چاپ کد خبر: 131698
25 دی 1402

خطر مرگ “دعوای راهداری و شهرداری ” برای راننده ها ، مسافرین و مردم در کمربندی شیراز

گرچه با گذشت بیش از یک سال از تعیین تکلیف ساماندهی کمربندی پرخطر شیراز، عملیات ایمن‌سازی این محور در حال انجام است اما همچنان کسی مسئولیت تامین روشنایی بخش‌هایی از این جاده پرخطر را بر عهده نمی‌گیرد!

کمربندی شیراز

ماجرای پرپیچ و خم یک جاده پرخطر به‌نام بزرگراه امام‌خمینی شیراز، مشهور به “جاده مرگ” سالهاست با بی‌مبالاتی و مناقشه میان دو دستگاه منجر به خسارات جانی و مالی زیادی به مردم شده است.

محوری که روزی به‌عنوان رینگ بیرونی شهر به طول حدودا ۴۵ کیلومتر احداث شد اما با گذشت زمان و صدور مجوزهای احداث منازل مسکونی اطراف آن، کم کم در بین شهرک‌ها قرار گرفت و عملا به قلب شهر کشیده شد.

محوری با آسفالت نامناسب، بدون روشنایی مناسب، بدون شانه راه و با دسترسی‌های غیرمجاز بسیاری که روزانه محل بروز حوادث ناگواری شد تا جان هم‌وطنان‌مان را بگیرد.

پس از ورود دادستان مرکز استان، بازدیدهای مکرر وزرای راه و شهرسازی و دیگر مسوولان کشوری و اولتیماتوم های چندین و چندباره استاندار فارس، بالاخره از ابتدای تیرماه ۱۴۰۱ نگهداری و تامین ایمنی این محور بین دو دستگاه راهداری فارس و شهرداری شیراز تقسیم وظیفه شد و شهرداری متولی ۱۸ کیلومتر از این محوری قرار گرفت که در میان شهرک‌ها واقع شده است.

گفتگوهای چندین باره با مسوولان دو دستگاه حکایت از پیشبرد کار توسط آنها دارد اما انچه معضل تازه‌ای را پیش روی شهروندان قرار داده، تامین روشنایی در این محور است که کسی مسئولیت آن را نمی‌پذیرد.

در محدوده راهداری هیچ نقطه‌ای خاموش نیست

معاون ایمنی و حریم اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس از اسناد و مدارکی سخن می‌گوید که از سوی استانداری فارس مسئولیت تامین روشنایی ۱۸ کیلومتر از این محور که در محدوده شهری واقع شده را بر عهده شهرداری قرار داده است.

نامه راهداری
نامه اداره کل راهداری فارس به معاونت عمرانی استانداری

 

نامه اداره کل راهداری فارس به شهرداری شیراز
نامه اداره کل راهداری فارس به شهرداری شیراز

صورت جلسه تقسیم وظایف در حیطه روشنایی و تامین ایمنی کمربندی شیراز
صورت جلسه تقسیم وظایف در حیطه روشنایی و تامین ایمنی کمربندی شیراز

یزدانی می‌گوید: در محدوده راهداری روشنایی به طور کامل انجام شده و هیچ نقطه تاریکی وجود ندارد و اما تامین روشنایی محدوده شهردهری طبق اسناد موجود و بر اساس گفته مقام مربوط در استانداری فارس به عهده شهرداری است.

درحالی که معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز می‌گوید: در تفاهم‌نامه‌ای که در اختیار این ارگان است، تامین ایمنی، ترمیم آسفالت و اصلاح هندسی به عهده شهرداری گذاشته شده است و این دستگاه مسئولیت تامین روشنایی را عهده‌دار نیست گرچه در جلسات مربوط به کمربندی این حوزه را نیز پیگیری می‌کند.

این اما و اگر را از مدیر روابط عمومی شرکت توزیع برق شیراز نیز جویا شدیم.

سید محمدباقر احمدی  اظهار کرد: طبق مصوبات موجود تامین روشنایی به عهده راهداری است و پس از تکمیل جهت تحویل و تحول به اداره برق واگذار می‌شود که تا کنون این پروژه به ما تحویل نشده است.

نصب هزار عدد نیوجرسی در ۶ کیلومتر از کمربندی شیراز

معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز ضمن پاسخ به این پرسش که مسوول روشنایی کمربندی چه دستگاهی است، گفت: بر اساس تفاهم‌نامه موجود که در اختیار شهرداری است مسئولیت روشنایی به عهده ما نیست گرچه در جلسات این مهم را پیگیری می‌کنیم.

محمد امین افزود: بنده در این زمینه اظهار نظری ندارم و تنها در مورد ایمنی، ترمیم آسفالت و اصلاح هندسی آن هم در محدوده ۱۸ کیلومتری محول شده به شهرداری سخن می‌گویم.

شیرازکمربندی e1705324051775

او با اشاره به اقدامات انجام شده توسط شهرداری به نصب هزار عدد نیوجرسی در ۶ کیلومتر از این محور اشاره کرد و گفت: حدود همین تعداد هم در مرحله تولید و انتقال به کارگاه است که تا پایان سال نصب می‌شود.

