چاپ      کد خبر: 112011
28 اردیبهشت 1402

مردی که شانسی پولدار شد/خریدار واقعی سکه‌های ۲۵ تومانی هست؟/گران ترین سه ۲۵ تومانی ضرب چه سالی است؟/قیمت سکه ۲۵ تومانی تا ۱۰ میلیارد رفت

سکه‌ ۲۵ تومانی که سال‌هاست دوره مصرفش تمام شده و جایی در تبادلات بازار ندارد، این روزها در صدر اخبار فضای آفلاین و آنلاین قرار گرفته ‌است. داستان از جایی شروع شد که این سکه‌ تا ۵ میلیون تومان عرضه شد و در ادامه قیمت‌های متفاوتی برای آن اعلام شد.
به گزارش ، سراسر وب پر شده است از آگهی‌های فروش سکه‌های ۲۵ تومانی. در ادامه، سکه‌های ۱۰ تومانی، ۵ تومانی و ۵۰۰ تومانی هم به لیست فروشندگان اضافه شده‌اند. البته با قیمت‌هایی کمتر نسبت به سکه‌های نظرکرده بازار یعنی سکه ۲۵ تومانی زرد رنگ و دو رنگ!

اما چرا این سکه‌های ۵ تا ۱۰ گرمی که نهایتا تا ۳۰ سال قدمت دارند، با چنین قیمتی عرضه شدند؟ آیا مانند چرخ‌های خیاطی و تلویزیون‌های قدیمی، پای جنس و ماده‌ای کمیاب (جیوه قرمز در چرخ خیاطی) در این سکه‌ها در میان است یا ارزش کلکسیونی‌ دارند؟ سکه‌های ضرب چه سالی محبو‌ب‌تر هستند و چرا؟

برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها، با جستجو در فضای مجازی، گفتگو با یک کلکسیونر سکه و چند فروشنده و آگهی‌دهنده، به ماجرای این روزهای سکه‌های میلیونی پرداخته‌‌ایم.

چرا سکه ۲۵ تومانی ارزش دارد؟
یکی از گران‌ترین و کمیاب‌ترین سال‌های سکه ۲۵ تومانی، سال ۱۳۸۰ است. سکه ضرب این سال، اگر با کیفیت معمولی باشد، حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و اگر کیفیت بانکی تا سوپر بانکی داشته باشد، از حدود ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

البته با وجود صدها آگهی برای فروش سکه‌های ۲۵ تومانی در طرح و رنگ‌های مختلف، خریداران اندکی وجود دارند. همین عدم تناسب عرضه و تقاضا می‌تواند نشان‌دهنده عدم اطمینان خریداران نسبت به قیمت‌های فضایی سکه‌ها باشد. اما خریداران انگار خیال کوتاه آمدن ندارند. حال این سوال مطرح است که چرا سکه ۲۵ تومانی ارزش دارد؟ آیا جنس آن هم در این مسئله دخیل است؟

این سکه‌های قدیمی از ترکیب یک تا سه فلز یعنی کروم، برنز و نیکل ساخته شده‌اند. کروم و برنز اهمیت زیادی در صنایع دارند اما قیمت‌شان فضایی نیست. در مورد ارزش نیکل هم اتفاق نظر وجود ندارد. برخی آن را ماده‌ای گرانبها می‌دانند که قیمتش لحظه‌ای اعلام می‌شود و طی چند سال اخیر در بازار رشد زیادی داشته است. نیکل یک آلیاژ رسانای جریان برق است و در بسیاری از صنایع کاربرد راهبردی دارد.

براساس آخرین آمار وبسایت تهران متال مارکت، قیمت هر تن نیکل بیش از ۲۴ هزار دلار آمریکاست. البته این قیمت به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند.

در هر حال، باید محاسبه کرد که چه تعداد سکه ۲۵ تومانی باید جمع شود تا نیکل آن به حد قابل قبولی برای فروش و درآمدزایی برسد. با این حساب شاید این سال ضرب باشد که در ارزشگذاری سکه‌ها تاثیر بیشتری دارد. البته برخی افراد که بیشتر فلزشناس هستند و در آزمایشگاه‌ها مشغول‌اند، معتقد هستند که در سکه‌های سال ۱۳۸۰، نیکل بیشتری به کار رفته و به این دلیل گران‌تر است. همچنین برخی سکه‌ها دولایه بوده و در هر صورت باید در ضرابخانه و به صورت تخصصی میزان فلزات تشکیل‌دهنده آنها سنجیده و ارزش‌گذاری شوند.

