چاپ کد خبر: 85465
12 خرداد 1401

خطر استامینوفن را جدی بگیرید ، خطرناک ترین داروی مُسکن است

پاراستامول (paracetamol) که ما آن را به نام استامینوفن می شناسیم، برای انواع بیماری های جزئی از جمله سردرد، دندان درد یا کاهش تب مصرف می شود. اما در صورت مصرف نادرست، این دارو می تواند باعث آسیب جدی، از جمله نارسایی کبد شود. استامینوفن، توسط یک متخصص آمریکایی، به عنوان «خطرناک ترین داروی بدون نسخه» آمریکا لقب گرفته است. خطر استامینوفن را باید جدی بگیرید.

استامینوفن

مهم ترین خطر استامینوفن، نارسایی کبد است. البته توجه به چند عامل کلیدی ضروری است. استفاده از استامینوفن و الکل یکی از مهم ترین دلایل بروز این عوارض است. همچنین ممکن است نارسایی کبد از مسمومیت بعد از یک دوره طولانی مدت از این دارو اتفاق بیافتد. این موارد برای کسانی که از این نوع خاص مسکن استفاده می کنند نگران کننده است. برخی مصرف کنندگان مسمومیت حاد کبدی را گزارش کرده اند که برخی از آنها حتی نیاز به پیوند کبد دارند.

سالانه روی تعدادی بیمار پیوند کبد انجام می‌شود و ممکن است برخی از آنها قبل از اینکه بتوانند عمل پیوند را انجام دهند، بمیرند. شرایطی که کبد نیاز به پیوند دارد به عنوان هپاتیت سمی شناخته می شود. در این حالت کبد به دلیل واکنش نامطلوب به داروها، مواد شیمیایی یا الکل، ملتهب می شود.

دکتر سارا جارویس، پزشک عمومی بریتانیایی درباره خطر استامینوفن می گوید که استامینوفن یکی از رایج‌ترین داروهای مصرفی است. برای اکثر افرادی که به اندازه توصیه شده پایبند هستند، مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر بیش از دوز توصیه شده مصرف کنید، به ویژه در یک دوره طولانی مدت، ممکن است خود را در معرض خطر قرار دهید. مانند همه داروها، بسیار مهم است که استامینوفن فقط با دوز توصیه شده توسط پزشک عمومی یا دستورالعمل های روی بسته بندی مصرف شود. به گفته دکتر جارویس، هر فرد میزان مشخصی مصرف روزانه استامینوفن دارد، که حدی است که بدن باید مصرف کند.

بیماری کبد اخیراً در اخبار بریتانیا نه برای هیچ موردی از نارسایی کبد، بلکه شیوع نوعی مرموز از هپاتیت حاد در کودکان زیر پنج سال است. شیوع این بیماری در اوایل سال جاری در اسکاتلند آغاز شد و از آن زمان در سراسر جهان به بیش از چندین کشور گسترش یافته است. به والدین گفته شده است که مراقب علائم هپاتیت در فرزندان خود باشند که شایع ترین آنها استفراغ و یرقان است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار