زنانی که گُرگرفتگی دوران یائسگی را تجربه می کنند

یائسگی، یکی از دورره های طبیعی در طول زندگی خانم ها می باشد که در واقع با پایان دوران قاعدگی آنها همراه است. این دوران در پایان سال های تولید مثل خانم ها اتفاق می افتد، همانطور که اولین دوره در دوران بلوغ آغاز می شود. دوران پیش از یائسگی، زمانی است که ترشح هورمون استروژن در بدن کاهش پیدا کند. در این حالت فرد با علائمی مانند گرگرفتگی روبرو می شود. بیش از ۸۰ درصد از زنان یائسه گرگرفتگی‌های ناگهانی و اغلب ناتوان‌کننده را تجربه می‌کنند که چند دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند با تعریق و لرز همراه باشد.
خبر خوش برای زنانی که گُرگرفتگی دوران یائسگی را تجربه می کنند

به گزارش اول فارس به نقل از مدیسن نت ، قرص جدید که Veozah (فزولینتانت) نام دارد از دسته‌ای از دارو‌ها به نام آنتاگونیست‌های گیرنده نوروکینین ۳ (NK ۳) است. این دارو‌ها نورون مغزی خاصی را هدف قرار می‌دهد که تصور می‌شود با کاهش طبیعی سطح استروژن در طول یائسگی، تعادل را از بین می‌برد.

سازمان غذا و داروی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این دارو با اتصال به گیرنده NK ۳ و مسدود کردن فعالیت‌های آن، که در تنظیم دمای بدن مغز نقش دارد، عمل می‌کند.

«جانت مینارد»، مدیر دفتر بیماری‌های نادر، اطفال، اورولوژی و پزشکی باروری گفت: گُرگرفتگی در نتیجه یائسگی می‌تواند بار فیزیکی جدی برای زنان داشته باشد و کیفیت زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

وی در ادامه افزود: معرفی یک مولکول جدید برای درمان گُرگرفتگی متوسط تا شدید یائسگی یک گزینه درمانی ایمن و مؤثر برای زنان فراهم می‌کند.

طبق گفته این سازمان، بیش از ۸۰ درصد از زنان یائسه گرگرفتگی‌های ناگهانی و اغلب ناتوان‌کننده را تجربه می‌کنند که چند دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند با تعریق، گرگرفتگی و لرز همراه باشد.

در حالی که هورمون درمانی مبتنی بر استروژن مدت‌هاست که برای کمک به کاهش این علائم استفاده می‌شود، اما استفاده طولانی‌مدت با افزایش خطر ابتلاء به سرطان سینه و سکته مغزی مرتبط است.

علاوه بر این، سازمان غذا و دارو آمریکا اعلام کرد: برخی از زنانی که گُرگرفتگی را تجربه می‌کنند. سکته مغزی، حمله قلبی، لخته شدن خون یا بیماری کبدی دارند، نمی‌توانند از درمان‌های هورمونی استفاده کنند. Veozah یک هورمون نیست، بلکه فعالیت عصبی را که باعث گرگرفتگی در دوران یائسگی می‌شود، هدف قرار می‌دهد.

این آژانس بر اساس نتایج دو آزمایش بالینی فاز ۳ شامل زنان با میانگین سنی ۵۴ سال این دارو را تأیید کرده است.

شایع‌ترین عوارض جانبی Veozah درد شکمی، اسهال، بی خوابی، کمردرد، و گرگرفتگی اعلام شده است.

سازمان غذا و دارو آمریکا گفت: خطر افزایش ترانس آمیناز کبدی یا آسیب کبدی نیز وجود دارد، بنابراین قبل از استفاده از Veozah، بیماران باید آزمایش خون برای آسیب یا عفونت کبدی انجام دهند. در حین استفاده از Veozah، خون گیری معمول باید هر سه ماه یک‌بار در ۹ ماه اول استفاده از دارو انجام شود.منبع: مدیسن نت

مطالب مرتبط

 پلمپ ۴ مغازه کالای پزشکی در فسا توسط دانشگاه علوم پزشکی

داروی محبوب ضد دیابت به درمان آپنه خواب و خروپف کمک کند

داروی جدیدی که برای مبتلایان به آپنه خواب معجزه می کند

نظرات