در مقابل عده‌ دیگری که بیشتر کلکسیونر هستند، معتقدند که صرفا کمیابی یا نایابی سکه‌هاست که موجب شده قیمت‌شان سر به فلک بکشد.

قیمت سکه ۲۵ تومانی : از چند هزار تومان تا چند میلیارد تومان!
برای پرس‌وجو در مورد آخرین قیمت این سکه محبوب‌ این روزهای بازار، با چند نفر از آگهی‌دهنده‌ها تماس گرفتیم. یکی از آنها که ۴۰ سال سن دارد و در بازار املاک کار می‌کند، در مورد قیمت سکه ۲۵ تومانی به تجارت‌نیوز می‌گوید: من هر کدام از سکه‌هایم را تا ۵۰ هزار تومان می‌فروشم. روی آگهی‌اش درج کرده که تا ۲۵۰ سکه دارد. اما تلفنی اعلام می‌کند که تا ۴۰۰ سکه ۲۵ تومانی دارد. به‌علاوه ده‌ها سکه ۵ تومانی، ۱۰ تومانی و…

این جوان که ساکن منطقه آبشار تهران است، در مورد اینکه این همه سکه‌ را از کجا آورده است، می‌گوید: این‌ها را در قلکم نگهداری می‌کردم. از بچگی سکه جمع کردم و الان این همه سکه دارم. وقتی دیدم آگهی‌های فروش میلیونی سکه دارد وایرال می‌شود، با خودم گفتم من هم آگهی بدهم.

با خنده ادامه می‌دهد: گفتم سنگ مفت، گنجشک مفت! و در مورد اینکه چرا سکه‌هایش را ارزان می‌فروشد، می‌گوید: بقیه توهّم زده‌اند. قیمت واقعی‌اش همین است.

گشت‌وگذار در آگهی‌های سکه‌؛ از فروش تکی تا فروش کیلویی
آگهی‌های فروش سکه، در همه استان‌های ایران دیده می‌شوند. در شهرستا‌ن‌ها قیمت‌های منصفانه‌تری دیده می‌شود. قیمت‌های ارائه‌شده توسط تهرانی‌ها، بسیار بالاست.

همچنین در بین سکه‌های محبوب این روزها، ۲۵ تومانی‌های دور زرد و دو رنگ طرفداران زیادی دارند. هر عدد ۲۵ تومانی دور زرد تا ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. ۲۵ تومانی دو رنگ ارزان‌تر است و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

به‌طور کلی، آگهی‌ها سکه‌ها را با قیمت‌های متنوعی عرضه کرده‌اند؛ برخی در قالب مجموعه چند هزارتایی فروخته می‌شوند، برخی فروش تکی دارند و برخی کیلویی؛ از ۵ میلیون تومان برای یک ۲۵ تومانی ضرب ۱۳۸۰ گرفته تا دو کیلو سکه ۲۵ تومانی دو رنگ که قیمتش مشخص نیست و آگهی آن منقضی شده است. برخی هم قیمت‌هایی صوری زده‌اند و باید تماس بگیرید تا قیمت واقعی را بگویند.

یکی از آگهی‌ها، ۴ هزار و ۷۰۰ سکه ۲۵ تومانی و ۵۰ تومانی را با قیمت شگفت‌انگیز ۱۰ میلیارد تومان عرضه کرده است. نوشته است که عتیقه هستند و جهت کلکسیون فروخته می‌شوند. قیمت هم مقطوع است و فقط به خریدار واقعی می‌فروشد. (این را اغلب آگهی‌های فروش سکه تاکید کرده‌اند!) تاریخ آگهی: یک روز پیش در الهیه تهران!

