چاپ کد خبر: 140498
29 فروردین 1403
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی:

خروج منابع مردم از بانک ها برای خرید سکه و ارز /پولی برای پرداخت وام ازدواج وجود ندارد

نماینده مردم شیراز و زرقان گفت: بانک‌ها اعلام کردند نقدینگی به سمت ارز و سکه می‌رود و پولی باقی نمی‌ماند که بتوانیم وام ازدواج بدهیم.

به گزارش اول فارس ، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  درباره پرداخت نکردن وام ازدواج توسط بانک‌ها به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اتفاقاتی که در بازار ارز و سکه افتاده باعث شده تا افراد زیادی نقدینگی خود را از بانک‌ها خارج کنند و الان منابعی برای وام ازدواج وجود ندارد البته چون وام ازدواج جزو تسهیلات تکلیفی است و سودی برای بانک‌ها ندارد به عناوین مختلف در پرداخت آن سنگ‌اندازی می‌کنند.

خروج منابع مردم از بانک ها برای خرید سکه و ارز /پولی برای پرداخت وام ازدواج وجود ندارد

وی اظهار کرد: تا تعادل و توازن در بازار ارز و سکه و سیاست‌های ارزی و پولی ایجاد نشود این مشکلات را خواهیم داشت از آن‌طرف هم بانک مرکزی فشار می‌آورد نقدینگی را کنترل کند تا تورم را کاهش دهد، اما به نظر می‌رسد اقدام درست این است که نقدینگی به بخش‌های تولیدی و کاهش فشار‌هایی که متوجه تولیدکنندگان است، برود و اگر این کار صورت بگیرد مسائل حل می‌شود، اما به صورت جزیره‌ای نمی‌توان مسائل را حل کرد.

جعفر قادری:خروج منابع مردم از بانک ها برای خرید سکه و ارز /پولی برای پرداخت وام ازدواج وجود ندارد

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس بیان کرد: با اینکه وام ازدواج جزو تسهیلات تکلیفی است، اما چون منابعی وجود ندارد بانک‌ها نمی‌توانند آن را پرداخت کنند چون اعتبار دولتی وجود ندارد و وام براساس سپرده‌های مردم پرداخت می‌شود و وقتی سپرده مردم از بازار خارج می‌شود بانک‌ها هم در پرداخت وام به مشکل برمی‌خورند.

قادری افزود: بانک از خود منابع تولید نمی‌کند و برای جلوگیری از تخلیه نقدینگی از بانک باید سیاست‌ها اصلاح شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تزریق کردن پول توسط بانک مرکزی و ایجاد خط اعتباری منشا تورم می‌شود و باعث افزایش نرخ تورم خواهد شد.

جعفر قادری بیان کرد: ناترازی‌هایی که الان وجود دارد خود را به نوعی در همه بخش‌ها نشان می‌دهد که در بخش بانکی هم به همین صورت است و الان بانک‌ها اعلام کردند نقدینگی به سمت ارز و سکه می‌رود و پولی باقی نمی‌ماند که بتوانیم تسهیلات بدهیم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار