• 22 / اسفند 1401 / 23:06
 • شناسه خبر : 106500

درخواست رئیس کل دادگستری فارس از کشاورزان برای تثبیت مالکیت اراضی خود

در راستای اجرای قانون حدنگار و با هماهنگی های سازمانی هزینه تهیه نقشه و پیگیری امور اداری از عهده کشاورزان برداشته خواهد شد وکشاورزان می توانند با مراجعه به دفاتر حد نگاری در روستا نسبت به تثبیت مالکیت خود از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک اقدام نمایند.

به گزارش اول فارس ، حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی رئیس کل دادگستری استان فارس با اعلام این خبر تصریح کرد: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر هویت بخشی به اراضی و املاک‌ و ضرورت حدنگاری اراضی در سند تحول قضایی، تاکنون ۸۷ درصد از عرصه مختلف شامل عرصه های اراضی ملی ، اراضی کشاورزی، شهری و روستایی استان فارس حد نگاری شده است.

وی با بیان اینکه استان پهناور فارس به لحاظ گستردگی چهارمین استان کشور است و روند اجرای قانون جامع حد نگار و میزان تثبیت اراضی در استان فارس با سایر استان ها قابل قیاس نیست گفت: با تشکیل قرارگاه حدنگاری شهید سلیمانی و کارگروه ویژه ۹۹ درصد از اراضی ملی ، ۹۸ درصد از بافت مسکونی روستاها ، ۳۶درصد از اراضی زراعی ، ۳۲ درصد از اراضی راه و شهرسازی و ۲۵درصد از اراضی شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر مجموعاً ۸۷ در صد از عرصه هایاستان فارس حدنگاری شده است.

رئیس شورای قضایی استان فارس با بیان اینکه مجموعه قضایی فارس با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و سایر دستگاه های اجرایی متولی امر با مد نظر قرار دادن مصوبات قرارگاه حدنگاری، زمینه سند دار شدن اراضی کشاورزی و زراعی استان را فراهم آورده است گفت: در جهت کاهش هزینه های سند دار کردن اراضی کشاورزی و روستایی، حذف مراجعات حضوری و کاهش هزینه های جاری مردم، زمینه تسهیل مراجعات عمومی جهت ارایه مدارک و مستندات و بهره مندی عادلانه از خدمات ثبتی کشاورزان در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره عطف به ماسبق نشدن قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی و مزایای دفاتر حدنگاری در روستاها گفت: با همکاری جهاد کشاورزی و اموراراضی استان امکان تهیه نقشه اراضی زراعی وکشاورزی و جمع آوری مستندات مالکیت اشخاص در قالب انعقاد قرارداد با شرکت‌های مشاور و ایجاد دفاتر حدنگاری در روستاها فراهم شده است که همین امر روند اجرای تثبیت اراضی را تسریع خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی افزود: در این طرح هزینه تهیه نقشه و پیگیری امور اداری از عهده کشاورزان برداشته خواهد شد وکشاورزان می توانند با مراجعه به دفاتر این شرکت ها در روستا، نسبت به تثبیت مالکیت خود از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک اقدام نمایند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه همکاری مالکین اراضی موجب تسریع در حدنگاری و تثبیت مالکیت و صدور سند می شود خاطر نشان کرد: پس از رسیدگی هیات های قانونی، اراضی وساختمان های فاقد سندرسمی تعیین تکلیف خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی به مزایای این طرح اشاره و گفت: تسریع در حدنگاری و تثبیت مالکیت و صدور سند علاوه بر اینکه سبب کاهش دعاوی در مراجع قضایی می شود؛ شرایط اعطای تسهیلات بانکی کشاورزان را فراهم آورده و به توسعه بخش کشاورزی و تولید کمک شایانی می کند.

گفتنی است بر اساس گزارش جهاد کشاورزی استان فارس در سال های آینده ارایه خدمات کشاورزی مشروط به اخذ سند مالکیت می باشد.

ببینید|عکس های منتشر نشده ای از شیراز در ۴۷ سال پیش

پیش بینی وضعیت آب وهوای شهرستان های استان فارس تا شنبه ۲۷ اسفند

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • حسین.

  تاریخ : ۲۳ - اسفند - ۱۴۰۱

  واقعااقای.موسوی.کارپدربیامرزی.کردمن.وپدرم.صدسال.زمین.کشت.میکنیم.هنوزصندنداریم.هرسال.دعوا.ودرگیری.دآریم.هرکه.ازجای.میا تصرف.کنه.خداکنم.زودمدرک.وصندزمین.هابدن


 • حسن

  تاریخ : ۲۳ - اسفند - ۱۴۰۱

  بیشتر زمینهای کشاورزی سند شاهی مشاع زدن براشون وبه خاطر همین هر نفر دویست سیصد هکتار زمین دارن وبیشتر زمینها سند ندارن یازمین جنگلبانی ومحیط زیست هستن که توسط مردم تصرف شدن به نظر من عادلانه نیست کسی صد یادویست هکتار تصرف کرده و بیشتر مردم یه هکتار ندارن


 • محمدعلی هنرور

  تاریخ : ۲۴ - اسفند - ۱۴۰۱

  سلام.لطفا در مورد کشاورزانی که مدت ۳۰سال و حتی بیشتر روی زمین کار کردن و آنرا تبدیل به اراضی قابل زراعت کردن ولی الان با منابع طبیعی درگیر و مشکل دارن تکلیف چی هست.


 • حمزه پور

  تاریخ : ۲۴ - اسفند - ۱۴۰۱

  سلام زمین از سال ۳۹تا الان ابا و اجدادی و پدرم و خودم زمین احیا و تبدیل به چاه کشاورزی نمودیم پروانه بهره برداری از سازمان اب گرفته ایم سال ۵۸ تا الان چندین سال هست با اداره محترم منابع طبیعی مشکل برخوربرخوردیم بخاطره ملی بودن اراضی نه تنها ما ها بلکه ۸۰درصد کشاورزان با اداره منابع طبیعی مشکل داریم [امام خمینی (ره)دستور دادند حتی پشت بام ها را نیز گندم بکارید] از شما تقاضا داریم که تکلیف مارا مشخص کنید۰