مردی که شانسی پولدار شد/خریدار واقعی سکه‌های 25 تومانی هست؟/گران ترین سه 25 تومانی ضرب چه سالی است؟/قیمت سکه ۲۵ تومانی تا ۱۰ میلیارد رفت

آگهی‌ دیگری، ۶۵ سکه ۲۵ تومانی ضرب سال ۱۳۸۰ به بعد را با قیمت توافقی عرضه کرده است. با صاحب آگهی تماس می‌گیریم، می‌گوید: این مجموعه را تا ۱۳۰ میلیون تومان می‌فروشم. در توضیح سکه‌هایش هم می‌گوید: ۱۷ سکه ۲۵ تومانی ۱۳۸۰ دارم، ۱۷ سکه مربوط به ۱۳۸۲ و بقیه که ۵ تومانی و ۱۰ تومانی هستند، مربوط به سال‌های ۶۰ تا ۷۹ هستند.

این فروشنده در مورد چگونگی قیمت‌گذاری روی سکه‌ها می‌گوید: سکه‌های ۲۵ تومانی مربوط به قبل از سال ۸۰، بین یک تا دو میلیون تومان ارزش دارند. ۸۰ به بعد هر کدام نهایتا تا ۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند و بر کمیاب‌ بودن این سکه‌ها تاکید دارد!

آگهی دیگری که در زمان جستجوی ما، نوشته نیم ساعت پیش در ولنجک، دو سکه ۲۵ تومانی را تا ۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است.

ارزش کلکسیونی از دلایل قیمت جادویی سکه‌های ۲۵ تومانی
در بسیاری از وب‌سایت‌ها، سکه ۲۵ تومانی را که سرچ می‌کنید، آن را در بخش اشیا قدیمی و کلکسیونی دسته‌بندی کرده‌اند. تاریخ خیلی از آگهی‌ها قدیمی است. چون بازار خرید و فروش سکه همیشه وجود داشته اما داغ شدن بازار سکه‌های ۲۵ تومانی با قیمت میلیونی، پدیده‌ای است که از چند ماه پیش شروع شد و این روزها بسیار داغ شده است. آن هم با اشاره به ظاهر و طرح و رنگ سکه. مثلا سکه ۲۵ تومانی جمهوری و سکه ۲۵ تومانی ۱۳۸۰ هم جزو پرجستجوترین‌ها هستند.

یکی از کلکسیون‌دارهای قدیمی سکه که نخواست نامش فاش شود، به تجارت‌نیوز می‌گوید: همه داستان سکه‌های ۲۵ تومانی که این روزها همه افتاده‌اند دنبال خرید و فروشش، برمی‌گردد به ارزش کلکسیونی سکه ۲۵ تومانی که در سال ۱۳۸۰ ضرب شده است. بقیه‌اش ارزش کلکسیونی بالایی ندارند. بنابراین قیمت‌گذاری‌های فضایی هم درست نیست.

این مجموعه‌دار که سال‌هاست در بازار سکه و اسکناس‌های کلکسیونی فعالیت می‌کند، معتقد است که عددهایی مثل ۵ میلیون تومان برای یک سکه در بازار مجموعه‌دارها عددهای عجیب و غریبی نیست. منتها باید خیلی یونیک و خاص و کمیاب و حتی نایاب باشد. نه مثل این سکه‌هایی که الان دارند کیلویی می‌فروشند.

رول سکه های ۲۵ تومانی چند؟
در اینجا به برخی از قیمت‌هایی موجود در آگهی‌ها برای رول سکه‌های ۲۵ تومانی با طرح‌ها و جنس‌های مختلف اشاره می‌شود.

۱۰ عدد سکه ۲۵ تومانی فیضیه: ۳۳۰ هزار تومان، رول سکه ۲۵ تومانی ۱۳۸۶: ۱۶۲ هزار تومان، رول سکه ۲۵ تومانی بارگاهی بزرگ زرد: ۱۹۵ هزار تومان، رول سکه ۲۵ تومانی ریز جمهوری سال ۹۰: ۲۰۰ هزار تومان و…

در برخی از آگهی‌ها به تبعیت از آگهی‌های چرخ خیاطی و تلویزیون‌های قدیمی، به جنس سکه هم اشاره شده است؛ مثلا رول سکه ۲۵ تومانی گل اناری نیکل یا برنزی: ۱۹۵ هزار تومان.

