• 12 / دی 1399 / 9:37
  • شناسه خبر : 41832

خودداری بانک ها از پرداخت وام سهام عدالت به سهامداران

از چند روز پیش شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای آغاز فرایند پرداخت وام سهام عدالت اعلام آمادگی کرده، بانک مرکزی نیز از خرداد ماه دستورالعمل آن را ابلاغ کرده است اما به نظر می‌رسد که بانک‌ها نمی‌خواهند زیر بار پرداخت این وام بروند.

به گزارش اول فارس ، تجارت نیوز نوشت :پس از گذشته بیش از شش ماه، از حدود ده روز قبل زیرساخت‌های لازم برای پرداخت وام سهام عدالت فراهم شد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در روز ۲۹ آذر ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از امروز آماده ارائه سرویس‌های لازم به بانک‌ها برای اعطای کارت‌های اعتباری به سهامداران سهام عدالت است و بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار بر اساس مکانیزم‌های اعتباری خود اقدام کنند.

‌ همچنین در این اطلاعیه آمده که نرخ سود و دوره بازپرداخت کارت‌ اعتباری سهام عدالت به سیاست‌های بانک‌های عامل بستگی داشته و هنوز بانک ها در این باره اعلام نظر رسمی نکرده‌اند.

بخشنامه اجرایی آن نیز شش ماه قبل به بانک‌ها ابلاغ شده و در واقع بانک‌ها الان برای شروع پرداخت وام یا اعطای کارت اعتباری سهام عدالت نیازی به تصمیم بانک مرکزی ندارند و باید این طرح را اجرا کنند.

بانک مرکزی در روز ۱۳ خرداد ماه اعلام کرد که سهام تمامی شرکت‌های موجود در سبد سهام دارندگان سهام عدالت که آزاد شده است، باید به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری پذیرفته شود.

بنابراین در حال حاضر برای اجرای این طرح هم زیرساخت لازم وجود دارد و هم بانک مرکزی دستورالعمل آن را ابلاغ کرده است، اما چرا بانک‌ها برای پرداخت این وام این دست و آن دست می‌کنند.

طی ماه‌های اخیر مراجعه مردم به سیستم بانکی برای دریافت انواع وام با بن بست روبه‌رو شده‌اند، از وام‌های خرید کالا تا وام‌ها خرد کمتر از پنج میلیون تومانی.

قرار بود این طرح در خرداد ماه اجرایی شود اما با این که الان شرایط پرداخت این وام فراهم شده، این بار بانک‌ها سنگ‌اندازی می‌کنند.

مطالب مرتبط

چرا باقیمانده سود سهام عدالت واریز نمی شود؟

جزئیات پرداخت سود سهام عدالت متوفیان

سود مرحله سوم سهام عدالت مردم کی واریز می‌شود؟

نظرات