امین در بحث اصلاح آسفالت نیز اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد آسفالت انجام شده است، خرابی‌های سطح کمربندی حتما باید تراش و ترمیم می‌شد چراکه به دلیل قدیمی بودن لایه‌های زیرین هم مشکل داشت، لذا کل در محور کمربندی تراش و ترمیم انجام دادیم و لایه زیرین را هم اصلاح کرده‌ایم.

وی همچنین از خط کشی تقاطع جوادیه تا پل شهید فرصتیان خبر داد که در حال انجام است و افزود:
اصلاح تقاطع شهید فرصتیان، هم نیاز به لوپ و هم نیاز به راست‌گرد داشت که هر دو انجام شده است، راست‌گرد وارد مدار شده و در مورد لوپ هم عملیات عمرانی تمام شده و از امروز آسفالتش شوع می‌شود و تا دو سه روز آینده آماده بهره‌برداری است.

معاون شهردار شیراز گفت: در مورد تقاطع نواب صفوی و احمدبن موسی هم قول داده بودیم سال آینده پل‌ها را به بهره‌برداری برسانیم که پل شماره ۳ ما از احمدبن موسی به کمربندی را اماده کرده ایم و دهه فجر به بهره برداری می‌رسد.

امین با بیان اینکه این جاده شانه راه نداشت و مانند پرتگاهی بود که ماشن‌ها چپ می‌شدند، گفت: اکنون در حال شانه‌سازی هستیم و بیش از ۱۲ کیلومتر شانه‌سازی را انجام داده ایم که ۲ کیلومتر آن رفت و برگشت است.

وی افزود: به گفته پلیس راهور آمار تصادفات این محدوده با توجه به اقدامات انجام شده کاهش قابل توجهی داشته است که امیدواریم درست باشد چراکه آمار آخر اسفندماه رسما اعلام خواهد شد که خبر خوبی برای ما و شهروندان است.

بر اساس این گزارش ،  اختلاف دو دستگاه راهداری و شهرداری در پذیرفتن مسئولیت کمربندی شیراز موجب از دست رفتن زمان و بروز خطرات بسیار و اتفاقات ناگواری طی سال‌های طولانی شده است.

حالاهم که تامین ایمنی این محور در دستور کار قرار گرفته، بحث تامین روشنایی محل مناقشه است مسئولیتی که طبق قانون به عهده راهداری است؛ لذا ضروری است این موضوع هرچه سریع‌تر از سمت دستگاه‌ بالاتر حل و فصل شود تا مردم بیش از این تاوان بدعهدی مسئولین را با جان‌شان ندهند! منبع: خبرگزاری فارس

مردم ، راننده ها و مسافرین هم نظر بدهند

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سجاد چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۹:۴۶

پول برای … و .. هست برای جاده نیست

مهدی چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۷:۰۴

هر که روی کار میاد فقط فکر درو کردن مردم هس ،

همشهری شیرازی سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۶

باسلام و احترام ، اگر جان مردم برایتان اهمیت دارد ، ما اهالی شهرک ها مخصوصا شهرک رضوان برای عبور ازاین کمربندی همیشه با لجاجت رانندگان برای دور زدن مواجه هستیم.خواهشمندم رسیدگی نمایید.

علی رزمجو سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۵

سلام ،
من هر شب از گویم تا پل فسا ( از سر شیراز میام آخر شیراز) خیابون ها فقط دوربین نصب کردن???? ، خیابان ها ، زمین شخم زده????️????️ خداوکیلی ، چراغها بعضی جاها خوبه???????????? بعضی بزرگراه ها اصلا چراغ ندارن????.حقیقتا نیاز به چراغ زنون هست ولی مزاحمت واسه مردمه. خدا کریمه.????

ناشناس سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴

هر سال بدتر میشه ورودی های خطرناک اضافه میشه بدون کارشناسی

مهدی سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۷

چرا نظرات من اینجا ثبت نمیشه؟

مهدی سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵

یک نگاه به کمربندی ها و اتوبان های اصفهان بیندازید. حتی روستاهای اصفهان از بخش و شهرستان های فارس بهتر خدمات دولتی دریافت میکنند.
آدم تاسف میخوره، اسمش هم هست، شهر گل و بلبل

مهدی سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۲

.در زمان قدیم بلوار رحمت، کمربندی بود. که به اتوبان شهری تبدیل شد. الان هم این بزرگراه امام خمینی، یک اتوبان شهری هست. به نظر من شهرداری باید متولی آن باشد.

ایران تاج سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۵

وقتی منابع طبیعی را با رشوه به بساز و بفروشه می‌دهند و رشوه می‌گیرند. جان مردم ارزشی ندارد. آنهایی که به ایران و ایرانی خیانت کرده بزودی محاکمه می‌شوند. بزودی

ناشناس سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۷:۰۱

خدا ازسرتون نگذره این همه پول جریمه جمع میکنید چکار میکنیدخرج اسفالت روشنایی ،،،، من توشهرک صنعتی کار میکنم شبها اینقدر تاریکه چرا جون مرد براتون ارزش ندلره

من سه شنبه , ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۰:۱۹

با سلام قسمت زیادی از این کمربندی به ناحق از ما وامثال ما قصب شده و امیدوارم خدا حق ما رو بگیره که بیشتر از ۱۵سال هر چی این در و اون در زدیم به هیج جا نرسیدیم و اون تمام سرمایه ما بود

ناشناس دوشنبه , ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۷

روزها چراغ‌های بزرگراه روشنه ولی شبها خاموش

آخرین اخبار