با وجود قیمت‌های میلیونی برای هر سکه ۲۵ تومانی، یکی از آگهی‌ها، شش عدد سکه ۲۵ تومانی کمیاب با تاریخ ۱۳۸۰ را تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری کرده است. این آگهی مربوط به چهار روز پیش از تنظیم این گزارش بوده که در روز جمعه هشتم اردیبهشت منتشر شده است.

متاورس ایرانی کف جامعه!
حقیقت تلخی پشت داستان سکه‌های میلیونی نهفته است؛ واقعیت زندگی‌ در جامعه ایران به حدی سخت و پیچیده شده که مردم هر از چند گاهی با ساختن داستانی افسانه‌وار، از زمختی فضای جامعه فرار می‌کنند.

بگذارید اینطور بگوییم: اینجا یک دنیای متاورسی است که مردم ایران ساخته‌اند؛ منتها متاورسی در کف جامعه. در این جهان متاورسی ایرانی، مردم جور دیگری زندگی می‌کنند، تبادلات مالی ویژه خود را دارند و بعضا خیلی هم گران‌فروش‌اند!

همین چند وقت پیش بود که چرخ خیاطی‌های قدیمی‌شان را از انباری‌های خاک‌گرفته بیرون کشیدند و تا یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری کردند. با این ذهنیت که خدا را چه دیدی، شاید کسی پیدا شد و خرید. بابت یک آگهی هم کسی را گردن نمی‌زنند. یک آگهی است دیگر!

قبل از چرخ خیاطی‌ هم قصه‌های زیادی از تلویزیون‌های کهنه بافتند و به همدیگر فروختند.

اینجا همه قصه می‌فروشند. از رئیس جمهور که به تالاب شادگان دستور می‌دهد که مبادا خشک شود تا وزیر صمت که یک‌شبه و معجزه‌وار پایش را می‌گذارد روی ترمز قیمت پراید تا ۳۶۰ میلیون تومان را رد نکند و او استیضاح نشود.

مردم هم یاد گرفته‌اند. آنها البته از دنیایی که این مسئولان برای‌شان ساخته‌‌اند، عبور می‌کنند تا در دنیای داستان‌وار خود، معاملات کلان کرده و پول‌های بزرگی به جیب بزنند. اینجا ایران است؛ سرزمین قصه‌های دل‌خوشکنکی! سرزمین سکه‌های ۲۵ تومانی با قیمت ۵ میلیون تومان به بالا.”تجارت نیوز”


در این میان و علیرغم صدها فروشنده خرد و کلان ، مردی از شانس خود در خرید و فروش سکه های ۲۵ تومانی می گوید.

او می گوید همه چیز به شانس شما بستگی دارد… از او خواستیم بیشتر توضیح دهد….چند روز بعد آن مرد تماس گرفت.و از ماجرای معامله اش گفت.

واقعا سکه های ۲۵ تومان ات را فروختی:

بله…واقعا فروختم ولی الان فکرش را میکنم که  شانس آوردم زود فروختم…

اهل کجایی:

الان شمال هستم

پس شمالی هستی؟

نه والا شمالی نیستم….حال شما چرا گیر دادی که مال کجام…اهل غرب کشورم….

چطور شد تونستنی مشتری گیر بیاری

راستش را بخواهید اوایل که قصه قیمتی بودن سکه های ۲۵ تومانی بالا گرفت توی شهر ما یه آقایی موضوع را بمن گفت و ما شروع کردیم به خرید و فروش سکه ۲۵ تومانی… از دانه ای ۱۰ هزار تومان خریدیم تا ۲۵ هزار تومان…

…خیلی شلوغ نبود بازار تا اینکه یه شب دیدم دوستم سراسیمه زنگ و گفت میدانی قیمت سکه ۲۵ تومانی چند است؟گفتم نه….گفت مفت نفروشی …قیمت زدند تو سایت ۵ میلیون باورم نشد …خودم هم دیدم…

نگفتی بالاخره چطور تونستی بفروشی؟

یه روز رفته بودم تو بنگاه مشاور املاک یکی از دوستان که دیدم یه آقایی با آب و تاب از قیمتی شدن سکه ها میگفت و این حرفها…یواشکی بهش گفتم اگر سکه داری خریدارم….دیدم یارو خودش خریداره بدجور هم…..۴۵۰ سکه ضرب ۸۰ بهش فروختم…

چند فروختی؟

ولش کن….

