چاپ کد خبر: 74024
17 بهمن 1400

فیلم عذرخواهی مدیر مسئول رکنا در پی قتل وحشتناک عروس جوان اهوازی+رکنا چرا توقیف شد؟

مدیر مسئول پایگاه خبری رکنا گفت: متاسفانه حامل خبر خوبی برای دنبال کنندگان رسانه رکنا نیستم. پایگاه خبری ما به دلیل انتشار خبر تلخ و دردناک اهواز که همه ما و مردم را آزرده خاطر کرد، توقیف شد.

مسعودابراهیمیمدیرمسئولخبرگزاریرکنا

رکنا نوشت: هیات نظارت بر مطبوعات با تشکیل جلسه‌ای با اکثریت آرا رای به توقیف پایگاه خبر رکنا داد. در جلسه فوق العاده مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ هیات نظارت بر مطبوعات، اقدام پایگاه خبری «رکنا» در انتشار مطلبی با عنوان « قتل عروس ۱۷ ساله توسط شوهرش در اهواز » در محتوای تولیدی مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۶ آن پایگاه خبری، مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد؛ به دلیل اشاعه منکر و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی که باعث جریحه دار شدن احساسات و افکار عمومی شده است و در پاسخ به مطالبات بحق مردمی برای برخورد با منتشر کنندگان چنین صحنه‌های رعب آور و خشونت‌آمیزی که فضای جامعه را ناامن جلوه می‌دهد؛ به استناد بند ۲ ماده ۶ و تبصره ماده ۱۲ قانون مطبوعات، پایگاه خبری “رکنا” توقیف شود. همچنین مقرر شد؛ برای رسیدگی به تخلف، مراتب به مرجع قضایی ارجاع شود.

لینک کمکی در صورت عدم نمایش

مسعود  ابراهیمی مدیر مسئول پایگاه خبری رکنا ، در زمینه توقیف این رسانه در آستانه ۶ سالگی آن بیان کرد: متاسفانه حامل خبر خوبی برای دنبال کنندگان رسانه رکنا نیستم. پایگاه خبری ما به دلیل انتشار خبر تلخ و دردناک اهواز که همه ما و مردم را آزرده خاطر کرد، توقیف شد. از روز نخست که بنده در مطبوعات فعالیت می کنم و نزدیک ۴ دهه از آن می گذرد همیشه تابع قوانین جمهوری اسلامی بوده ام.

او تاکید کرد: بنده رای هیات نظارت بر مطبوعات را که بر اساس وظایفی که دارند و برهمین اساس نیز رای را صادر کرده اند پذیرفته و امیدوار هستیم که در جلسات دادگاه بتوانیم این مشکل را مرتفع کنیم تا دوباره  در خدمت کاربران و مردم باشیم.

ابراهیمی با بیان اینکه ما برای رفع توقیف پایگاه خبری رکنا پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد تصریح کرد: ما بر اساس رسالت خبری خود، با وجود اینکه خبر اهواز بسیار وحشتناک و فاجعه آمیز بود اما توسط خبرنگار ما در اهواز با هماهنگی با پلیس خبر را پیگیری و |آن را منتشر کردیم

مدیر مسئول رکنا افزود: فیلم قتل عروس ۱۷ ساله توسط شوهرش در اهواز در کانال های تلگرامی استان خوزستان و سایر استان ها در حال پخش بود. دلیل اصلی ورود ما به این موضوع نیز همین مسئله بود تا از شایعات که معمولا با این اخبار انتشار پیدا می کند جلوگیری کنیم. همچنین هشدارهای لازم در ابتدای این فیلم آورده شده بود اما متاسفانه عمق این فاجعه آنقدر بزرگ بود که خاطر تعدادی از هموطنانمان را جریحه دار کرد.