حالا بگو….

آقا ترا خدا ول کن…من اصلا ازش پولی نگرفت والا….زمین بهم داد…. باغشهری داد…

بعد

فرداش  همون آقا تماس گرفت و گفت برام پیدا کن…منم ۱۵۰ تای دیگر بهش دادم…  زمین داد و انداختیم روی همون قطعه قبلی

زمین را چکار کردی..یعنی شماره تلفنتو داره؟

یک آقایی  از شهر آمده بود برای خرید زمین برای ویلا فروختم دیگه… خب مرد حسابی من میگم زمین بهم داد…قولنامه کردیم…آره تلفن منو داره…

چند فروختی؟

توی منطقه ما زمین باغی گرونه دیگه…متری از ۳۵۰ هست تا بالا

از اون آقای خریدار خبری داری؟

نه…..فقط یه مدت میدونم رفته بود توی کار فروش سکه های ۲۵ تومانی.. بیشتر می خرید…مگه بیکار بودم برم ببینم چکار میکنه… تازه میرفتم دنبالش مگه بهم میگفت…

یعنی دیگه سراغ شما نیومد که معامله را بهم بزنه؟

معامله کردیم دیگه…من که مفتی نخریده بودم…مگه دزدی کردم….قولنامه نوشتیم برای زمین….شهر هرت که نیست..شاهد دارم…کاغذ نوشتیم….ولی خب راستش الان که معلوم شده قصه سرکاریه منم ترس ورم داشته….

به کسی دیگه ای هم سکه فروختی؟

نه فقط همون آقا…کارش خرید و فروش زمین بود…یه مدت که معامله راکد شد مثل اینکه اومد توی  اینکار… البته چند عددی خرده فروختم….در حد دانه ای ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار…یه خانمی توی سایت زده بود خریدار…دیگه تمام…راستش ترسیده بودم تهش آب در بیاد….گذاشتم کنار

 یعنی از اول میدونستی الکیه؟

نه منم فکر میکردم واقعا چیزی توشون است…بعد نوشتند سرکاریه و این داستانها

الان چکار میکنی؟سکه ۲۵ تومانی؟

نه…فقط  همون یه دفعه بود…بعد بازار خراب شد…دست زیاد شد……الان تو کار محصولات کشاورزی ام..

طرف خریدار عقلش سالم بود؟.. این سکه ها ارزش نداره؟

خب من که سکه نمی زدم… منم خریدم از این و اون…چو افتاده بود همه جا…پیرزن ها  و خانم ها  بیشتر از این سکه ها داشتند ..راحت معامله نمی کردند…اون بابا خودش از اون هفت خط و خال ها بود… بعدشم اوایل مردم میرن سرکار…یه عده میخرند…یه عده میفروشند..شهرهای کوچیک و دهاتها مردم زود توی این مسائل باور میکنند…ولی از من و تو هم سالم تر بود اون بنده خدا…حرفا میزنی…

الان سکه میخری دانه چند؟

هیچ..مفت هم نمیخرم…

چرا؟
بازار همه فروشنده اند….خیلی دست زیاد شده…منم فقط همون یک دفعه بود…دیگه تمام شد…توی بازار این چیزها  تب میکنه بعد ول میشه…

دوستت چی شد که با هم کار می کردین؟

ازش خبری ندارم…ولی تا جایی که میدونم همون محل هست…فقط همین…کاسبه..

الان خوشحالی که تونستی  سکه هات آب کنی؟

راستش زیاد من تو فکرش نمیرم…معامله است دیگر…خیلی معامله میکنم..اینم یکی از اونا….ولی فکر میکنم توی این یکی شانس آوردم….

این مرد زن نما یک شیاد و کلاهبردار است/ این عکس و ایمیل را برای من فرستاد !

فال روزانه|فال حافظ امروز ۲۹ اردیبهشت با تفسیر زیبا و دقیق/دل که از ناوک مژگان تو در خون می​گشت

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

قشقایی پنجشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۹

نمیدونم چرا یکی از این آدما به پست ما نمیخوره
من یه پراید دارم هر کار میکنم زیر قیمت هم نمیتونم بفروشم
اون وقت یارو سکه ۲۵ تومنی داده زمین گرفته به جاش

آخرین اخبار