ابراهیمی با بیان اینکه رای هیات نظارت را میپذریم اما باید تاکید کنم که نگاه ما فقط اطلاع رسانی بوده است خاطرنشان کرد: امیدوارم روزی برسد که جرم و جنایت در کشور اسلامی ما ریشه کن شود و رسانه ها به دنبال اخبار خوب و شادی آور باشند. این امید دست یافتنی است و باید همه ما کمک کنیم که این اتفاق رخ بدهد. همچنین امیددارم و امید می دهم به ۵۰ خبرنگاری که در مجموعه ما کار می کنند تا در چهارچوب قانون فرصتی پیش بیاید که ما بتوانیم دوباره رکنا را احیا کنیم و از توقیف خارج شود تا در خدمت بقیه رسانه ها و افراد و مسئولین باشیم.


مدیرکل مطبوعات وزارت فرهنگ: جریحه‌دار کردن افکار عمومی دلیل توقیف «رکنا» است

به گزارش اول فارس، اداره‌ کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی صبح امروز، به‌دلیل تکرار تخلفات محتوایی «رکنا»، به این پایگاه خبری تذکر کتبی داد و هیات نظارت بر مطبوعات با اکثریت آرا تصمیم به توقیف این پایگاه گرفت.

هیأت نظارت بر مطبوعات به دلیل جریحه‌دار شدن افکار عمومی از سوی پایگاه خبری «رُکنا»، رأی به توقیف این رسانه داد.

ایمان شمسایی روز یکشنبه درباره توقیف پایگاه خبری رُکنا به  گفت: انتشار تصاویر و مطالب مغایر با عفت عمومی، انعکاس حوادث به نحوی که در مغایرت با بهداشت روانی جامعه است، انتشار فایل های صوتی بدون مجوز قانونی و نیز استفاده ابزاری از تصاویر زنان در گزارش‌ها و فضاهای توییتری از دلایل هشدار و سپس توقیف پایگاه خبری رکنا بود.

وی درباره انتشار فایل صوتی یک بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در این پایگاه خبری، تاکید کرد: یک رسانه رسمی بدون حکم قضایی، اجازه انتشار فایل های صوتی ندارد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ در ادامه، خاطرنشان کرد: در این خصوص بر اساس بندهای ۲ و ۱۰ ماده ۶ قانون مطبوعات به این رسانه تذکر داده شد اما به دلیل انتشار تصویری دردناک از یک بانوی مقتول اهوازی و بر هم خوردن فضای روانی جامعه، هیأت نظارت بر مطبوعات امروز یکشنبه، جلسه فوق العاده ای تشکیل داد و به دلیل انتشار این تصویر، پایگاه خبری رُکنا را توقیف کرد.

شمسایی با بیان اینکه نظارت بر مطبوعات بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیأت نظارت بر مطبوعات است، یادآور شد: این هیأت، یک نهاد فراقوه ای با ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نمایندگانی از قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، حوزه علمیه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد که مجوز تأسیس و لغو امتیاز رسانه ها از سوی این هیأت صورت می گیرد.

این مسئول وزارت فرهنگ با بیان اینکه آرامش و امنیت روانی جامعه، این جناح و آن جناح نمی شناسد، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیأت نظارت بر مطبوعات به عنوان مدعی العموم به این مسأله ورود کردند. هر چند رسانه ها باید مشکلات و حتی سیاهی ها را مطرح کنند اما این موضوع نباید منجر به جریحه دار کردن افکار عمومی شود.

شمسایی تصمیم گیری در خصوص توقیف دائم یا موقتی این پایگاه خبری را از اختیارات دادسرای فرهنگ و رسانه عنوان کرد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

زری یکشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵

قاتل این دختر باید سریعتر محاکمه و به سزای عمل جنایتکارانه اش برسه

طاها یکشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹

این دختر۱۷ساله اولی و اخرین قربانی نخواهد بودمقصراصلی … هست که شوهر رو برای یک زن… روی زمین میداندو وظیفه یک زن هست که تازنده است فقط خاسته های شوهر و پدر و برادر رو ب نحواحسن انجام بده و حق آزاد زندگی کردن رو از خودش سلب کنه،امیدوارم روزی برسد

آخرین اخبار